Fatum nad młodymi gwiazdami sceny – klątwa „Klubu 27”

W ubiegły poniedziałek, 5 kwietnia,  świat muzyki wspominał 27. rocznicę śmierci Kurta Cobaina – legendarnego lidera grupy Nirvana. Muzyk zmarł, mając 27 lat, co przyczyniło się do powiększenia dużego grona artystów, którzy w chwili śmierci byli w tym samym wieku, co Cobain. Niezwykły zbieg okoliczności doprowadził do powstania wielu teorii spiskowych mówiących o fatum ciążącym nad młodymi gwiazdami. Poznajcie historię feralnego „Klubu 27”.

Cobain do dziś uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci rocka

O fenomenie zjawiska decyduje fakt, iż tak wielu artystów (nie tylko muzyków) zmarło w tym samym wieku. Liczne teorie spiskowe spowodowały, że ludzie zaczęli zastanawiać się, czy ten zbieg okoliczności faktycznie jest tylko dziełem przypadku. Jednak artystów zaliczanych do Klubu 27 łączy właściwie tylko to, że umierali młodo – mając 27 lat. Co do przyczyn śmierci nie ma reguły – niektórzy ginęli w wyniku wypadków samochodowych czy morderstw, inni umierali, chorując. Częstymi powodami zgonu były również samobójstwa czy przedawkowanie narkotyków. Magazyn British Medical Journal przeprowadził w 2011 r. badania, w których stwierdzono, że ryzyko śmierci wśród artystów mających 27 lat nie jest zwiększone. Twórcy jednak odchodzili najczęściej w wieku 20–30 lat. 

Mimo że listę “członków” Klubu 27 otwierają postaci działające jeszcze w XIX wieku, w mediach o zjawisku zaczęło mówić się więcej po śmierci wspomnianego wcześniej Kurta Cobaina, w kwietniu 1994 r. Samobójstwo lidera Nirvany było punktem zapalnym dla powstawania teorii o rzekomej klątwie. Na przełomie lat 60. i 70. świat muzyki pożegnał przedwcześnie Jimiego Hendrixa, Janis Joplin, Jima Morrisona oraz Briana Jonesa. Każda z tych gwiazd muzyki miała w chwili śmierci 27 lat. Wtedy jednak w wieku zmarłych artystów nie doszukiwano się fatum, a zbieg okoliczności traktowano jedynie jako wartą odnotowania anegdotę. 

Najsłynniejszy album Winehouse „Back to Black” otrzymał w 2008 r. 5 nominacji do nagród Grammy

Według Chalresa R. Crossaamerykańskiego dziennikarza muzycznego, wpływ na powstanie licznych teorii o klubie, poza magazynami czy telewizją, miała przede wszystkim matka Kurta Cobaina. W wywiadzie dla magazynu The Daily World, udzielonym krótko po śmierci muzyka, powiedziała ona: “Kurta już nie ma i znalazł się w tym głupim klubie. Mówiłam mu, żeby do niego nie dołączał”. Niektórzy dziennikarze tłumaczyli później słowa kobiety tym, że przez “klub” mogła mieć ona na myśli dwóch wujków Cobaina. Ci, podobnie jak muzyk, popełnili samobójstwo. Wypowiedzi jego matki i ich wielokrotne analizy doprowadziły do powstania teorii mówiących o tym, jakoby Cobain miał celowo odebrać sobie życie, aby dołączyć do okrytego hańbą Klubu 27. 

O fatum ponownie zrobiło się głośno, gdy w 2011 r. świat obiegła informacja o śmierci Amy Winehouse. Brytyjska piosenkarka zmarła wskutek wstrząsu wywołanego zatruciem alkoholowym. Media od razu zwróciły uwagę na problemy, z jakimi zmagała się wokalistka oraz na jej wiek. W chwili śmierci miała ona 27 lat. Oliwy do ognia dolewano, przytaczając słowa artystki, która kilka lat wcześniej rzekomo wspominała o lęku przed dołączeniem do Klubu 27.

Sprawa Klubu 27 zdążyła już zyskać miano kultowej. Wielu fanów muzyki rozrywkowej chętnie przytacza wątek zbiegu okoliczności, aby świat rocka i zmarłe przedwcześnie postaci wydawały się jeszcze bardziej mityczne. Potrzeba sensacji sprawiła, że perspektywa tajemniczego fatum idealnie wpasowuje się w charakterystykę życia młodych i gniewnych gwiazd rocka z drugiej połowy XX wieku. I choć szansa na to, że feralność wieku 27 lat nie jest dziełem przypadku, jest właściwie znikoma – temat stał się pożywką nie tylko dla żądnych sensacji. Tajemniczość zjawiska powoduje, że od wielu lat pochyla się nad nim mnóstwo sceptyków, a osoby po raz pierwszy słyszące o Klubie 27, zaintrygowane zagłębiają się dalej w ciemne rozdziały rocka.

Oto niektóre ze zmarłych w wieku 27 lat gwiazd:

 • Robert Johnson (1911–1938) – piosenkarz bluesowy
 • Rudy Lewis (1936–1964) – wokalista zespołu The Drifters
 • Brian Jones (1942–1969) – współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones
 • Alan „Blind Owl” Wilson (1943–1970) – lider i wokalista zespołu Canned Heat 
 • Jimi Hendrix (1942–1970) – gitarzysta, wokalista i kompozytor
 • Janis Joplin (1943–1970) – piosenkarka i autorka tekstów
 • Jim Morrison (1943–1971) – lider i wokalista zespołu The Doors
 • Leslie Harvey (1944–1972) – gitarzysta zespołu Stone the Crows 
 • Ron McKernan (1945–1973) – współzałożyciel, klawiszowiec i wokalista zespołu Grateful Dead 
 • Jacob Miller (1952–1980) – wokalista zespołu Inner Circle
 • Kurt Cobain (1967–1994) – współzałożyciel, gitarzysta, wokalista i lider zespołu Nirvana 
 • Elizabeth Amirian (1982–2009) – piosenkarka 
 • Amy Winehouse (1983–2011) – piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów 
 • Kim Jong-Hyun (1990–2017) – wokalista grupy Shinee

Autor: Michał Nieckarz

Zdjęcia: Wikipedia

Michał Nieckarz

Tor wyścigowy, dziupla komentatorska i mikrofon w dłoni - tak widzę siebie za 10 lat. Interesuje mnie cały otaczający mnie świat, a w szczególności sport i kultura. Zarażanie innych moimi pasjami, to kolejna z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *