NFT – czym jest niewymienialny token?

NFT stają się coraz bardziej popularne. Niosą one za sobą pewne wartości estetyczne, poczucie przynależności oraz niemałe zyski. Warto więc wgryźć się w ten temat i spróbować zrozumieć, jak to działa i do czego tak właściwie służy.

Blockchain

Żeby zrozumieć czym jest i jak działa NFT, trzeba najpierw zapoznać się z pojęciem blockchain. Technologia ta, nazywana w Polsce łańcuchami bloków lub łańcuchami blokowymi, nie jest niczym nowym. Jej początki sięgają 1991 r. Cała jej historia i ewolucja nie jest jednak niezbędna do zrozumienia, czym są dzisiejsze łańcuchy bloków.

Blockchain to technologia umożliwiająca przechowywanie informacji w określony sposób – za pomocą specjalnych zbiorów danych – bloków. Oprócz konkretnych informacji jakie chcemy w nich zawrzeć, posiadają one także znaczniki czasu (kiedy zostały utworzone) oraz połączenie do bloków utworzonych wcześniej (poprzednich).

Technologia łańcuchów bloków ma dwie główne zalety. Pierwszą z nich jest to, że dane z bloków są przechowywane w każdym urządzeniu uczestniczącym w wymianie bloków, czyli są zdecentralizowane. Dzięki temu, sieć jest znacznie mniej podatna na problemy techniczne (awarie czy celowe zniszczenie). Korzystając z sieci scentralizowanej np. jednego serwera, który przechowuje wszystkie informacje, jesteśmy od niego uzależnieni. Jeśli serwer nie działa, nie mamy dostępu do danych.

Drugą zaletą łańcuchów bloków jest niezmienność danych historycznych. Nie można utworzyć bloku, który miałby znajdować się w innym miejscu niż to dostępne – czyli najnowsze. Dodawane są one w kolejności chronologicznej, co uniemożliwia edytowanie ich kolejności oraz zawartości. Nie ma więc możliwości zapisania w nich nieprawidłowych danych, ponieważ są one na bieżąco weryfikowane ze wszystkimi informacjami zebranymi w poprzednich blokach.

NFT (ang. non-fungible token)

NFT, czyli po polsku niewymienialny token, jest sposobem na potwierdzenie posiadania danej rzeczy (materialnej bądź cyfrowej). Tokeny te są zapisywane w technologii blockchain, dzięki której są łatwo dostępne (zdecentralizowanie) oraz niemożliwe do podrobienia (niezmienność danych historycznych). Stanowią więc niejako powszechnie rozpoznawalne i unikatowe certyfikaty posiadania określonych dóbr.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Krzysztof Gonciarz (@kgonciarz)

Dla przykładu, grafiki z misiami, które ostatnio opublikowali na swoich social mediach m.in. influencer Krzysztof Gonciarz, restauratorka Magda Gessler czy raper Malik Montana to nie NFT. To po prostu obrazki. Osoby te, uzyskując do nich dostęp (kupując je), otrzymali również NFT (potwierdzenie posiadania). Zdobycie niewymienialnego tokenu niesie więc za sobą wartość dodaną, tutaj – obrazek z kolekcji Fancy Bears Metaverse. Token nie jest wartością samą w sobie.

NFT to gwarancja oryginalności danych dóbr, takich jak sztuka (np. cyfrowe obrazy), aktywa kolekcjonerskie (np. wirtualne karty z piłkarzami) czy przedmioty w grach wideo (np. posiadłości). Wszystkie z tych rzeczy oczywiście można podrobić, jednak żaden z duplikatów nie będzie posiadał przypisanego do siebie tokenu. Wynika z tego, że mimo iż NFT nie jest wartością samą w sobie, to jest niezbędny do tego, aby dane dobro ową wartość miało… Nie licząc walorów estetycznych.

Czy NFT na prawdę mają wartość?

To zależy. Zapewne wiele osób po zapoznaniu się z tematem NFT popuka się w czoło czytając kolejne artykuły o tym, jak ktoś wydał  kilkadziesiąt tysięcy dolarów na wirtualne dobro. Co z faktu posiadania unikatowej karty z ulubionym piłkarzem, skoro nawet nie można postawić jej na półce? Inni dostrzegą w rynku niewymienialnych tokenów okazję do zysków. Przecież popyt rodzi podaż – im bardziej dane dobra są pożądane, tym więcej można na nich zarobić. Nie da się przewidzieć jak NFT będą miały się w przyszłości, ale na pewno do póki jedni będą chętni za nie zapłacić, drudzy będą chętni na nich zarabiać.


Autor: Mikołaj Świdziński

Zdjęcia: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *