Narodziny w ZOO! Poznajcie Primę i Assama!

Wrocławskie ZOO powitało kolejne maluchy! Około dwóch tygodni temu na świat przyszły jedne z najrzadszych krów na świecie – bantengi jawajskie. ZOO we Wrocławiu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie prowadzona jest hodowla bantengów.

Narodziny w ZOO

Prima i Assam to jedni z najmłodszych mieszkańców wrocławskiego ZOO. Ich imiona, tak samo jak imiona ich mam (Sagi i Mokki), utrzymane są w klimacie kawowo-herbacianym. Ojcem maluchów jest ciemny byk Django.
Młode mają około 2-3 tygodni.

Zagrożony gatunek

Hodowla bantengów jawajskich jest niezwykle istotna. Gatunek ten jest zaklasyfikowany jako zagrożony. Ich naturalni wrogowie (tygrys jawajski, tygrys balijski) zostali wytępieni przez ludzi. Pojawił się jednak nowy drapieżnik, a mianowicie człowiek. W Azji uważa się, że rogi bantengów dodawane do zupy mogą poprawić witalność (oczywiście jest to nieprawda). Na świecie pozostało około 300 osobników w ogrodach zoologicznych oraz około 100 osobników żyjących na wolności.

Hodowla bantengów

Bantengi są dosyć płochliwe.  Nie stwarzają zagrożenia (dopóki nie poczują się zagrożone). Bantengi szybko się uczą. Są zwierzętami roślinożernymi – głównie jedzą trawę, gałązki krzewów oraz owoce.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: Aleksandra Desperak

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *