O teorii Płaskiego Mózgu (komentarz)

Wszyscy w coś wierzymy: ktoś w Boga, ktoś w naukę, ktoś w kosmitów, a ktoś w płaską Ziemię. Trudno to sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach, ale są tacy, wśród których panuje święte przekonanie, że wszystko, co narzuca świat, jest kłamstwem.

Żyjemy w XXI wieku, kiedy dzięki ogromnemu progresowi technologicznemu możemy zbadać prawie wszystko, znamy niemal każdą tajemnicę naszej planety. Niemniej jednak wraz z poszerzaniem wiedzy istotnej dla naszego istnienia, wzrasta ilość kontrwiedzy, która pasożytuje w umysłach coraz większego grona ludzi, tworząc różnorodne teorie spiskowe. Ale matką ich wszystkich była teoria Płaskiej Ziemi.

Może ktoś zapomniał już o jej istnieniu,  muszę więc o niej przypomnieć. Niestety takiego typu teorie są obecnie bardzo popularne. Żeby ocenić ich potęgę, warto wiedzieć, że odbywają się Międzynarodowe Konferencje Płaskiej Ziemi (w tym roku była trzecia), a także istnieją Towarzystwa Płaskiej Ziemi, działające w różnych krajach. Ich głównym przekonaniem jest to, że Ziemia jest płaska i nieruchoma, jej krawędzie pokryte są grubą warstwą śniegu i lodu, zaś nad tą całą instalacją rozpościera się ogromna kopuła z namalowanymi gwiazdami oraz podwieszonym wielkim reflektorem, który przesuwa się to tu, to tam, wyznaczając pory dnia oraz warunki pogodowe.

Ile nie pojawiałoby się dowodów na to, że Ziemia jest de facto okrągła, płaskoziemcy zawsze będą mieli kontrargumenty. Czy to, że mamy masę zdjęć z kosmosu, które regularnie robią astronauci, czy podstawowa wiedza z fizyki, która wyjaśnia zjawiska zmiany dnia i nocy, pogody albo chociażby grawitacji, czy tego dziwnego zbiegu okoliczności, że wszystkie planety również są okrągłe.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от MemSekcja.pl (@memsekcja.pl)

Ich głównym przekonaniem jest to, że wszyscy żyją w kłamstwie, NASA oszukuje, a władze przekręcają fakty, podczas gdy sami nie mogą pokazać zdjęcia tej słynnej płaskiej Ziemi. Jak pisali spiskowcy w komentarzach pod tekstem obalającym taką teorię na Fokus.pl:

Zdjęcia z kosmosu! – robione za pomocą soczewki RYBIE OKO. A zdjęcia Ziemi z NASA nie są jednakowe. Raz lądy są zbyt duże, raz zbyt małe, raz Grenlandia jest tak wielka jak połowa Ameryki Południowej, a Alaska jak połowa USA pod Kanadą, innym razem są mniejsze. Niech się wreszcie ci z NASA zdecydują co do ich wielkości, hahahaa.

Dlaczego tak myślą? Odpowiedzią na to pytanie jest nie tylko brak wiedzy ogólnej. Głównie chodzi o to, że ludzie ci pragną czuć się unikalni, wyjątkowi. Jestem jedyny w swoim rodzaju, wierzę w to, czemu zaprzeczają inni. I nigdy ich nie przekonamy, bo po prostu chcą w to wierzyć. Nie będą sprawdzać poprzez loty kosmiczne, czy nasza planeta jest okrągła. Podobnie jak antyszczepionkowcy, mają swoje poglądy – choć niezwykle absurdalne – i będą zawsze z nimi. Takie teorie spiskowe potwierdzają, jak ważne jest krytyczne myślenie we współczesnym świecie, bo przez „bombardowanie” informacjami trudno jest się zorientować, co jest prawdą, a co kłamstwem.

Jednak nasuwa się jedno pytanie: czym grozi stwierdzenie, że Ziemia jest kulista? III wojną światową czy może globalną apokalipsą? Nie sądzę. W każdym razie najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie, analizowanie i segregowanie informacji. Tylko wtedy będziemy w stanie przynajmniej w pewnym stopniu rozróżnić fakty od niedorzeczności.


Autor: Zosia Poplavska

Zdjęcia: Instagram

Jeden komentarz do “O teorii Płaskiego Mózgu (komentarz)

  • 12 grudnia, 2022 o 5:54 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Ciekaw tylko jestem czy autorka owego artykułu zdaje sobie sprawę że doświadczalnie udawadnia się to że ziemia w istocie jest płaska.. 😉 Powiela Pani tylko to co wciska Pani nauka, edukacja oraz media, a czy kiedykolwiek próbowała Pani sobie sprawdzić coś na własną rękę czy to co jest Pani przekazywane od dziecka w istocie takie jest..? Hm? 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *