Nadążyć za CatchUpem

Jest 2016 rok. Na OLiSie królują „Trzecie rzeczy” Kękę, wychodzi „Wosk” Taco Hemingway’a, a Quebonafide pracuje nad „Egzotyką”. W tym czasie debiutuje producent CatchUp. Nikt jeszcze nie obstawia, że za pięć lat będzie on miał rzesze fanów na Tik-Toku i sporo kolaboracji na koncie.

Równolegle do wspomnianych działań Kękę, Taco i Quebonafide na kanale Biura Ochrony Rapu pojawia się trzeci z singli promujących płytę „Ameba” rapera Gedza, „Freon”. Wyprodukował go jeszcze mało znany w hip-hopowym środowisku CatchUp, późniejszy twórca bitów chociażby dla Vae Vistic i Taco.

Grzegorz Szczerek

Pierwsze bity robił na MPC 500 kupionym za pieniądze zarobione dzięki sprzedaży starego Xboxa. Już jako 15-latek zgłębiał tajniki produkcji muzycznej we wrocławskiej Piwnicy Pod Baronami. Tradycyjne studia porzucił jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego roku i postawił na Szkołę Muzyki Nowoczesnej.

W niej poszerzył muzyczny horyzont o nowe gatunki, a jego potencjał zauważył Gedz. Zaprosił młodego producenta do współpracy przy wszystkich swoich albumach nagranych po 2016 roku, z najnowszą „Staminą Suplement” włącznie. Producencka kariera Grzegorza Szczerka w barwach składu NNJL skupionego wokół Gedza zaczęła nabierać rumieńców.

Sznaliturbulencja

Jako przedstawicielowi pokolenia Z CatchUpowi nie umknął potencjał nowych mediów. Na jego facebookowym profilu zaczęły pojawiać się filmiki z autorskimi produkcjami.

Jednak to nie Facebook uczynił Szczerka popularnym – producent pod nickiem sznaliturbulencja zaczął wrzucać podobne klipy także na TikToka. To właśnie na nim do dzisiaj pojawiają się kilkunastosekundowe poradniki z komediowo zabarwionej serii „jak zrobić piosenkę”. Na przełomie 2019 i 2020 roku powstały m.in. „Jak zrobić chory trap”, „Jak zrobić piosenkę ze śmiesznego kota” czy „Jak zrobić makłowiczowy trap”.

Tiktokowy profil CatchUpa obserwuje obecnie ponad 130 tysięcy osób, w tym ci, którzy z szeroko pojętym hip-hopem mają niewiele do czynienia.

Tom Schklaneck

Również na TikToku narodziło się alter ego Szczerka, raper Tom Schlaneck. Zadebiutował ironicznym „Kentaki Cziken d-,-b” zaśpiewanym i wyprodukowanym w stylu “południowoamerykańskiej obory”.

Korzystając z popularności zwrotki Schlancka nagranej w ramach akcji #hot16challenge2 i rozpoznawalności w social mediach, CatchUp przekształcił w pełnoprawną produkcję fragment bitu z filmiku „Jak zrobić makłowiczowy trap”. Dograł do niego zwrotki i wypuścił na kanale NNJL pod tytułem „Maklovitch”. Zakochani w Makłowiczu i samym CatchUpie słuchacze szybko podchwycili temat wskazując młodemu muzykowi rapową ścieżkę kariery.

CatchUp XXL

Głośniej zrobiło się o Szczerku w ubiegłym roku, gdy dostał nominację do #hot16challenge2 od Taconafide.

Kilka miesięcy później ksywka CatchUp dwukrotnie pojawiła się na trackliście złotego już krążka Taco Hemingway’a „Jarmark” – raz w roli producenta, a raz rapera. Pozytywny odbiór gościnnego występu u Taco pchnął Szczerka w stronę solowej kariery. W lutym bieżącego roku zasilił on szeregi nowopowstałego Labelu 2020. Pod jego skrzydłami wkrótce wyda debiutancki album „Perypetie”.

Mimo zaangażowania w rap CatchUp nie zwalnia tempa jako producent. W ostatnim czasie podjął współpracę chociażby z supergrupą OIO i PRO8L3Mem. To właśnie dzięki niemu Oki, Igi i Otsochodzi „wchodzą w głośniki jak drzwi”, a Oskar „zrobił z życia NASCAR”.

Muzyk stoi dopiero u progu kariery, ale polskie podwórko rapowe zawdzięcza mu już wiele – od przetarcia szlaków na TikToku, nowym i obiecującym kanale promocji, przez świeże bity czy pokazanie młodym słuchaczom hip-hopu od strony pracy producenta. Pozostaje liczyć, że CatchUp dobrze wykorzysta swoje pięć minut. A najlepiej przekuje je w wieczność.


Autor: Magdalena Skawina

Zdjęcie: 2020/YouTube

Magdalena Skawina

Jeżeli zastanawiasz się, czym się zajmuję, zapewne słucham nowej polskiej rap płyty siedząc na balkonie dusznego wrocławskiego osiedla. Może kiedyś, kiedy dorobię się już na pisaniu o młodych raperach, zbuduję wehikuł, który przeniesie mnie do alternatywnej rzeczywistości. A w niej leżę teraz na plaży i podziwiam niekończące się zachody słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *