Nic w przyrodzie nie ginie

Portfel? W torebce. Telefon? W kieszeni. Klucze? Nie ma. Zaraz, zaraz były tu wczoraj. Może spadły? Nie. W innej torebce? Też nie.” W tym momencie ruszają wielkie poszukiwania. Przetrząsanie całego domu, każdego plecaka, każdej kieszeni. Klucze? Jak kamień w wodę. A przecież nic w przyrodzie nie ginie.

Dlaczego gubimy rzeczy? Ponieważ ludzka pamięć jest zawodna. W dzisiejszych czasach człowiek musi być wielozadaniowy. Wielozadaniowość nie sprzyja jednak naszej koncentracji. Na pocieszenie powiem, że nie musimy się martwić naszym zapominalstwem. Przecież zawsze jest ktoś, do kogo możemy zwrócić się o pomoc.

Święty Antoni z Padwy – patron osób i rzeczy zaginionych

Święty Antoni, a właściwie Fernando Martins de Bulhões, święty Kościoła katolickiego. Urodzony w Lizbonie, zmarły w Arcelli, nieopodal Padwy. Święty Antoni jest patronem m.in. podróżnych, ubogich, górników, narzeczonych, a także osób i rzeczy zaginionych.
Czemu Antoni Padewski został patronem zgub?
Kaznodzieja był profesorem teologii, a wykłady przeprowadzał z pomocą swoich notatek. Wedle zwyczaju Antoniemu w przygotowaniach pomagał nowicjusz. Pewnego razu młody mężczyzna postanowił ukraść Antoniemu notatki i wydać je jako swoje dzieło. Antoni stwierdził, że kradzież to sprawka sił nieczystych i rozkazał szatanowi oddać zapiski. Podczas ucieczki diabeł stanął nowicjuszowi na drodze i zagroził mu śmiercią. Młodzieniec był przerażony i natychmiast oddał profesorowi notatki.

Święty Antoni siłą swojej wiary sprawił, że zagubiona rzecz do niego wróciła.

Święty Antoni Padewski

Gdzie szukać swojej zguby?

We Wrocławiu Biuro Rzeczy Znalezionych prowadzi MPK. Na stronie internetowej MPK: https://mpk.wroc.pl/strefa-pasazera/obsluga-pasazera/biuro-rzeczy-znalezionych
można znaleźć listę znalezisk z autobusów i tramwajów. Aktualnie znajdują się  na niej, np.: Smartwatch, rolka sztucznej trawy, kule inwalidzkie. Jeśli zgubicie coś w komunikacji miejskiej – nie panikujcie. Być może Wasza zguba będzie czekała w Biurze Rzeczy Znalezionych.

Co najczęściej gubimy?

Najczęściej gubimy rzeczy niewielkich rozmiarów. Są to telefony, portfele, skarpetki. Pożerają je kanapy, pralki i przepastne torebki. Równie często znika pilot. Zniknięcie pilota równa się z utratą zaufania do domowników. Każdy musi wstać z kanapy i pokazać, że nie siedzi na „zmieniaczu kanałów”.
Jak znaleźć zagubiony przedmiot? Najlepiej ułożyć sobie w głowie przebieg zdarzeń. Kiedy ostatnio używałeś przedmiotu, gdzie go odłożyłeś, co później robiłeś – po nitce do kłębka. Lepsze w szukaniu są panie. Kobiety zapamiętują więcej szczegółów oraz nieistotnych rzeczy. Panowie skupiają się na całości. Wszyscy dobrze wiemy, że najlepsza w poszukiwaniach jest mama. Jak już mama nie znajdzie, to znak, że przepadło.

„Nieobecni są wśród nas”

”Nieobecni są wśród nas”– w grudniu 2020 roku ruszyła pierwsza odsłona akcji Fundacji ITAKA oraz TVN Player. Według danych statystycznych ,corocznie w Polsce znika 18 tysięcy osób. Pierwsza odsłona kampanii składa się ze spotów z udziałem aktorów m.in. Anny Dymnej, Justyny Wasilewskiej i Piotra Głowackiego. Aktorzy są zaangażowani w nową produkcję TVN Player – „Nieobecni”. Serial zainspirowany został najgłośniejszymi zaginięciami w Polsce. Obok kampanii „Nieobecni są wśród nas” nie da się przejść obojętnie. Według Alicji Tomaszewskiej, prezes fundacji ITAKA, aktualnie w Polsce są 4 tysiące osób długotrwale zaginionych.
Warto zajrzeć na stronę fundacji ITAKA: http://www.zaginieni.pl/baza-zaginionych/aktualne-zaginiecia/
Być może są tam ludzie, których niedawno widzieliście, przeszliście obok na ulicy, a nie wiedzieliście, że są zaginieni.

Nic w przyrodzie nie ginie

Jak uniknąć gubienia przedmiotów? Odkładajmy rzeczy na swoje miejsce, róbmy wszystko po kolei, ćwiczmy pamięć i wyobraźnię.  Ćwiczyć pamięć można poprzez uczenie się na pamięć wierszy, numerów telefonów, list zakupów. Pomaga również uczenie się języków obcych.  Pocieszające jest znane powiedzenie, nic w przyrodzie nie ginie. To, co znikło, znajdzie się, bo gdzieś przecież musi być.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: Wikipedia, Pixabay

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *