Faworyci Konkursu Piosenki Eurowizji 2021

W przyszłym tygodniu rusza 65. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji. Artyści z całej Europy powalczą o miano zwycięzcy na scenie w hali Ahoy w Rotterdamie. Udział w konkursie weźmie również Australia.

Ubiegły rok i postępująca w Europie pandemia koronawirusa spowodowały odroczenie 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który miał odbyć się w Rotterdamie. Holandia zyskała przywilej organizacji imprezy po zwycięstwie Duncana Lawrence’a i jego ballady “Arcade” w 2019 roku w Tel Avivie.

Tym razem konkurs rusza zgodnie z planem. Już 18 maja pierwszy półfinał widowiska. Ciężko jednoznacznie ocenić, który z krajów ma największe szanse na końcowy triumf. Fani i bukmacherzy są jednak dość zgodni, jeśli chodzi o wytypowanie czołowej piątki finału. Czy wśród wymienionych poniżej artystów znajduje się przyszły zwycięzca?

GJON’S TEARS (SZWAJCARIA) – “TOUT L’UNIVERS”

Szwajcaria, po bardzo ciepłym odbiorze ubiegłorocznej propozycji, ponownie zdecydowała się na podniosłą balladę. I po raz kolejny do jej skomponowania i wykonania wyznaczyła Gjona Muharremaja. Szwajcarski piosenkarz i kompozytor pochodzenia albańskiego miał być reprezentantem Helwetów na Eurowizji już w tamtym roku. Gjon’s Tears jest również autorem tekstów. Artysta przewijał się przez wiele programów typu “talent-show” w całej Europie. W 2010 r. zajął drugie miejsce w Albańskiej wersji programu „Mam Talent”. Później był również półfinalistą szwajcarskiej edycji tego programu i francuskiej edycji „The Voice”.

22-latek rok temu był wymieniany w gronie faworytów do wygrania Eurowizji. Tym razem nie jest inaczej. W zsumowanych typowaniach największych bukmacherów w Europie Szwajcar zajmuje obecnie 3. miejsce. “Tout l’Univers” wykonywana jest w języku francuskim. Jest to wolna z początku ballada, która z upływem kolejnych sekund przyspiesza i robi się coraz bardziej podniosła. Jeśli Muharremaj wygra tegoroczny konkurs, będzie to pierwszy od 1988 r. przypadek, gdy Eurowizję wygra francuskojęzyczna piosenka.

DESTINY (MALTA) – “JE ME CASSE”

Malta podobnie jak Szwajcaria wysyła do Rotterdamu artystkę, która rok temu straciła szansę występu na eurowizyjnej scenie. Destiny Chukunyere to jedna z najpopularniejszych piosenkarek wyspiarskiego państwa. 19-latka w 2015 r. wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Była również finalistką brytyjskiej edycji „Mam Talent”, dwa lata po triumfie w “juniorze”. Ponadto wygrała maltańską edycję programu „X Factor”.

Podobnie jak rok temu, Malta zajmuje bardzo wysokie miejsce w typowaniach bukmacherów. Ci zgodnie typują finisz artystki wraz ze swoją żywą i taneczną propozycją w “Top 3” konkursu. Destiny wygrała również tegoroczne głosowanie stowarzyszeń OGAE (Stowarzyszenia Fanów Eurowizji) na zwycięzcę Konkursu. Wyniki tych typowań wiele razy przewidywały późniejszy układ stawki w finale. Malta jest zatem poważnym kandydatem do wygranej w konkursie, po raz pierwszy w swojej historii startów.

BARBARA PRAVI (FRANCJA) – “VOILÀ”

W 2020 r. Francuzów miał reprezentować Tom Leeb. Jego propozycja nie odznaczała się jednak niczym specjalnym, a artystę typowano do zajęcia jednego z ostatnich miejsc w finale (Francja podobnie jak Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i kraj-gospodarz, ma zapewniony automatyczny udział w ostatnim koncercie widowiska). Tym razem wybór padł na Barbarę Pravi, która z marszu została okrzyknięta główną kandydatką do końcowego triumfu.

28-latka jest piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów. Udziela się również jako aktorka. Piosenki jej autorstwa pozwoliły Francji na zdobycie piątego i pierwszego miejsca na Konkursach Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019 i 2020 r.

Przejmująca ballada wykonywana w ojczystym języku artystki plasuje się na czele rankingów bukmacherskich. Występ z narodowych preselekcji pokazał, że Pravi potrafi fenomenalnie wykonać utwór na żywo. Z kolei oprawa sceniczna nadawała wykonaniu magiczny klimat. Jeśli występ w Ahoy Arenie będzie równie udany, Francja może liczyć na zwycięstwo w konkursie po raz pierwszy od 1977 r.

DAÐI&GAGNAMAGNIÐ (ISLANDIA) – “10 YEARS”

Daði Freyr podobnie jak wielu tegorocznych artystów zachował swoje zeszłoroczne prawo do występu na Eurowizji. 28-letni wokalista z Reykiaviku wraz ze swoim zespołem wykona utwór “10 Years”, który opowiada o jego miłości do swojej żony. Piosenka utrzymana jest w charakterystycznym dla Daðiego i jego zespołu klimacie.

Freyr jest jednym z najbardziej popularnych artystów na Islandii. Stał się znany szerszej publice, gdy w 2017 r. zajął drugie miejsce w Söngvakeppnin (tamtejszy format preselekcji). Ponowny udział w 2020 r. zakończył się jego zwycięstwem i biletem do Rotterdamu. Piosenka “Think About Things” stała się wielkim hitem w całej Europie. Tylko w serwisie YouTube teledysk obejrzano ponad 27 milionów razy. Ubiegłoroczna propozycja była wymieniana w gronie faworytów do wygrania finału.

W tym roku entuzjazm jest nieco mniejszy, a pozycja Freyra przed konkursem nie jest tak silna, jak poprzednio. Mimo wszystko bukmacherzy typują, że artysta wraz z zespołem uplasują się w czołowej piątce rywalizacji.

MÅNESKIN (WŁOCHY) – “ZITTI E BUONI”

Måneskin to zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. W skład młodego zespołu rockowego ze stolicy Włoch wchodzą wokalista Damiano David, basistka Victoria De Angelis, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Artyści określani są na Półwyspie Apenińskim mianem przyszłości włoskiego rocka. Najstarszy z muzyków zespołu urodził się w 1999 r. W 2017 r. grupa wzięła udział we włoskim „X Factorze”. Po zajęciu w nim drugiego miejsca o młodych artystach zrobiło się głośniej.

Piosenka “Zitti e Buoni” jest utworem o mocnym, rockowym brzmieniu. Piosenki tego typu na Eurowizji nie zawsze znajdywały uznanie w oczach fanów. W tym przypadku ma być jednak inaczej. Włosi od momentu wybrania zespołu jako swoich reprezentantów są wymieniani w gronie faworytów do zwycięstwa. Bukmacherzy i fani Eurowizji są zgodni – Måneskin w Rotterdamie na pewno skończy wysoko.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w hali Ahoy w Rotterdamie. Polskę z utworem “The Ride” będzie reprezentował Rafał Brzozowski. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.


Autor: Michał Nieckarz

Michał Nieckarz

Tor wyścigowy, dziupla komentatorska i mikrofon w dłoni - tak widzę siebie za 10 lat. Interesuje mnie cały otaczający mnie świat, a w szczególności sport i kultura. Zarażanie innych moimi pasjami, to kolejna z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *