CHIDO #2 – Latin Grammy 2021. Najważniejsze informacje

18 listopada Las Vegas zamieniło się w gorącą stolicę muzyki latino. Wszystko to za sprawą nagród Latin Grammy, które zostały przyznane już po raz 22. Na gali pojawiły się największe gwiazdy muzyki i nie tylko. Oto najważniejsze momenty tej imprezy.

 

Wielka wygrana

Największymi sukcesami na gali może pochwalić się Camilo, młody wokalista pochodzący z Kolumbii. Nie dość, że mężczyzna został nominowany aż w 10 kategoriach, to do domu wrócił z czterema statuetkami. Artysta został wyróżniony między innymi za Najlepszy Album Pop oraz Najlepszą Tropikalną Piosenkę. Piosenkarz nie krył wzruszenia i w trakcie przemowy wielokrotnie dziękował swojej ciężarnej żonie, również wokalistce, Evalunie Montaner.

 

Camilo po raz pierwszy szerszej publiczności dał się poznać w programie muzycznym Factor XS (odpowiednik polskiego X-Factora), który wygrał. Ma na swoim koncie dwa albumy studyjne – ostatni, nagrodzony na tegorocznej gali „Mis Manos”, wydany został w marcu tego roku. Oprócz śpiewania, mężczyzna zajmuje się również pisaniem tekstów dla innych artystów.

Muzyczny powrót

Jedną z największych gwiazd na Latin Grammy była zdecydowanie Christina Aguilera. Amerykańska wokalistka oprócz udzielenia kilkunastu wywiadów na czerwonym dywanie pojawiła się na scenie, aby zaprezentować utwory „Somos Nada” oraz „Pa Mis Muchachas”. Obie piosenki są przedsmakiem trylogii muzycznej, którą Aguilera zapowiedziała na nadchodzący 2022 rok. Pierwsza część – mini album „La Fuerza” – ukazać się ma już za kilkanaście tygodni. Pierwszy i zarazem ostatni hiszpańskojęzyczny album artystka wydała blisko 22 lata temu.

 

Christina Aguilera znana jest na całym świecie dzięki swojej muzyce wykonywanej w języku angielskim. Utwory „Genie In A Bottle” czy „Say Something” swego czasu nucili wszyscy. Nie wielu jednak wie, że artystka ma latynoskie korzenie. Jej hiszpańskojęzyczny debiut Mi Reflejo” sprzedał się na świecie w ponad 2 milionach  egzemplarzy.

Królowa cierpienia

Minutą ciszy została uczczona Marília Mendonça. Brazylijska wokalistka zginęła  na początku listopada w katastrofie jej prywatnego samolotu. Była czołową przedstawicielką gatunku sertanejo. Pomimo krótkiego stażu na scenie. wokalistka zyskała serca całego kraju, który nazwał ją „królową cierpienia”. Hołd dla tragicznie zmarłej gwiazdy oddała jej bliska przyjaciółka i inna brazylijska supergwiazda – Anitta.

 

Sertanejo to gatunek muzyczny, który w swoim rodzimym kraju – Brazylii – początkami sięga aż lat 20. XX wieku. Utwory najczęściej wykonywane były w męskim duecie, gdzie jeden z wykonawców śpiewa tenorem, a drugi falsetem. Jednak Marílii nie przeszkodziło to w zrobieniu oszałamiającej kariery i zapisaniu się na zawsze w historii własnego kraju. Jej najpopularniejszy album „Todos os Cantos” pokrył się potrójną platyną i przyniósł jej statuetkę Latin Grammy dla Najlepszego Albumu Sertanejo.

Młody talent

Nagroda dla najlepszego debiutującego artysty powędrowała do Juliana Velásquez. Młoda Kolumbijka w trakcie swojej przemowy nie kryła wzruszenia. „Myślę, że to zadziałało w tworzeniu mojej muzyki to fakt, że mówię bezpośrednio do młodych ludzi” – powiedziała wokalistka.

 

Juliana Velásquez oprócz śpiewu zajmuje się również aktorstwem. Polska publiczność kojarzyć może wokalistkę z roli Gabrielii w serialu „Jestem Franky” emitowanym na kanale Nickelodeon. W swoim rodzimym kraju ostatnio jednak głośno jest o niej z powodu muzyki, którą tworzy. To właśnie dzięki tegorocznemu albumowi zatytułowanemu po prostu Juliana” została uznana Najlepszą Nową Artystką.

Lista laureatów w najważniejszych kategoriach:

Album Roku: „Salswing!” Rubén Blades oraz Roberto Delgado & Orquesta
Piosenka Roku:Patria y Vida” Yotuel, Gente De Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky
Najlepszy Nowy Artysta: Juliana Velásquez
Najlepszy Album Pop:Mis Manos” Camilo
Najlepsza Piosenka Pop:Viva De Rico” Camilo
Najlepszy Album Urban:El Último Tour Del Mundo” Bad Bunny
Najlepsza Piosenka Urban: „Patria y Vida” Yotuel, Gente De Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky
Najlepszy Występ Reggaeton: „Bichota” Karol G
Najlepszy Album Alternatywny: „Calambre” Nathy Peluso

Pełną listę przyznanych nagród znajdziesz tutaj: https://www.latingrammy.com/en/nominees


Autor: Kacper Bora 

Zdjęcie: Youtube/TNTAmericaLatina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *