Jak tam zdrowie psychiczne?

Ile razy słyszeliście od znajomych i rodziny „jak tam zdrówko?”? Wielokrotnie. Oczywiście pytanie to dotyczy tego, czy macie np. katar, grypę lub inne choróbsko. A ile razy usłyszeliście „jak tam Twoje zdrowie psychiczne?” ? Pewnie nigdy lub naprawdę sporadycznie.

Dlaczego nie rozmawiamy o zdrowiu psychicznym?

Być może nie umiemy o nim rozmawiać. Z góry zakładamy, że u naszej, zawsze uśmiechniętej, koleżanki nic złego nie może się dziać, więc po co pytać o jej zdrowie psychiczne.
Być może nie wiemy, jak zacząć taką rozmowę.

Rozmowy o zdrowiu psychicznym

Rozmów o zdrowiu uczyliśmy się w szkole. Jednakże w dużej mierze były to rozmowy o tym, jak wygląda zdrowy kręgosłup, kiedy zęby zaczynają się psuć i jak siedzenie przed komputerem wpływa na problemy zdrowotne ze wzrokiem.
O tym, jak dbać o zdrowie psychiczne i jak o nim rozmawiać niewielu z nas słyszało.

Dlaczego zdrowie psychiczne jest równie ważne co zdrowie fizyczne?

Widać to szczególnie podczas pandemii koronawirusa. Od roku nasza uwaga skupia się przede wszystkim nad tym, jak wyglądają objawy zakażenia, jakie są problemy zdrowotne po przejściu COVID-19. W tym samym czasie u wielu osób, w tym dzieci, pojawiła się m.in. depresja, myśli samobójcze oraz spadek dobrego samopoczucia.

Z danych udostępnionych przez ZUS wynika, że w 2020 roku lekarze wystawili 1,5 mln zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych, w tym 385,8 tys. w związku z depresją.
Dramatycznie wyglądają policyjne statystki dotyczące samobójstw.
W 2020 roku życie odebrało sobie 5165 osób. Wśród nich znajduje się 107 osób poniżej 18 roku życia. Najmłodsze dziecko miało 8 lat.

Czas, aby zacząć rozmawiać o zdrowiu psychicznym, tak samo często, jak o zdrowiu fizycznym.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: pixabay

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *