Banksy: Kim jest najbardziej tajemniczy i ceniony artysta na świecie?

Banksy chciał przedostać się w nietuzinkowy sposób do świata sztuki. Artysta zamieścił kilka swoich obrazów w  Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum i American Museum of Natural History w Nowym Jorku. Po tym incydencie zaczął być bardziej rozpoznawalny w świecie street artu. Banksy zaczynał jako prowincjonalny graficiarz, lecz wkrótce jego szablony można było znaleźć w całej Wielkiej Brytanii. Za sprawą serii zainspirowanych wernisaży artysta pchnął wandalizm w zupełnie nowym kierunku.

Banksy tworzy dzieła inne od wszystkich, jednym z najbardziej znanych jest dziewczynka z balonikiem – There is Always Hope. Z jednej strony obraz może przedstawiać utratę dziecięcej niewinności, miłości czy szczęścia. Z drugiej natomiast, po bliższym przyjrzeniu pracy, możemy stwierdzić, że dziewczynka celowo wypuszcza balonik, pozwalając się mu oddalić. Napis There is Always Hope ma zmuszać do refleksji, iż, być może, kiedyś dla każdego z nas przyjdzie ten jeden dzień, kiedy symboliczny balonik sam do nas przyleci.


Drugim najsłynniejszym dziełem artysty jest Rage, Flower Thrower (Flower Bomber). Powstała ona w 2005 roku w Jerozolimie. Przedstawia on ulicznego bojówkarza, który w dłoni, zamiast kamienia trzyma bukiet kwiatów. Banksy za pomocą tej pracy nawołuje do pacyfizmu. Zależy mu na tym, aby na świecie w końcu zapanował pokój, a ludzie traktowali siebie z wzajemnym szacunkiem.


Obraz, gdzie postaci zamiast pistoletów trzymają banany, to każdemu znane Pulp Fiction w wersji Banksiego.  Pracę namalowano w Londynie w 2003 roku. Na graffiti widzimy Vincenta Vegę i Julesa Winnfielda, z filmu Pulp Fiction.


Szczury.. To chyba ulubione zwierzęta artysty, ponieważ motyw właśnie tych zwierząt pojawia się niejednokrotnie w jego dziełach. Autor podziwia te zwierzęta, w swojej książce pisze o nich, że mimo iż są znienawidzone, ścigane i prześladowane, to potrafią sprowadzać całe cywilizacje na kolana. Dodaje również, że jeśli jesteś brudny, nieistotny i niekochany to szczury są ostatecznym wzorem do naśladowania. Szczur symbolizuje też wielokrotnie krytykowany przez Banksy’ego wyścig szczurów. I to właśnie widzimy w Nowym Jorku. Biegnący pod prąd po tarczy zegara, niczym w kołowrotku, szczur, symbolizujący pozbawionej sensu, bezwartościowej i niekończącej się pogoni za osiągnięciami materialnymi czy zawodowym sukcesem.


Tym, co najbardziej przyciąga do Banksy’ego, oprócz jego sztuki, jest fakt, że artysta wciąż pragnie pozostać anonimowy, sam wypowiada się na ten temat w ten sposób:

Nieujawnianie tożsamości jest częścią mojej sztuki. Celowo wprawiam ludzi w zakłopotanie; zaczynają się zastanawiać, czy człowiek, z którym rozmawiają, to na pewno ja.

Z kolei zapytany, czy cieszy się z tej popularności wśród celebrytów i z własnej sławy, odpowiada:

 Sława jest jak podróż. Kiedy zorientujesz się, że dotarłeś na miejsce, jest już za późno, nie ma stąd odwrotu i nie można zacząć wszystkiego od początku.

Banksy przyznaje, że lubi gierki słowne, czego dowód dawał wielokrotnie w swojej twórczości. W napisanej przez niego w 2005 roku książce pt. Wall and Piece czytamy:

Władze miejskie nie rozumieją graffiti, ponieważ urzędnicy są przekonani, że nic nie ma prawa istnieć, jeśli nie przynosi zysku. To jednak sprawiła, że ich opinie są bez znaczenia. Ich zdaniem graffiti straszy i jest symbolem upadku społeczeństwa. Moim zdaniem graffiti jest niebezpieczne jedynie dla trzech typów ludzi: Polityków, szefów agencji reklamowych i samych artystów uprawiających graffiti. Bo miasta tracą charakter i klimat przez wielkie korporacje, które umieszczają gigantycznych rozmiarów reklamy na budynkach i autobusach, narzucając nam przekonanie, że jesteśmy gorsi, jeśli nie kupujemy ich produktów i usług. Walą do nas jak z armat, swoimi przekazami w każdej możliwej przestrzeni, a my nie mamy prawa do riposty. Ale cóż – korporacje rozpoczęły tę walkę i wybrały taką broń. A my reagujemy i odpowiadamy im ich własną bronią – ścianą. Niektórzy ludzie wstępują do policji, bo chcą naprawiać świat. Inni stają się wandalami, ponieważ chcą naprawiać wygląd tego świata.

Biorąc na celownik najbardziej kontrowersyjny mur świata Banksy nadał aktowi wandalizmu posmak międzynarodowej sensacji. Jego dzieła pojawiały się wszędzie, lecz on sam pozostawał nieuchwytny. Jednym z najciekawszych elementów  streetartu są reakcje ludzi.”Mówi Banksy w dokumencie – Wyjście przez sklep z pamiątkami, gdzie możemy więcej dowiedzieć się na temat życia i twórczości artysty.

Jego dzieła w końcu dotarły do naszego kraju. Wystawa The Art of Banksy to pierwszy w Polsce tak duży pokaz prac tego tajemniczego i kontrowersyjnego artysty.

Wystawę będzie można obejrzeć w terminie od 12 lutego 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r w warszawskim Centrum Praskim Koneser. Prezentuje ponad 100 prac, oryginalnych eksponatów ale również prac w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych. Ponadto niektóre eksponaty są odtworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie.

Na tę wystawę polecam pojechać każdemu!


Autor: Aleksandra Stefanowicz

Zdjęcia: Instagram

Aleksandra Stefanowicz

Kinomanka i melomanka w jednym. Zapalona globtroterka oraz koncertoholiczka. Zdecydowanie fanka polskiej kultury. Marzycielka, która chce zwiedzić każdy kraj świata z flagą Polski na plecach. Ponadto nie poruszam się w sposób normalny, tylko zawsze taneczny. Optymizm górą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *