Analiza kolorystyczna – szukając swych barw

Jak mawiał rosyjski malarz Wassily Kandinsky, kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę. Rozmaite barwy odzwierciedlają nastrój, osobowość, charakter, a nawet wpływają na wygląd. Tym samym pozwalają po prostu wyrazić prawdziwe „ja”, które za sprawą analizy kolorystycznej staje się jeszcze łatwiejsze do odkrycia.

Nie od dzisiaj wiadomo, że w zależności od rodzaju sylwetki, indywidualnych preferencji czy wyczucia stylu, ubrania wybierane przez każdego z nas znacznie się od siebie różnią. Jednocześnie dynamicznie rozwijający się przemysł modowy, nowe technologie oraz nieustanne podążanie marek za potrzebami konsumentów pozwalają nabyć wymarzone stylizacje bez większego wysiłku w zaledwie kilka sekund.

Jednak często, nawet pomimo odpowiedniego kroju, fasonu czy tkaniny, idealne ubranie ze snów w rzeczywistości, na nas, traci to swoje niesamowite „coś”. Właśnie dlatego tak istotny jest dobór właściwych kolorów. Łatwo zaobserwować różnice w sposobie jak poszczególne barwy wpływają na nasz wizerunek. Niektóre z nich sprawiają, że wyglądamy blado, smutno, a inne dodają uroku i świeżości.

Zadaniem analizy kolorystycznej jest wskazanie odcieni, które najbardziej podkreślają naturalną urodę oraz osobowość. Metoda ta pomaga więc dobrać optymalną gamę kolorów do naszego wyglądu, dzięki czemu wybierane stroje czy makijaże stają się czymś w rodzaju „drugiej skóry”.

Koncepcja dokładnego interpretowania barw została opracowana już prawie 100 lat temu przez szwajcarskiego nauczyciela plastyki i malarza, Johanessa Ittena. Swoją teorię oparł on na wieloletnich obserwacjach studentów intuicyjnie dobierających kolory we własnych pracach oraz na analizie ich stroju, który w zależności od kolorystyki sprawiał, że wyglądali oni lepiej lub gorzej. Jego odkrycia posłużyły później teoretykom percepcji odcieni do klasyfikacji ludzi według harmonii barw z ich kolorytem skóry, oczu czy włosów, a sam Johannes napisał pierwszy podręcznik do analizy kolorystycznej.

Współcześnie istnieją cztery podstawowe rodzaje urody, stworzone w oparciu o pory roku oraz typy mieszane, które w sumie dają 12 tonacji. Zgodnie z założeniem tej metody każdemu przypada jeden z nich. O przynależności do danego typu decyduje kolorystyka ciała oraz występujące kontrasty pomagające dopasować poszczególną osobę do wiosny, lata, jesieni  czy zimy.

Cały proces opiera się na zmierzeniu cech naszych kolorów poprzez przykładanie chust w odmiennych tonacjach oraz ram kolorystycznych, co umożliwia określenie, które odcienie sprawiają, że wyglądamy promiennie oraz atrakcyjnie, a których z nich powinniśmy unikać. Podczas wykonywania analizy kolorystycznej ważnym czynnikiem jest również odpowiednie naturalne oświetlenie umożliwiające lepszą obserwację barw. Kolejny etap stanowi ustalenie zawartości ciepłych i zimnych tonów w naszym ciele, ich intensywności oraz harmonii urody z poszczególnymi kolorami.

Po zaklasyfikowaniu do danej pory roku przychodzi czas na zapoznanie się z odpowiadającą jej paletą odcieni. Każdy typ charakteryzuje się odmiennym zasadami dobierania współgrających barw. W przypadku wiosny, która wyróżnia się łagodną urodą, jasną karnacją oraz blond lub miodowymi włosami, najlepszym wyborem są ciepłe kolory, jak delikatny brąz, żółć, zieleń, róż, czerwień czy brzoskwiniowy.

Osoby zdefiniowane jako lato przeważnie mają bladą skórę, mleczną cerę i popielate lub jasnobrązowe włosy, a ich barwy to chłodny błękit, fiolet, oliwkowy oraz rożnego rodzaju szarości. Jesień zalicza się do ciepłych typów urody i charakteryzuje się jasną albo oliwkową karnacją, rudymi lub brązowymi włosami i często zielonymi oczami. Dla tej grupy najlepszy wybór stanowią brązy, beże, rudości i zielenie. Najtrudniejsza do analizy jest zima składająca się z kilku odmian. Zazwyczaj zaliczają się do niej osoby o porcelanowej cerze, ciemnej oprawie oczu oraz zimnym, intensywnym kolorze włosów, a ich barwy to biel, czerń, bordo oraz granat.

Analiza kolorystyczna pozwala zrozumieć, które kolory dodają blasku i uczy, jak wykorzystywać tę wiedzę, by nasze wybory ubraniowe czy makijażowe harmonijnie dopełniały wygląd i bardziej podkreślały urodę.  Wiedza na temat własnego typu kolorystycznego umożliwia więc skupienie się tylko na tych właściwych, naszych barwach, dzięki czemu wyeksponowanie wewnętrznego piękna jest jeszcze prostsze.


Autor: Oliwia Józefowiak

Zdjęcia: Instagram

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *