Ciekawostki o największych świątecznych hitach

Z początkiem grudnia w każdej stacji radiowej, galeriach handlowych, na rynkach miast i w naszych domach rozbrzmiewają piosenki świąteczne. Last Christmas , All I Want for Christmas Is You wszyscy znamy i śpiewamy. Zapisują się w naszej pamięci bardzo mocno sprawiając wrażenie, że znamy je z każdej strony i wiemy o nich wszystko. Czy na pewno?

Z kopyta kulig rwie – Skaldowie         

Polska piosenka która rokrocznie towarzyszy nam w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jednak czy zwróciliście uwagę na jej tekst? Nie ma w nim ani słowa o pierwszej gwiazdce i zupełnie nic nie wskazuje na to, iż jest to utwór świąteczny, a jednak wpasował się w klimat.

All I want for Christmas Is You – Mariah Carey

Najbardziej znany i rozpoznawalny świąteczny utwór na świecie. Wydany w 1994r. przez wszystkie lata, nie schodził z czołowych, grudniowych list przebojów. Billboard Hot 100 to najbardziej prestiżowe zestawienie amerykańskiego tygodnika muzycznego, które również w tym roku na pierwszym miejscu umieściło utwór Mariah Carey. Należy dodać, że owa lista stanowi miarę popularności i wyznacza jakość wykonawców, nigdy nikogo nie faworyzując. Pierwsze oficjalne wideo tej piosenki ma ponad 676 mln-ów wyświetleń.

 Last ChristmasWham!

Kolejny wielki przebój świąteczny w którym nie ma ani słowa o Mikołaju, sankach i reniferach. Piosenka mówi o zawiedzionej miłości, według wielu plotek pierwotnie miała zostać wydana wiosną i nosić tytuł Last Easter. Tylko jeden czynnik, którym są zawarte w aranżacji dźwięki dzwoneczków, świadczy o powiązaniu tej historii z magicznym czasem w roku.

Cheek to cheek (album) – Tony Bennett & Lady Gaga

Pierwszy wspólny jazzowy album studyjny amerykańskiego wokalisty jazzowego Tony’ego Bennetta oraz amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi, który został wydany 19 września 2014r. Singlami promującymi płytę zostały piosenki: „Anything Goes” i „I Can’t Give You Anything but Love”. Krążek okazał się tak popularny i wpisujący w klimat świątecznej aury, że sieć sklepów H&M stworzyła kampanię bożonarodzeniową w jego oparciu jeszcze w tym samym roku. W wideo promocyjnym wystąpili sami Gaga i Bennett.

Have Yourself a Merry Little Christmas Judy Garland

Oryginalną wersję tej piosenki wykonywała Judy Garland w 1944r., kilka lat później Frank Sinatra nieco zmodyfikował tekst utworu, za wcześniejszym pozwoleniem, wznosząc go tym samym na wyżyny popularności. Utwór w jego wykonaniu zyskał miano evergreenu – tym mianem określa się muzyczne kompozycje których sława nie słabnie przez minimum 20 lat.

Let it snow Michael Buble

Jedna z najpopularniejszych świątecznych piosenek znana z wielu różnych wykonań. Autorem tekstu jest Sammy Cahn, kompozycji Jule Styne, a pierwszym wykonawcą  Vaughn Monroe. Numer pochodzi z 1945 roku, jednak największą popularność zyskał u boku Dean’a Martin’a i Franka Sinatry w roku 1950. Ciekawa jest także historia powstania kompozycji ponieważ miało to miejsce gdy w 1945r. nastała fala upałów w Hollywood, a nie zimową magiczną porą jak mogłoby się wydawać. Najpopularniejsza w naszych czasach jest wersja Michaela Buble.

Santa Tell MeAriany Grande

Utwór jednej z najpopularniejszych wokalistek młodego pokolenia Santa Tell Me wydany w 2014 roku. Według Ariany Grande, miał zyskać taką popularność na całym świecie jak utwór Mariah Carey All I want for Christmas Is You. Niestety jego sława trwałą przysłowiowe 5 minut. Długo nie zapisał się na szczycie nawet amerykańskich list przebojów.


Autor: Agata Jurewicz

 

Agata Jurewicz

Pochodzę z miejscowości położonej przy styku trzech państw Niemiec, Polski i Czech. Od kilku lat mieszkam we Wrocławiu. Jestem zawodowym aktorem musicalowym i serialowym. Moją drugą pasją jest pisanie. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Szczególnie cenie sobie kreatywność, pracowitość i optymizm, którym sama staram się dzielić. Radość czerpię z podróży, słonecznych dni, muzyki i spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *