10 sposobów na nudę w kwarantannie

Coronavirus wprowadził wiele zmian w naszym codziennym życiu. Pozamykano przez niego szkoły, banki i wszystkie instytucje kultury. Nagle okazało się, że może jednak lepiej nie wychodzić na zewnątrz, a spotkania ze znajomymi trzeba przełożyć na inne terminy. Co więc robić, kiedy zostaniemy umieszczeni w kwarantannie? Oto dziesięć pomysłów na to jak nie zmarnować tego niechcianego, nadprogramowego wolnego.

O Coronawirusie mówi się dzisiaj właściwie wszędzie. W mediach, Internecie… Nawet strony, które do tej pory zapewniały nam rozrywkę w formie np. memów teraz skupiają się na pandemii, zupełnie zapominając o pozostałych tematach. Trudno się dziwić. W końcu dotyczy ona nas wszystkich, zmuszając do pozostania w domach i zmiany planów na najbliższe tygodnie. No ale ileż można oglądać filmy, czy seriale? Ileż można czytać w kółko te same książki, które mamy na półkach? Pewnie w nieskończoność. Są jednak osoby, które potrzebują w życiu jakiegoś urozmaicenia, a pandemia nieco im w tym przeszkadza . To właśnie dla nich przygotowałam dziesięć sposobów na to, jak przeżyć pandemię i nie zanudzić się na śmierć.

1.  Kiedy kartki mogą być czymś znacznie więcej niż tylko białym prostokątem

Każdy z nas ma w domu jakiś dawno zapomniany zeszyt. Stosik kartek, które powinniśmy wynieść na makulaturę, ale jakoś nie było kiedy. Czy też gruby plik białego papieru do drukarki, który nadal czeka na swoją kolej, żeby zapełniły je jakieś służbowe sprawy…  W czasach, kiedy lepiej nie wychylać się z domu, każda, nawet najmniejsza karteczka może być prawdziwym skarbem. Wystarczy ją złożyć i przyciąć tak, by powstał z niej kwadrat, a cały świat orgiami stanie przed nami otworem… Szczególnie, że zbliża się Wielkanoc, a kto by nie chciał mieć w domu ręcznie robionych, papierowych ozdób?

2. Domowe gry i zabawy dla tych, którzy uwielbiają kombinować

Wśród nas zawsze znajdą się miłośnicy planszówek, którzy w domu trzymają ich co najmniej kilka i wystarczy im jeden współlokator, żeby mieć zajęcie na cały rok… Niestety większość z nas nie ma takiego szczęścia… A może wręcz przeciwnie? Skoro już i tak nie mamy co robić, czemu by nie wymyślić jakiejś własnej zabawy? Weźmy butelki, ustawmy pod ścianą, chwyćmy za jakąś kulkę i zagrajmy w kręgle! Albo ustawmy na półkach parę  pudełek, szklanek czy innych małych pojemników, łapmy za piłeczkę i możemy bawić się w rzuty do celu! Nie mamy piłki? To może ją zróbmy? Z mokrego papieru, jakiegoś sreberka, a może nawet ze starej włóczki? Pamiętajcie, że ludzka wyobraźnia nie ma granic, a tylko od nas zależy, jak kreatywnie będziemy się bawić. W końcu nawet najbardziej skomplikowana gra planszowa kiedyś była tylko czyimś pomysłem…

3.  Żeby być artystą wcale nie trzeba mieć specjalnych narzędzi

Ołówek, długopis i kartka. Tyle wystarczy, żeby narysować arcydzieło. Masa solna może być naszą pierwszą gliną. Komputer pozwoli na ściągnięcie programów do montowania filmów, a komórka z łatwością może posłużyć za kamerę. Tak naprawdę nie potrzebujemy ani pieniędzy, ani specjalnych materiałów, żeby zacząć swoją przygodę ze sztuką. Może warto więc po prostu spróbować?

4.  Nowy dzień, nowe zainteresowania

Każdy z nas ma jakąś dziedzinę, w której czuje się specjalistą. Niektórzy uwielbiają astrologię, inni godzinami pochłaniają najnowsze utwory muzyczne. Czasem wydaje nam się pewnie, że jak to mówią, „starego psa nie nauczy się nowych sztuczek”, ale to nie prawda. Zawsze możemy dowiedzieć się więcej o świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom nawet siedząc w domu możemy zwiedzić Indie. W dzień zobaczymy mapę nocnego nieba. Dziś zajrzymy w odmęty przeszłości. Tylko od nas zależy, czy skorzystamy z tych nieograniczonych możliwości. No a te mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki…

5.  Zróbmy to, na co do tej pory brakowało nam czasu

Od zawsze chciałeś napisać książkę, ale nigdy nie było kiedy. Albo może od dawna po głowie chodzą ci zwrotki jakiegoś poematu, ale do tej pory nie było okazji, żeby złożyć je w całość? Wielu z nas w głębi duszy chciałoby zrobić coś podobnego. Niestety zwykle nie ma na to czasu. Praca, uczelnia, znajomi… Mamy swoje priorytety. Kwarantanna odmawia nam jednak codziennej rutyny i pozwala na eksplorację tych dawno zapomnianych pragnień. W końcu co szkodzi spróbować?

6. Wróćmy do dzieciństwa

Pozwólmy sobie poleniuchować. Powspominać. Poprzeglądać stare zdjęcia. Może przy okazji znajdziemy starą skakankę, czy dawno zapomnianą konsolę do gier. A nuż warto przypomnieć sobie Simsy, albo te płyty, które mama schowała gdzieś na dnie pudła? Każda z tych rzeczy może być przecież prawdziwym skarbem, a my tylko skorzystamy na takim powrocie do przeszłości.  

7. Dom sam się nie wysprząta

Dla tych, którzy muszą czuć, że robią coś produktywnego mamy najprostszą z rad. Posprzątajcie dom. Ale nie tak, jak zwykle! Pomyślcie, że bierzecie udział w programie telewizyjnym i już za parę dni czeka Was test „białej rękawiczki”. Niech wszystko lśni i śmierdzi detergentem. I tak kiedyś trzeba by to zrobić. Dlaczego więc nie wziąć się za to już dziś?

8.  Jeśli nie dasz rady bez umysłowej pracy

 Jak już wspominałam wyżej, Internet to wspaniały wynalazek, który może pomóc nam znaleźć zajęcie w nawet najnudniejszy z nadchodzących dni. Pozwala nam na granie w szachy z ludźmi z całego świata. Albo na zapisanie się na internetowy kurs z… No właśnie, z czego? Bo w tym wypadku nie ma ograniczeń! Wybierasz, co chcesz. Programowanie, rysunek, gotowanie… Istnieją całe platformy, które skupiają się właśnie na udostępnianiu klas online dla wszystkich zainteresowanych. Jedną z nich jest np. Skillshare.

9.  Wirtualne spotkania ze znajomymi i nie tylko

Kto powiedział,  że przez kwarantannę nie możemy mieć kontaktu ze znajomymi? Przecież nadal mamy komunikatory takie jak Messenger, Skype, czy Discord! Dzięki nim nadal możemy spotkać się ze znajomymi na kawie… To znaczy każdy w swoim domu może sobie takową zrobić, po czym wypić ją na kamerce razem z przyjaciółmi, rozmawiając o najnowszym odcinku ulubionego serialu. No a jeśli zależy nam na czymś zdecydowanie bardziej ambitnym to zawsze można wziąć udział w Opowieściach w czasach zarazy, podczas których będzie można spotkać się online z różnymi pisarzami i pisarkami. Będą się one odbywały każdego dnia za wyjątkiem weekendów o godzinie 19.00 na fanpage’u Agencji Autorskiej „Opowieści”.   

https://www.facebook.com/events/669610733857212/

10. Co jeśli naprawdę nie wytrzymam w domu, czyli jak wykorzystać swoją pozytywną energię

Teraz rada dla tych, którzy naprawdę nie mogą powstrzymać się od wychodzenia z domu. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, wśród Twoich znajomych, czy sąsiadów znajdzie się osoba starsza, która jest szczególnie narażona na zarażenie Coronavirusem. To właśnie ona będzie ponosiła największe konsekwencje zdrowotne, jeśli będzie miała z nim styczność. Dlatego lepiej, żeby nie wychodziła na zewnątrz i nie miała kontaktu ze zbyt dużą ilością osób. No a Ty, skoro już wychodzisz, zawsze możesz poprosić ją o listę zakupów, czy recepty do zrealizowania. W końcu masz lepszą odporność. Jesteś młodszy i silniejszy. Masz większe szanse na to, że nic Ci nie będzie. Pomóż tym, którzy sami mogą sobie nie poradzić. Zapisz się na stronę Widzialnej Ręki – Wrocław, żeby znaleźć takie osoby w swoim otoczeniu i nie bój się pomagać.

Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *