De Hogeweyk – Wioska Demencji

Choroba Alzheimera (Alzheimers Disease) jest nieodwracalnym, postępującym zespołem zaburzeń funkcji poznawczych. Diagnoza oznacza wyrok, nie tylko dla pacjenta, ale i dla całej rodziny. Dotyka ona zazwyczaj osoby po 65 r.ż. i nie jest zależna od genów. Na ten moment świat wciąż nie jest przystosowany dla osób z Alzheimerem. Są zbyt „zdrowi” na hospitalizację i zbyt „zdrowi” na samodzielne funkcjonowanie.

Aktualne badania szacują, że dziś tylko na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. Oczywiście musimy do tego dodać inne formy otępienia, przez co liczba może nam podskoczyć do pół miliona! 

Objawy choroby Alzheimera  

Na stronie gov.pl możemy znaleźć informacje dotyczące objawów: 

10 głównych znaków ostrzegawczych:

  1. Zaburzenia pamięci utrudniające codzienne funkcjonowanie 
  2. Trudności w wykonywaniu codziennych prac domowych 
  3. Zaburzenia językowe 
  4. Dezorientacja co do czasu i miejsca 
  5. Kłopoty w ocenie 
  6. Zaburzenia myślenia abstrakcyjnego 
  7. Gubienie rzeczy 
  8. Zmienny nastrój 
  9. Zmiany osobowościowe 
  10. Utrata inicjatywy 
STOCK PHOTO/Getty Images

 Holenderska wioska

Niestety w Polsce pomoc dla osób cierpiących za Alzheimera oraz ich rodzin praktycznie nie istnieje. Rodziny są zmuszone na własną rękę zdobyć informację na temat choroby i sposób, w jaki mają zapewnić opiekę.  

Holandia pomimo często kwestionowanego pragmatyzmu, nie raz swoimi pomysłami inspiruje całą Europę. 25 lat temu Yvonne van Ammerongen pomogła stworzyć ośrodek opieki “Hogeweyk” dla osób z zaawansowanym Alzhaimerem. Co w nim takiego niezwykłego? Jest zorganizowany jak wioska. Znajdziemy tam dom teatry, bary, fryzjera. Dzięki swobodzie i poczuciu zrozumienia, jaką zapewnia im ten ośrodek, pacjenci są mniej agresywni, a Ci bardziej sprawni umysłowo swój wolny czas przeznaczają na spacery lub hobby np.: robótki ręczne czy śpiew.  

 Wioska zapewnia profesjonalną opieki lekarską, psychologów, wykwalifikowanych pracowników socjalnych, zabiegi fizjoterapeutycznych oraz leki. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, również pokoje, do których będą przydzieleni, są oparte na warunkach i wyglądzie poprzedniego mieszkania. 

zdjęcia: https://www.dementiavillage.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *