5 sezon „The Crown” już na Netflix

5 SEZON  „THE CROWN JUŻ NA NETFLIX

The Crown to brytyjsko-amerykański serial biograficzny opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwszy sezon liczący 10 odcinków został udostępniony użytkownikom platformy Netflix 4 listopada 2016 roku. Premiery kolejnych sezonów można było śledzić kolejno w 2017,2019,2020,2022 roku. Serial jest jedną z najdroższych i najbardziej nagradzanych produkcji w historii telewizji. Wstępnie został zaplanowany na sześć serii, a fabuła ma zostać doprowadzona  do czasów współczesnych.

Dwa pierwsze sezony opowiadają o tym, jak od początku wyglądało życie młodej królowej. Jako 25-latka Elżbieta wstąpiła na tron i musiała mierzyć się z trudnościami życia politycznego i spraw wysokiej rangi oraz oddzielania ich od życia prywatnego. Rozpoczyna się nowa epoka, w której królowa próbuje odnaleźć się w zmieniającym się świecie, jednocześnie walcząc o monarchię i swoje małżeństwo. Rodzina królewska zmaga się z konfliktami i gwałtownymi zmianami, jakie zachodzą w Wielkiej Brytanii w latach 60. i 70. XX wieku. Zimna wojna, wyzwolony i szybki styl życia czy niestabilna przyszłość to niejedyne wyzwania, z którymi musi poradzić sobie królestwo. Sezon trzeci pokazuje już nie tylko samą królową, ale także życie bliskich królowej Elżbiety. Można poznać bliżej jej męża Filipa, syna Karola i siostrę monarchiniMałgorzatę. Przedostatnie wydanie serialu skupia się na zabezpieczeniu linii sukcesji do tronu, a co za tym idzie na znalezieniu idealnej kandydatki na żonę dla księcia Karola. Najstarszy, już 30-letni, syn władczyni co prawda zaczyna spotykać się z Dianą Spencer, lecz jednocześnie wchodzi w romans z Camillą Shand, którą cały dwór uważa za jego przyjaciółkę i nie traktuje jej poważnie. Rodzina nie uważa Camilli za godną tytułu żony następcy tronu. Dodatkowo przez wojnę o Falklandy-Malwiny, stosunki między królową a ówczesną premier, Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, stają się coraz bardziej napięte. Brytyjczycy zaczynają odczuwać skutki polityki prowadzonej przez panią premier.

Sezon 5 zadebiutował 9 listopada 2022 roku.

Zbliża się 40. rocznica objęcia władzy przez Elżbietę II. Królowa snuje refleksje na temat swoich rządów, w czasie których przewinęło się dziewięcioro premierów, rozpowszechniona została telewizja i nastąpił zmierzch Imperium Brytyjskiego. Jednak rodzina staje przed wyzwaniem — opinia publiczna zaczyna otwarcie kwestionować jej rolę w Wielkiej Brytanii. Na horyzoncie pojawiają się nowe wyzwania takie jak rozpad ZSRR czy przekazanie suwerenności w Hongkongu. Królową czekają też kłopoty rodzinne. Książę Karol naciska na matkę, aby pozwoliła mu rozwieść się  z Dianą. Małżonkowie oddalają się od siebie, pozwalając mediom na plotki i spekulacje. Diana w końcu zrywa rodzinny protokół i publikuje książkę, w której ujawnia prawdziwe relacje Windsorów, a Karol traci poparcie poddanych. Napięcie rośnie, gdy na scenę wkracza Mohamed Al Fayed, który wykorzystuje własne bogactwo i władzę, aby dostać się do wyższych sfer, ale to musicie zobaczyć już sami..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *