Inicjatywa dobrej woli

Wzrosły ceny. Zrobiło to na nas większe lub mniejsze wrażenie. Oburzyły nas ceny Pepsi, owoców czy chleba. Mimo podwyżek nadal większość z nas (przeciętnie zarabiających Polaków) może sobie pozwolić na droższe produkty. A co z najuboższymi Polakami?

 Od razu odpowiem na pytanie. W Polsce powstaje kolejny sklep socjalny. Czym jest sklep socjalny? Jest to miejsce, w którym upoważnieni ludzie mogą zrobić zakupy za cenę niższą, niż sklepowa. Ludzie upoważnieni to ci, których wskaże MOPS lub inna organizacja wspierająca najuboższych i potrzebujących.

Sklepy socjalne w Polsce

Pierwszy sklep socjalny powstał całkiem niedawno w Katowicach. Otworzono go w grudniu 2020 roku. Sklep o nazwie „Spichlerz” oferuje chleb za 50 gr bądź masło za 2 zł. Nie są to rzeczy przeterminowane. Klienci sklepów socjalnych dostają te same produkty co klienci supermarketów. Za podjęcie inicjatywy odpowiada Fundacja Wolne Miejsce.

Kolejny taki sklep powstaje w Legnicy. Będzie to drugi w Polsce, pierwszy na Dolnym Śląsku, sklep socjalny. Remont lokalu powinien zakończyć się na przełomie stycznia i lutego. Sklep powstaje z inicjatywy Fundacji ESPA. Norbert Palimąka, prezes Fundacji ESPA do zakupów zachęca również seniorów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Fundacja ESPA

E-Edukacja || S-Społeczność || P-Partnerstwo || A-Aktywizacja

Fundacja ESPA to organizacja pozarządowa o charakterze non-profit. Jej głównym celem jest edukowanie młodzieży. Fundacja realizuje zadania w zakresie niesienia pomocy młodym ludziom. Czym jeszcze się zajmuje? Możemy o tym przeczytać na jej stronie internetowej. Między innymi jest to pomoc humanitarna, zapobieganie marnowaniu żywności i pomoc socjalna.
https://fundacjaespa.org/fundacja/

Marnowanie żywności

Powstanie kolejnego sklepu socjalnego to nie tylko niesienie pomocy potrzebującym. Otwarcie sklepu w Legnicy przyczyni się do ograniczenia marnowania żywności. W Polsce rocznie marnuje się około 4,8 mln ton żywności.

W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. To tak jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba – wylicza Robert Łaba z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. O tym problemie więcej można przeczytać na stronie: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/PROM-badania-marnowanie-zywnosci-w-Polsce-wyniki-9624.html

W Europie Zachodniej coraz częściej otwierają się sklepy socjalne. Inicjatywa ta jest znakomitym pomysłem. Jednocześnie można pomóc osobom potrzebującym oraz zmniejszyć marnowanie żywności. Może wkrótce, dzięki takim działaniom, zniknie problem niedożywienia i szerzącego się niedostatku? Jest to możliwe, bo przecież „ludzi dobrej woli jest więcej”.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: pixabay

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *