Green Film Festival – czas kina ekologicznego

Świadoma troska o środowisko z każdym dniem staje się coraz bardziej popularna, a „zielone” alternatywy dla niekoniecznie przyjaznych planecie działań są dostępne niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Współcześnie już nawet kino utożsamia się z ruchem proekologicznym, promując takie wydarzenia jak Green Film Festival, czyli największy w Polsce festiwal filmów poświęconych tematyce środowiskowej.

W niedzielę 15 sierpnia w Krakowie wystartowała czwarta edycja międzynarodowego festiwalu filmów ekologicznych. Wydarzenie potrwa osiem dni, a do każdego z nich został przydzielony inny temat przewodni związany z istotnymi problemami współczesnego świata.

Pomysłodawcą imprezy jest Fundacja Green Festival, która zorganizowała pierwszą edycję festiwalu już w 2018 roku. Główne cele organizatorów i partnerów ściśle wiążą się z ideą zrównoważonego rozwoju. Czas tak mocno poświęcony tematyce środowiskowej ma otworzyć oczy społeczeństwu na  przerażające skutki nieprzemyślanych działań oraz pokazać, że życie w harmonii z naturą nie musi być wcale takie trudnie.

Green Film Festival to największa tego typu impreza w Polsce, podczas której oprócz pokazów filmów w kinach plenerowych na terenie całego Krakowa zaplanowane są również rozmaite wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty ekologiczne i spotkania edukacyjne. W tym roku będzie można zobaczyć aż 76 produkcji filmowych oraz wiele pokazów specjalnych.

Warto jednak podkreślić, że festiwal ten to przede wszystkim konkurs filmowy, dlatego też, jak przyznają sami organizatorzy, niezwykle istotny stał się przemyślany dobór repertuaru. W produkcjach poszukiwane są więc prawdziwe emocje, walory artystyczne, autentyczne ukazanie historii czy tematyka, która zdoła zwiększyć świadomość odbiorców. W konkursie głównym o nagrody Najlepszy Dokument Długometrażowy, Grand Prix KGFF, Najlepszy Reportaż, Najlepszy Dokument Krótkometrażowy, Najlepsza Fabuła i Najlepsza Animacja rywalizować będzie ponad 50 filmów z całego świata.

Również ustalenie codziennych tematów przewodnich nie było przypadkowe. Pierwszemu dniu przyświecać będzie hasło „Woda nowe złoto”, drugiemu „Zielone kłamstwa”, trzeciemu „Ginący świat”, czwartemu „Pokolenie Grety”, piątemu „Władcy jedzenia”, szóstemu „Niewolnicy konsumpcji”, siódmemu „2 stopnie do piekła”. Natomiast ostatni dzień zostanie poświęcony pokazom tegorocznych laureatów.

Miasteczko festiwalowe ulokowano na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, gdzie obowiązuje strefa wolna od jednorazowego plastiku. Jednocześnie organizatorzy zadbali też o zminimalizowanie śladu węglowego, oferując odwiedzającym niskoemisyjne potrawy wegańskie oraz wegetariańskie. W projekt zaangażowały się liczne kina partnerskie, dzięki czemu „zielone” projekcje odbędą się również w takich miejscach jak Arena Garden, Pałac Potockich, Hala Forum, Park Jerzmanowskich, Ogród Trawiasty, Kino Pod Baranami oraz Stacja Wisła. Ponadto dla osób przebywających poza Krakowem stworzono darmową festiwalową platformę VOD, gwarantującą dostęp do wszystkich filmów z konkursu głównego i do kilkudziesięciu produkcji z poprzednich lat podczas trwania imprezy.

Green Film Festival to świetna okazja, aby docenić niszowe filmy, które oprócz walorów artystycznych pomagają pokazać istotę troski o środowisko. Nie jest to więc tylko zwyczajna wizualizacja skutków braku zrównoważonych działań, ale też podpowiedź co należy zmienić w życiu każdego z nas.


Autor: Oliwia Józefowiak

Zdjęcie: www.greenfestival.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *