Ewa Farna i niezwykłe historie kobiet – „Ciało”

Ewa Farna to polsko-czeska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka i osobowość telewizyjna pochodząca z Zaolzia. Karierę zaczęła jako 11-letnia dziewczynka i dojrzewała na oczach widzów, tym samym podbijając ich serca w dwóch krajach. W czerwcu 2019 roku ogłosiła, że została mamą. Po prawie dwuletniej przerwie wraca z nowym singlem, „Ciało”, wzbudzając wiele kontrowersji nie tylko za sprawą samego utworu, ale i towarzyszącego mu teledysku.

25 maja Farna wydała teledysk do piosenki zatytułowanej „Ciało”. Zapowiada ona nadchodzącą płytę „UMAMI” i ma już prawie 900 000 wyświetleń w serwisie YouTube. Utwór, tak samo jak jego tytuł, nawiązuje do ciała i zmian z nim związanych. Ewa na przełomie lat zmieniła się z dziewczynki w kobietę, a ostatnio wydała na świat syna. Pod wpływem dojrzewania i hormonów ciało kobiety przechodzi szczególne zmiany, na których zaakceptowanie nierzadko potrzeba czasu. Nie zawsze „efekt końcowy” to sylwetka, jaką znamy z okładek gazet. Niejednokrotnie restrykcyjne diety i trening fizyczny nie przynoszą zakładanych rezultatów. Dojrzewanie bywa trudne, a przecież dotyczy każdej z nas. Kiedy przechodzi się je na oczach tysięcy widzów, bywa nawet nie do udźwignięcia. Jak pisze artystka: „Piosenka jest o zaakceptowaniu zmian na ciele, na które nie mamy wpływu. A coś czuję, że na przyszłość to może być numer, który zawsze będzie mi przypominał jak ważne jest starać się przyjąć to, co życie będzie na mnie pisało. Bo pewnie będzie. Dziękuję wszystkim niesamowitym dziewczynom, które podzieliły się swoją historią i swoją postawą, też mnie zainspirowały do okrycia tej swojej.”

Chociaż teksty Farna przeważnie pisze sama, tekst „Ciała” powstał we współpracy z Margaret i Kacezetem. W świetle drogi i tematyki, którą obiera artystka, udział Margaret i Kacezeta nie jest zaskoczeniem. Przypomnijmy, że wspomniany duet wydał w tym roku krążek zatytułowany „Maggie Viosion”, który również porusza wiele tematów związanych z życiem prywatnym Margaret

Najwięcej kontrowersji wzbudził jednak towarzyszący singlowi teledysk. Występują w nim kobiety, które pokazują niedoskonałości swojego ciała, spowodowane nie tylko procesami związanymi z dojrzewaniem czy porodem, ale również chorobą. Sama artystka odsłania brzuch pokryty bliznami będącymi pozostałością po ciąży. W dzisiejszym świecie, gdzie media społecznościowe stały się wyznacznikiem wielu wartości, dążymy do idealnej sylwetki. Spowodowany tym dążeniem brak akceptacji swojego wyglądu prowadzić może do zaburzeń odżywiania, depresji czy stanów lękowych. Ten problem nie dotyczy jedynie kobiet – każdy kto ma dostęp do Internetu i wirtualnego świata, może zatracić się w kreowanej w nim fikcji, co prowadzi może z kolei do wielu chorób i zmartwień w świecie rzeczywistym.

W tym roku ukaże się nowa płyta artystki, na której – sądząc po pierwszym singlu – znajdziemy połączenie nowoczesnych brzmień muzyki popularnej z elektroniką. Jak mówi sama artystka, album będzie szczery, teksty będą opowiadać prawdziwe historie i zawierać głębokie przemyślenia.

Ostatnimi czasy w muzycznym świecie nadeszła era życiowej prawdy i poruszania kwestii dużo trudniejszych i bardziej złożonych niż np. rozterki sercowe. Za sprawą mediów artyści przedstawiani byli od lat jako idealny twór. My sami, idąc tym tropem, zaczęliśmy przedstawiać siebie w podobny sposób, kreując nasze życia w wirtualnym świecie na takie, jakie chcielibyśmy, aby były. W dążeniu do ideału można się jednak zatracić, bez względu na to, w jakiej dziedzinie życia staramy się ten ideał osiągnąć. Dlatego tak istotne jest, że dzięki singlom takim jak „Ciało”, prawda zaczyna przebijać się przez fabułę bajki i dochodzi do głosu znacznie częściej i wyraźniej.


Autor: Agata Jurewicz

Zdjęcie: Instagram

Agata Jurewicz

Pochodzę z miejscowości położonej przy styku trzech państw Niemiec, Polski i Czech. Od kilku lat mieszkam we Wrocławiu. Jestem zawodowym aktorem musicalowym i serialowym. Moją drugą pasją jest pisanie. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Szczególnie cenie sobie kreatywność, pracowitość i optymizm, którym sama staram się dzielić. Radość czerpię z podróży, słonecznych dni, muzyki i spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *