„Impresjoniści” – multisensoryczna wystawa we Wrocławiu

„Zanurz się w świecie obrazów i dźwięków XIX-wiecznej Europy oczami malarzy impresjonistów”. Tak właśnie brzmi hasło przewodnie niezwykłej wystawy, którą można oglądać do 25 czerwca w hali IASE we Wrocławiu. Wstęp na wystawę jest biletowany. Bilety można kupić zarówno na miejscu, jak i przez internet. Wystawa to wielozmysłowe przesycie, które zapewni rozrywkę osobom w każdym wieku.

 Impresjonistyczne dzieła są wystawiane i podziwiane na całym świecie, ale nigdy wcześniej nie były pokazywane na tak dużą skalę. Ten nowatorski sposób prezentacji sztuki sprawia, że uczestnicy wystawy mogą poczuć się sami częścią wystawy. Obrazy wyświetlane są na wielkich ekranach, które rozwieszone są w całej sali wystawowej, dzięki czemu odwiedzający wystawę, mają możliwość dostrzegania nowych szczegółów i innej głębi obrazu. Impresjonistyczne dzieła niejako ożywają dzięki bogatemu, dynamicznemu spektaklowi światła, dźwięku i koloru.

Wystawie towarzyszy również muzyka, która swoją dynamiką pasuje do prezentowanych dzieł. Muzyk umożliwia również skupienie uwagi na wystawie, zamiast na dźwiękach sali wypełnionej ludźmi.

Jej obecność jest dopełnieniem całego pokazu. W międzyczasie słychać również głos lektora, który przybliża nam sylwetkę autora obrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu widz może w pełni doświadczać i lepiej rozumieć zamysł artysty. W takiej przestrzeni można jednocześnie wykorzystać wszystkie zmysły i w nietypowy sposób połączyć rozrywkę z edukacją.

 

Przed wejściem do sali, w której wyświetlane są obrazy, widzowie mogą obejrzeć wierne reprodukcje dzieł, jednocześnie odsłuchując na słuchawkach informacje na temat dzieła i jego autora. W poznaniu tych dzieł pomaga audioprzewodnik. Przed wejściem na wystawę możemy zeskanować kod, który przenosi nas na stronę z dokładnymi opisami, które są również dostępne w wersji audio. W tej części ekspozycji umieszczone są także XIX-wieczne fotografie przedstawiające sceny z życia artystów. Odwiedzający mogą również fotografować się w stworzonej na potrzeby tej wystawy wyjątkowej instalacji – Ogrodzie Claude’aMoneta.

Impresjonizm to kierunek w malarstwie, który narodził się w XIX wieku we Francji. Charakteryzował się on malowaniem w plenerze, jasnymi kolorami i posługiwaniem się światłocieniem, co miało na celu ukazanie chwili przemijającej i atmosfery danego momentu. Impresjoniści, takie jak Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir czy Edgar Degas, byli uważani za prekursorów nowoczesnego malarstwa. Teraz odwiedzający wystawę „Impresjoniści” mają możliwość przenieść się do tego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *