(nie)Oczywiste Prawa Zwierząt

Czy zwierzęta mają prawa? Może powinnam o to zapytać właśnie zwierzęta? Niestety, one nie potrafią mówić. Nie wypowiedzą swojego zdania na ten temat. Nie zaprotestują. Czy dlatego z taką łatwością niektórzy chcą odbierać zwierzętom ich prawa?

PRAWA ZWIERZĄT

Zacznijmy od tego, jakie prawa przysługują zwierzętom.
Są to np. prawo do szacunku, prawo do życia, prawo zwierząt dzikich do życia na wolności. O tych i wielu innych prawach mówi Światowa Deklaracja Praw Zwierząt. Deklaracja ta obowiązuje od 1977 roku, czyli od 44 lat.

Większość z nas od dziecka słyszała, że zwierzęta należy szanować oraz kochać. Słowa te wielu  wzięło sobie do serca, jak np. trzech chłopców, którzy interweniowali, gdy kobieta wyrzuciła z samochodu psa.

Zadajmy sobie pytanie. Dlaczego, mimo wzrastającej świadomości, o tym, jak ważne jest godne traktowanie każdej istoty żyjącej na Ziemi, nadal znajdują się osoby, które negują istnienie praw zwierząt?

PRAWO DO ŻYCIA

” Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji”.

”Każde zwierzę, które człowiek wybrał na swego towarzysza, ma prawo żyć tak długo, jak długo pozwala na to jego gatunkowa natura”.

MALTRETOWANIE I DOŚWIADCZENIA NA ZWIERZĘTACH

„Żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa.”

„Doświadczenia na zwierzętach, które wiążą się z cierpieniem fizycznym i psychicznym, są pogwałceniem praw zwierzęcia, zarówno w przypadku doświadczeń medycznych, naukowych, handlowych, jak i wszystkich innych.”

Aby chronić zwierzęta przed przeprowadzaniem na nich doświadczeń, warto kupować produkty z certyfikatem PETA.
PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) jest największą organizacją broniącą praw zwierząt na świecie.

HODOWLA I ROZRYWKA

„Jeżeli człowiek hoduje zwierzę w celach żywnościowych, należy je karmić, hodować, przewozić i uśmiercać, nie narażając go na niepokój i ból”.

Jak więc w świetle tego zapisu rozumieć przedświąteczne kupowanie żywych karpi, które pływają w sklepowych „wannach”? Nigdy nie rozumiałam tego procederu. W ramach radosnych świąt Bożego Narodzenia wybiera się karpia, którego następnie zabije sprzedawca lub zostanie on zabity w wannie, w domowym zaciszu (często w obecności dzieci).

„Wystawianie zwierząt na pokaz oraz widowiska z udziałem zwierząt narażają na szwank godność zwierzęcia”.

Na myśl nasuwają się cyrki. Na szczęście coraz częściej pojawiają się tzw. cyrki bez zwierząt. Więcej na temat tragicznej sytuacji zwierząt w miejscach „rozrywki” można przeczytać na stronie  https://www.cyrkbezzwierzat.pl/

DLACZEGO PRAWA ZWIERZĄT NADAL NIE SĄ OCZYWISTE?

Prawa zawarte w Światowej Deklaracji Praw Zwierząt są oczywiste, a przynajmniej powinny być. Patrząc jednak na postępowanie i słowa niektórych ludzi można zauważyć, że należy szerzyć wiedzę na temat ochrony praw zwierząt.
„[…] od najmłodszych lat należy człowieka uczyć, obserwować, rozumieć, szanować i kochać zwierzęta […]”

”Człowiek, jako gatunek zwierzęcy, nie może rościć sobie prawa do tępienia innych zwierząt lub do ich wyzyskiwania. Ma natomiast obowiązek wykorzystania całej swej wiedzy w służbie zwierząt.”

Te dwa cytaty pochodzące ze Światowej Deklaracji Praw Zwierząt powinny zapaść każdemu z nas w pamięć.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: pixabay

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *