Dzień Darwina

Dokładnie 212 lat temu urodził się człowiek, który zrewolucjonizował dotychczasową wiedzę na temat pochodzenia ludzi. Mowa oczywiście o Charlesie Darwinie. Narodziny przyrodnika postanowiono upamiętnić ustanowieniem międzynarodowego Dnia Darwina.

Ten artykuł nie będzie o teorii ewolucji. Nie będzie też kolejnym życiorysem Charlesa Darwina. O Darwinie wiemy tyle, że był twórcą teorii ewolucji. A czego nie wiemy? Czas na kilka ciekawostek.

Dzieciństwo

Charles Darwin urodził się tego samego dnia co Abraham Lincoln – 12 lutego 1809 roku.

Miał pięcioro rodzeństwa.

Studia

Darwin studiował na Cambridge. Dołączył tam do nieformalnego stowarzyszenia studentów. Postanowieniem stowarzyszenia było jedzenie raz w tygodniu mięsa, którego nie spotyka się w kuchni angielskiej.

Życie prywatne

Żona Darwina była jednocześnie jego kuzynką.

Emma Wedgwood i Charles Darwin mieli 10 dzieci. Dwójka nie przeżyła okresu niemowlęcego. Darwin podejrzewał, że osłabienie genetyczne dzieci może wynikać ze zbyt bliskiego pokrewieństwa rodziców. Emma Wedgwood była utalentowana muzycznie. Lekcje gry na fortepianie pobierała od samego Fryderyka Chopina.

Wiara

Darwin po śmierci swojej 10-letniej córki Annie całkowicie oderwał się od Kościoła.

Upamiętnienie

W 1992 roku Charles Darwin znalazł się na 16. miejscu listy 100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości.

Co roku przyznawane są też żartobliwe Nagrody Darwina dla „upamiętnienia osób, które przyczyniły się do przetrwania naszego gatunku w długiej skali czasowej, eliminując swoje geny z puli genów ludzkości w nadzwyczaj idiotyczny sposób”.

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *