Odpłynąć do zimnej przestrzeni kosmosu z Grimes

Średniowieczny romans, szachy i walki na świecące miecze – teledysk do najnowszego utworu Grimes „Player of games” zachwyca. Poprzedzony zwiastunem sprzed 3 tygodni, w którym naga wokalistka tuli się do Mrocznego rycerza w pełnej zbroi, jest symboliczną wersją rozstania z Elonem Muskiem. Wokalistka wciela się w rolę zranionej nimfy wprost ze świata fantasy.

„Player of Games” wydany 23 grudnia to hipnotyzująca pozycja z gatunku synth/dream popu i muzyki electro dance. Jest pierwszym rozdziałem większego projektu o nazwie Book 1 i została wykorzystana w najnowszym sezonie gry Rocket League. Teledysk w reżyserii Antona Tammiego według pomysłu Grimes, ukazuje pełnię kreatywności artystki, gdy ma ona do dyspozycji spory budżet.

Słuchając utworu, z początku można poczuć się jak samotna monarchini w pustych, mrocznych salach jakiegoś zamku. A następnie walczyć na miecze niczym główna bohaterka futurystycznej gry komputerowej typu Cyberpunk. Grimes wykorzystuje elementy, dzięki którym stała się rozpoznawalna: elektryczne brzmienia, anielski głos podkręcony autotunem i estetykę dystopii przyszłości, inspirowanej średniowieczem.

 

 

Gambit białej królowej

Całość utrzymana jest w kontrastowych czarno-białych barwach, nawiązujących do szachów, w które grają bohaterowie. Co jakiś czas wyłamuje się krwista czerwień i fosforyzujące miecze rodem z Gwiezdnych Wojen. Grimes prezentuje na sobie wiele pięknych, jasnych strojów wprost z mrocznych baśni: jako księżniczka w surowych murach, dostojna mistrzyni gry czy mściwa wojowniczka w mglistym lesie. Jej przeciwnik (oczywiste nawiązania do Elona) cały czas w pełnym uzbrojeniu, nie pokazuje twarzy. Chłodny, zdystansowany, skupia się tylko na tym, by wygrać. Grimes z kolei jest początkowo zupełnie naga i bezbronna, podatna na ciosy. Wniosek płynący z ich relacji, dość oczywisty, przewija się przez cały utwór.

Jestem zakochana w największym graczu

Ale on bedzie zawsze kochał grę

Bardziej niż mnie

 

 

Player of Grimes

O Kanadyjskiej artystce Grimes zrobiło się głośno, gdy została dziewczyną miliardera Elona Muska, właściciela Tesli. Wcześniej znano ją głównie w kręgach fanów muzyki alternatywnej i bywalców festiwali.

Ekscentryczna para była na ustach całego świata. Kapitalistyczny geniusz, entuzjasta wypraw w kosmos i oryginalna artystka nie z tej ziemi. Futurystyczni wizjonerzy, przyszłość podróży na Marsa. Po 2 latach związku doczekali się potomka o specyficznym imieniu X Æ A-12, po czym ich drogi się rozeszły. Poprzez swój najnowszy utwór, Grimes stawia kropkę nad „i” do spekulacji na temat ich związku. I wraca na muzyczną ścieżkę, która początkowo dała jej sławę.

 

 

 Muzyka ADHD 

Grimes  przyszła na świat w 1988 roku w Kanadzie jako Claire Boucher. Pochodzi z zamożnej rodziny o korzeniach francuskich, włoskich, ukraińskich i rdzenno-amerykańskich. W 2006 roku przeniosła się do Montrealu, by studiować neurobiologię i język rosyjski. Kilka lat później zrezygnowała z tych kierunków na rzecz muzyki. Próbuje również swoich sił jako reżyserka, malarka i pisarka. Stworzyła okładki do wszystkich swoich albumów i nie tylko. Jej prace wystawiane są w galeriach sztuki. Pierwszy większy rozgłos przyniósł jej album Visions z 2012 roku, który został umieszczony na liście 500 najlepszych albumów wszechczasów według New Musical Express.

Pseudonim zaczerpnęła od nazwy londyńskiego gatunku muzycznego „grime”, opartego na hip-hopie, d&b oraz dubstepie. Sama jednak odpłynęła w stronę bardziej elektronicznych, sennych brzmień. Jej styl porównywano do Björk, Aphex Twin czy ABBY. Grimes potwierdza, że inspiruje się między innymi Marylinem Mansonem czy Laną Del Rey i określa swoją twórczość jako „muzyka ADHD”.

 

 

Grimes a Coronavirus

Fani teorii spiskowych uważają, że Grimes przewidziała pandemię. W teledysku do utworu Violence  z 2019 roku, tańczy w maseczce na twarzy i śpiewa: „Nie widzisz tego, co ja widzę”. Jednak jak wiadomo, uczestnictwo w spiskach przypisuje się od lat różnym wpływowym artystom.

 

 

Ciekawostki

Jeden z komentujących pod Player of games na YouTubie napisał: „Video/utwór został zainspirowany romansem sci-fi o tym samym tytule. Elon jest wielkim fanem książki, nazwał nawet niektóre statki na jej podstawie.”

Rzeczywiście, Gracz to powieść autorstwa szkockiego pisarza Iaina M. Banksa z 1988 r.

„Znudzony nieustannymi sukcesami, zniechęcony brakiem poważnych wyzwań i stymulujących przeżyć, niezwyciężony Gurgeh – najlepszy gracz galaktyki – przybywa do Imperium Azadu, by wziąć udział w najbardziej skomplikowanej i najtrudniejszej grze, jaką wymyślono we wszechświecie.” – brzmi opis książki.

To the cold expanse of space

Kochanie

Czy będziesz mnie nadal kochał

W Europie

Czy zapomnisz?

Śpiewa Grimes na początku utworu. Nie chodzi jednak o kontynent, a o księżyc Jowisza. Pod jego lodową skorupą znajduje się prawdopodobnie ocieplany wulkanicznie ocean słonej wody, a wokół występuje cienka atmosfera tworzona przez tlen. Według tez naukowców Europa jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc do poszukiwania życia poza ziemią.  Być może wkrótce na ten księżyc zamierza się wybrać Teslą technologiczny Gracz? Bez Grimes.

Autorka: Emilia Głowacz

Zdjęcia: Google grafika

Emilia Głowacz

Pozytywna, kreatywna studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Grafiki Komputerowej. Wrażliwa na świat i ludzi, od małego zaczytana w książkach. W liceum pisała wiersze, co zaowocowało instagramowym kontem @przemyslnik_poezja. Interesuje się sztuką, muzyką, socjologią - kulturą w szerokim tego słowa znaczeniu. Lubi eksperymentować, dociekać i wychodzić z inicjatywą. "Be brave enough to be bad at something new".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *