Måneskin triumfuje, Włochy zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji 2021

Zespół Maneskin wygrał 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. Włoska grupa na scenie w Rotterdamie wykonała utwór “Zitti E Buoni”. Za ich plecami uplasowały się Francja i Szwajcaria. Italia triumfowała w konkursie po raz trzeci, ostatnio w 1990 roku. 

Ustępujący mistrz Duncan Laurence dzierżył koronę mistrza Eurowizji przez dwa lata. Z powodu pandemii koronawirusa konkurs w Rotterdamie przełożono z ubiegłego na bieżący rok. Gdy Europa w końcu wybrała następcę Laurence’a, nie był on w stanie osobiście pogratulować nowym zwycięzcom. 27-latek był nieobecny podczas wielkiego finału z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19.  

WIELKIE ŚWIĘTO MUZYKI

Sobotni koncert rozpoczął się od prezentacji 26 propozycji konkursowych. W ich skład wchodziło po 10 krajów, które awansowały do ostatniej fazy Eurowizji po wtorkowym i czwartkowym półfinale. Pozostałych 6 miejsc uzupełnili członkowie tzw. “wielkiej piątki” – Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy – oraz gospodarze – Holandia. 

Po prezentacji piosenek nastąpiło głosowanie publiczności, występy interwałowe i przerywniki z udziałem prowadzących i byłych zwycięzców konkursu. Następnie przekazano punkty przyznane przez jury. Zwieńczeniem było ogłoszenie wyników z televotingu. Po głosowaniu jurorów w czołowej trójce znajdowały się Szwajcaria, Francja i Malta. Włosi zajmowali dopiero czwartą pozycję. Późniejsi zwycięzcy zajęli jednak pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności, a bonifikata punktowa pozwoliła im odrobić straty i wygrać z Barbarą Pravi z Francji różnicą 25 punktów. Koncert finałowy trwał prawie 4 godziny. 

Pełne wyniki finałowego koncertu
ZGODNIE Z PRZEWIDYWANIAMI

Bukmacherzy byli w tym roku wyjątkowo skuteczni. Kursy zmieniały się nieco po każdym z ubiegłotygodniowych koncertów. Mimo to przed rozpoczęciem Eurowizji w gronie faworytów wymieniano niemal wszystkie państwa, które ostatecznie uplasowały się w pierwszej piątce finału. Na czele typowań niezmiennie od początku prób widnieli Włosi.  

Duży spadek względem kursów sprzed koncertów zaliczyła Malta. Destiny przez długi okres zajmowała pierwsze miejsce w rankingach bukmacherów. Jej propozycja przypadła również do gustu członkom OGAE (Stowarzyszenia Miłośników Eurowizji), którzy po zsumowaniu swoich głosów wytypowali 18-latkę jako główną kandydatkę do wygranej. Ostatecznie wyspa zakończyła zmagania w finale na siódmym miejscu, a w głosowaniu publiczności dopiero na czternastym.  

TRIUMF ROCK’N ROLLA

Måneskin to zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. W skład młodego zespołu rockowego ze stolicy Włoch wchodzą wokalista Damiano David, basistka Victoria De Angelis, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Artyści określani są na Półwyspie Apenińskim mianem przyszłości włoskiego rocka. Najstarszy z muzyków zespołu urodził się w 1999 r. W 2017 r. grupa wzięła udział we włoskim „X Factorze”. Po zajęciu w nim drugiego miejsca o młodych artystach zrobiło się głośniej. 

Piosenka “Zitti E Buoni” została napisana przez członków zespołu 5 lat temu. Był to jeden z pierwszych utworów stworzonych przez grupę. Artyści wykorzystali kawałek dopiero w tegorocznym, wygranym przez nich Festiwalu w San Remo. Na potrzeby Eurowizji piosenkę skrócono do regulaminowych trzech minut. Zamieniono również niektóre wulgarne słowa. Jak przyznają artyści, utwór mówi o byciu sobą i nieoglądaniu się na opinie innych ludzi. “Zitti E Buoni” niemal natychmiastowo stało się hitem w serwisach streamingowych. Na Spotify jest to najchętniej słuchana propozycja spośród wszystkich biorących udział w tegorocznym konkursie. 

JAK PORADZIŁ SOBIE NASZ REPREZENTANT?

Polska brała udział w czwartkowym półfinale. Reprezentujący nas Rafał Brzozowski zajął w drugim koncercie 14. miejsce i pożegnał się z Eurowizją przed finałem. “The Ride”, czyli polską propozycję, docenili jurorzy z San Marino i telewidzowie z Wielkiej Brytanii. To właśnie od nich otrzymaliśmy najwięcej punktów. 

Wynik punktowy Polski to drugi najgorszy rezultat w naszej historii w półfinałach Eurowizji. Mniej “oczek” otrzymała w 2011 r. Magdalena Tul i jej piosenka “Jestem”.

Za rok Eurowizja odbędzie się we Włoszech. Daty, uczestnicy ani dokładne miejsce rozegrania konkursu nie są jeszcze znane. Można jednak zakładać, że głównymi kandydatami do zorganizowania przyszłorocznej edycji będą Rzym i Mediolan. Niemal pewne jest, że Eurowizja po raz kolejny przypadnie na połowę maja. Więcej szczegółów poznamy w najbliższych miesiącach.  


Autor: Michał Nieckarz

Zdjęcia: Instagram

Michał Nieckarz

Tor wyścigowy, dziupla komentatorska i mikrofon w dłoni - tak widzę siebie za 10 lat. Interesuje mnie cały otaczający mnie świat, a w szczególności sport i kultura. Zarażanie innych moimi pasjami, to kolejna z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *