Muzyczny sezon letni we Wrocławiu

Podczas wydarzeń kulturowych Wrocław od lat gromadził ludzi nie tylko z całej Polski, ale i ze świata. Po trudnym sezonie zimowym, pozwalającym jedynie na gromadzenie widzów przed ekranami komputerów, nadszedł czas na owocne, stacjonarne już lato. Jeżeli tak jak my czekaliście na powrót koncertów i wydarzeń muzycznych, sprawdźcie koniecznie, co na nadchodzący miesiąc przygotował dla nas Wrocław.

Vertigo Jazz Club to restauracja w centrum Wrocławia, która pochwalić się może serią niezapomnianych i różnorodnych koncertów. Każdego roku w sezonie letnim wychodzi poza mury lokalu i organizuje cykl wydarzeń muzycznych w różnych wrocławskich lokalizacjach. W tym roku padło na miejskie plaże – „Vertigo Summer Vibes Festiwal” odbędzie się między 10 a 27 czerwca. Jeśli czujecie się zaskoczeni słowem „plaża”, to nie jest przejęzyczenie. Woda, piasek, słońce i drinki z palemką – to wszystko i wiele więcej czeka na was przez cały sezon w stworzonych wzdłuż Odry plażach. Tematem przewodnim festiwalu jest odczuwanie pozytywnych wibracji płynących nie tylko z muzyki, ale i z aury otaczającego nas miejsca. Muzycznie stawia on przede wszystkim na różnorodność gatunków: R&B, Soul, Groove, Funk, Pop, Rock. Usłyszymy między innymi młode utalentowane składy, takie jak założony przez Olę Gierok „Älskar”. Artystka nagrała solowo utwór z poznańskim muzykiem Fismollem, a także duet z Joao de Sousa. Koncerty odbywające się w ramach „Vertigo Summer Vibes Festival” będą darmowe.

Letnie Brzmienia” to cykl plenerowych koncertów, które odbędą się nie tylko we Wrocławiu, ale i w innych polskich miastach. Cykl potrwa od czerwca do końca sierpnia, a ceny biletów zależne są od „gwiazdy wieczoru”. Wydarzenia rozpoczynać się będą o 17:00 setami DJ-skimi. O 20:00 zaczną się planowe występy artystów i potrwają aż do ciszy nocnej, czyli 22:00. We Wrocławiu spotkamy się na placu przed Impartem, a wystąpią m.in. Kwiat Jabłoni, Sanah, Ania Dąbrowska, Mery Spolsky czy Mrozu.

PPA, czyli 41 Przegląd Piosenki Aktorskiej organizowany przez teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, to kolejne muzyczne wydarzenie, które rokrocznie przyciąga ogromną grupę odbiorców, w tym miłośników sztuki. Wydarzenie obfituje w cykl koncertów poświęconych sztuce piosenki w teatrze, w tym koncert finałowy, czyli rozstrzygnięcie konkursu piosenki aktorskiej. Wydarzenie jest biletowane. Wystartuje 11 i potrwa do 22 czerwca. W tym roku wyjątkowo przybierze formę hybrydową. Większość koncertów i spektakli będzie można oglądać zarówno na żywo, jak i online.

Znajdziemy także coś dla miłośników wydarzeń instrumentalnych. 19 czerwca na Pergoli, przy kompleksie Hali Stulecia, a także online, tysiące fanów gitary podejmie próbę pobicia rekordu Guinnessa. Zagrają wspólnie utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Wśród artystów, którzy potwierdzili już swój udział są m.in. Jan Borysewicz, Grzegorz i Patrycja Markowscy (online), Grzegorz Skawiński, a także Adam Palma i Krzesimir Dębski. Pierwsza edycja legendarnego już święta gitary odbyła się w 2003 roku we Wrocławiu.

Powyższe wydarzenia, to jedne z tych największych i najbardziej hucznych. Nie zapominajmy jednak o małych uniesieniach artystycznych, które odbywają się każdego dnia i spotkać je możemy na każdym rogu Wrocławia. Warto wspomnieć o rynku w centrum miasta, który zarówno za dnia jak i po zmroku rozbrzmiewa wielogatunkową muzyką pod gołym niebem. Zaglądajcie do wrocławskich lokali – odwiedzają je ciekawi artyści, wzruszając i umilając czas muzyką na żywo. Takie spotkania jednoczą pokolenia, łączą kultury i narodowości, pomagają zawierać wieloletnie przyjaźnie. Bawmy się i korzystajmy z uroków nadchodzących wakacji.


Autor: Agata Jurewicz

Zdjęcia: Instagram oraz pixabay.com

Agata Jurewicz

Pochodzę z miejscowości położonej przy styku trzech państw Niemiec, Polski i Czech. Od kilku lat mieszkam we Wrocławiu. Jestem zawodowym aktorem musicalowym i serialowym. Moją drugą pasją jest pisanie. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Szczególnie cenie sobie kreatywność, pracowitość i optymizm, którym sama staram się dzielić. Radość czerpię z podróży, słonecznych dni, muzyki i spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *