Druga młodość naszych dziadków

Dawno, dawno temu…. Tak zaczynsię większość bajek. Babcia z dziadkiem opowiadali je na dobranoc. Dzisiaj to ja opowiem bajkę Wam (może być do podusi, jeśli chcecie). Bajkę o sile i młodości. Pokonywaniu ducha czasu. Co to oznacza? Doczytajcie. Spoiler: W każdej bajce tkwi ziarno prawdy. A w tej nawet więcej niż ziarno. 

Dawno, dawno temu, gdy byliśmy jeszcze mali, czyli w moim przypadku jakieś 10-15 lat temu, za siedmioma górami i siedmioma lasami (a raczej za siedmioma stronami szkolnych podręczników i siedmioma kanałami z kreskówkami) babcie i dziadkowie wyglądali... Pamiętacie jak? Siwe włosy, jakiś kok, chusta, bambosze, stare ciuchy, no i oczywiście LASKA – najważniejszy atrybut każdego szanującego się dziadka. I babci. Kawałów, a kawałów to było o tych dziadkowych laskach. Kiedy rodzice nie mogli, to zajmowali się nami często dziadkowie. Potem przyszedł duch czasu.

OhCzas – zmora każdego z nasUpływa nieubłagalnie. Ale teraz nie pora na refleksje, a nzwrot akcji w tej bajce. Tak jak dawniej babcia prowadziła mnie na zajęcia taneczne, tak teraz ją prowadzę ja… nie, nie przez pasy. Przez internetChoć tak naprawdę to ode mnie i reszty wnucząt dostała tylko wskazówki. Teraz? Uczeń przerósł mistrzaCzasami wydaje mi się, że babcia ogarnia więcej, niż ja. SERIO. Jeszcze trochę i włamie się do Pentagonu albo zhakuje NASA. 

 

Babcie i dziadkowie też są cool! 

Bambosze i laski poszły do lamusa. Teraz dziadkowie tryskają stylem i energią. Tryskają życiem. Jedna część wciąż woli postawić na klasykę, ale druga lubi się dobrze ubrać i… być na czasie. 

Pyk. I udostępniono. Pyk. I skomentowano. Facebook otworzył przed babcią drzwi. Odnowił się kontakt z dawnymi znajomymi, jest wgląd na to, co się dzieje na świecie oraz u jej własnej rodziny. A do tego może się wreszcie podzielić swoimi pięknymi malunkami! I nie tworzyć już tylko do szuflady. 

 

Babcia i dziadek vs. internet 

Pierwszy sprzęcior babcia dostała w “spadku” po mojej kuzynce. Tablet nie był jej już potrzebny. Dla babci stał się okienkiem na świat. Wyobraźcie sobie tylko jej zdziwienie, kiedy dostaje powiadomienia ze Snaptchata lub MovieStarPlanet… No tak, jak powiedziałam – tablet należał do mojej młodszej kuzynki. 

Dziadek? Dziadek trzyma się klasyki, można powiedzieć. Ogląda telewizję, a telefonu używa do dzwonienia. Proste? Proste. 

Krążą legendy o dziadkach posiadających smartfony. I co więcej – to nie są legendy. Ostatnio dziadek mojego chłopaka dostał na urodziny nowy telefonŻeby się nie pogubić, zawsze nosi w etui instrukcję obsługi napisaną przez wnuka. 

Legendarne są też babcie oglądające z wnukami The Breaking BadI seriale o dilerach narkotykowychto też nie są legendy. Tym razem mowa o babci mojego sąsiada. 

 

Ziarno prawdy 

My już nie mówimy o podążaniu za duchem czasu. Mówimy o pełnoprawnym pokonaniu go. Przezwyciężeniu własnych uprzedzeń i lęków. Ciekawości świata. Pokonaniu bariery czasowej. Mówi się, że nasi dziadkowie przeżywają teraz drugą młodość. A takie programy jak Sanatorium Miłości czy The Voice Senior są chyba tego najlepszym dowodem. Starsi ludzie mają prawo się pokazać, błyszczeć, spełniać marzenia. KochaćMoże ta druga młodość, to dzięki uczeniu się nowych rzeczy i poznawaniu świata na nowo? 

 

Puenta 

Dawniej dziadkowie uczyli nas świata, dzisiaj to my ich uczymy. I nie zapominajmy, że gdyby nie oni, to w ogóle by nas na tym świecie nie było. Wiele im zawdzięczamy.

 

21 i 22 stycznia – Dzień Babci i Dzień Dziadka


Autor: Karolina Sobczyńska

Zdjęcie: Instagram

Karolina Sobczyńska

Czym byłoby życie bez sztuki... Lubię patrzeć na świat i dużo rozmyślać. Często odpływam myślami gdzieś daleko. Co robię w wolnych chwilach? Uprawiam sztukę. Maluję farbą, tworząc obrazy. Maluję dźwiękiem, tworząc muzykę. Ale przede wszystkim - maluję słowem. Dajcie znać, czy podoba wam się to, co widzicie.

One thought on “Druga młodość naszych dziadków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *