Co słychać nowego? [MUZYCZNE NOWOŚCI]

Poprzedni tydzień obfitował w muzyczne nowości. Na scenie zagranicznej pojawiły się nowe single zespołów One Republic oraz Coldplay, a  Rag’n’BoneMan  wydał album. Fani polskiej muzyki doczekali się nowego krążka Sanah.

One Republic

Amerykańska pop-rockowa grupa One Republic znana jest chociażby z takich przebojów, jak Counting Stars czy Rescue me. Fani zespołu od dłuższego czasu wyczekują najnowszej płyty. Piąty już album studyjny Human miał ukazać się w maju zeszłego roku.

Zamiast płyty w maju tego roku pojawił się nowy singiel Run, który idealnie wpisuje się w klimat nadchodzącego lata. To piosenka wręcz stworzona do przejażdżki autem i odpoczynku. Napawa optymizmem i wypełnia pozytywną energią. Tak, jak sama nazwa albumu wskazuje (ang. Human- człowiek lub ludzki, człowieczy), zestaw piosenek w nim zawartych jest bardzo “ludzki”. Kryje w sobie wiele ważnych przemyśleń i pozwala spojrzeć na życie w jaśniejszych barwach.

Na krążku Human znajdą się m.in. takie utwory, jak wyżej wspomniane Rescue Me, Somebody To Love, Wanted, Didn’t I, Better Days oraz Run.

Przypominamy, że zespół pojawi się w Polsce już w maju następnego roku! 9 maja 2022 r. Zagrają na warszawskiej COS Torwar.

Coldplay

Brytyjski zespół Coldplay znany z takiego hitu, jak Hymn For The Weekend, od jakiegoś czasu prowadził prężną akcję promocyjną. Muzycy wyświetlali zagadkowe teksty i symbole na wieżowcach w różnych krajach oraz łączyli się z francuskim astronautą Thomasem Pesquetem, będącym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po tym wszystkim 7 maja ukazał się najnowszy singiel Higher Power wraz z klipem video. “Masz moc wyższą” – słyszymy w refrenie, a teledysk wypełniają rażące kolory w surowej, szarawej scenografii. Być może chodzi w tym wszystkim o to, by zwrócić uwagę, że wbrew pozorom rzeczywistość łatwo jest wypełnić barwami. Czy ich muzyka temu sprzyja?

Rag’n’BoneMan

Brytyjski artysta, który kilka lat temu zasłynął utworem Human, w ostatnim czasie nie próżnował. Od ubiegłego tygodnia możemy słuchać jego nowego albumu Life by Misadventure.

Płyta niesie za sobą niesamowite przesłanie. Teksty piosenek przeszywają duszę, tak jak głos Rory’iego Grahama, który je śpiewa. Wokal i warstwa liryczna są równie głębokie. Album wypełniają dźwięki pianina, gitar, perkusji i basu. Każdy utwór nieco się różni warstwą muzyczną. Dla przykładu, w  Lightyears dominuje pianino, a w Crossfire zagarnia ono tylko intro. Później staje się już tylko dodatkiem do perkusji i gitar. Crossfire polecam szczególnie.

Sanah

Zuzanna Irena Jurczak to zyskująca wciąż popularność polska wokalistka i ceniona skrzypaczka. Zadebiutowała albumem Królowa Dram. Jej drugi krążek ukazał się rok po wydaniu pierwszego i nosi dokładnie taką samą nazwę, jak Zuzanna drugie imię, czyli po prostu zdrobniale Irenka.

Główną piosenkę z albumu Irenka rozpoczynają subtelne dźwięki pianina. Następnie napięcie buduje stopniowe przyłączanie się partii smyczkowych aż do punktu kulminacyjnego, gdzie smyczki mają swoją agresywną solówkę. Na koniec napięcie łagodnie opada.

Album pozostaje w klimacie, jaki Sanah prezentowała od początku swojej kariery. Niektórzy zarzucają jej powtarzalność, ale ja bym powiedziała, że to po prostu własny styl. Teledyskom towarzyszy charakterystyczna dla artystki stylistyka retro.


Autor: Karolina Sobczyńska

Karolina Sobczyńska

Czym byłoby życie bez sztuki... Lubię patrzeć na świat i dużo rozmyślać. Często odpływam myślami gdzieś daleko. Co robię w wolnych chwilach? Uprawiam sztukę. Maluję farbą, tworząc obrazy. Maluję dźwiękiem, tworząc muzykę. Ale przede wszystkim - maluję słowem. Dajcie znać, czy podoba wam się to, co widzicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *