Międzyplanetarne Królestwo Sztuki, czyli kawałek świata w Górach Izerskich

Indyjskie curry na papierowym talerzyku, afrykańskie bębny na dużej scenie, portugalskie wino za barem, łużyckie wzory na spódnicach, bałkańska melodia przy ognisku i meksykańskie sombrero na głowie – wszystko obserwowane z góry przez mądre, spokojne oczy Buddy, wyrysowane na ścianie. Niektórzy nazywają to miejsce ,,Międzyplanetarnym Królestwem Sztuki”, mniej przychylni – ,,Zagłębiem Świrów”, jeszcze inni zwyczajnie ,,Stacją”. Pomarańczowy od cegły i słońca budynek, za nim poniemieckie tory kolejowe w samym sercu Gór Izerskich. Wsiadaj do magicznego pociągu fantazji, teatru i sztuki. Nie zapomnij wysiąść na Stacji Wolimierz!

Stacja Wolimierz

1991 rok był dla mieszkańców wsi Wolimierz rokiem dziwnym. Tubylcy ze zdziwieniem podążali w stronę starej stacji PKP na skraju świeckiego lasu. Zza krzaków, w lekkim półmroku, przyglądali się grupie ludzi okupującej poniemiecką ruinę. Aktorzy wrocławskiego teatru ,,Klinika Lalek” w niepokojąco kolorowych ubraniach wzbudzali początkowo duże zainteresowanie, a nawet niepokój. We wsi tak małej i ciasnej szybko rozniosła się wieść, że oto stacja została odkupiona przez artystów z Wrocławia, którzy mają zamiar zmienić jej apokaliptyczny wizerunek w miejsce przepełnione sztuką i ludźmi. Miejsce, mimo że wzbudzało kontrowersje, miało wkrótce stać się magnesem przyciągających do wsi ludzi z całego świata.

Globalna wioska

Stacja Wolimierz od początku istnienia staje się miejscem multikulturowym – konglomeratem rozlicznych nacji, mieszających się kultur. Z Meksyku, Hiszpanii, Szwecji, Niemiec do Wolimierza przyjeżdżają wolontariusze, którzy w zamian za dach nad głową i ciepłe posiłki pomagają w organizacji festiwali, warsztatów, koncertów, targów i świąt. Już w 1995 roku na Stacji odbył się festiwal, a właściwie spotkanie przedstawicieli społeczności lokalnych – Ecotopia, który zebrał w Wolimierzu ponad czterysta osób zainteresowanych miejscowymi uprawami, zrównoważonym stylem życia, ekologią. Późniejsze wydarzenia, takie jak Niedorzeczny Festiwal Dorzecza Bobru czy festiwal Wiejskich Alternatywnych Społeczności ugruntowały pozycję Stacji, będącej centrum alternatywnej kultury. Kultury o tyle interesującej, że przeniesionej z wielkomiejskich scen na wiejskie pola.

W końcu w Wolimierzu, w nieoficjalnym centrum europejskiego kontynentu, spotkali się członkowie Global Ecovillage Network, co ostatecznie rozsławiło wieś poza granicami kraju nad Wisłą. Bębny, ekologia, alternatywne źródła energii, wegańskie jedzenie i joga – a to wszystko w 2001 roku, kiedy holistyczny, minimalistyczny styl życia nie jawił się jeszcze jako światowy trend (czyli, kolokwialnie mówiąc, zanim bycie ,,eko” stało się modne).

Teatr, muzyka, sztuka

Prócz rozlicznych festiwali i warsztatów, zachęcających do rozmowy na temat stanu Ziemi i ekologii, na Stacji Wolimierz króluje teatr – to on był na początku i jest teraz głównym paliwem Międzyplanetarnego Królestwa Sztuki. Dodatkowo na Stacji gościły teatry z całej Polski, a także ze świata: teatr ,,Petit Divadlo”, ,,Porywacze ciał „, ,,Maska” oraz ,,Centro Independente Ricerca Teatrale „.

Kolejnym ogniwem składającym się na Stację Wolimierz jest muzyka. W Wolimierzu pojawiały się na przestrzeni prawie trzydziestu lat działalności zarówno zespoły i artyści kultowi, jak i ci mniej znani, alternatywni: Staszek Sojka, Justyna Steczkowska, Brygada Kryzys, Tilt, Jacek Klejff, Czerwie, Foliba…

Legenda Stacji Wolimierz

Na Stacji Wolimierz w czasie tegorocznych wakacji będzie obchodzone trzydziestolecie Międzyplanetarnego Królestwa Sztuki. Co jest tak tajemniczego w tym miejscu, że nieprzerwanie od trzech dziesięcioleci tworzy, działa, kreuje? Spokojne oczy Buddy na ścianie, ogromny kamienny stół na werandzie, psychodeliczny plac zabaw, sąsiadujący sosnowy las – co składa się na żywą legendę Stacji Wolimierz? PKS Wrocław, autobus do Mirska, dwie godziny jazdy autostradą, godzina spaceru z Mirska do Wolimierza – prosty przepis na empiryczne zbadanie legendy tego magicznego miejsca!


Autorka: Miriam Olek

Zdjęcia: Instagram

Miriam Olek

Dużo spaceruję po Wrocławiu. Niepotrzebnie mówię obcym ,,dzień dobry". Idąc przez miasto w różowym golfie, z Molchat Doma na słuchawkach, czuję się, jakbym grała w rosyjskim kryminale. Mam złowrogą minę, ale zawsze ustąpię miejsce w tramwaju. Złota baba ze mnie, jednym słowem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *