Podróż do ogrodu botanicznego Europy. Co warto zobaczyć będąc w Portugalii?

Portugalia to kraj, który trudno na dobre skreślić z listy miejsc do odwiedzenia. Jest to miejsce, które przez cały rok przyciąga turystów różnorodnym krajobrazem, szerokimi plażami, bujną roślinnością, pyszną kuchnią i promieniami słońca niemal przez cały rok. Portugalia to idealny kierunek na krótki city break lub dłuższy wypoczynek na najpiękniejszych plażach Europy. Jakie kierunki warto wziąć pod uwagę, planując podróż do tej części Półwyspu Iberyjskiego? Oto subiektywny przegląd miejsc, które trzeba zobaczyć!

Porto

Planując podróż do Portugalii, nie można pominąć Porto. Druga co do wielkości metropolia w kraju zaraz po Lizbonie, położona nad rzeką Douro i Oceanem Atlantyckim, to miasto, które zostało ocenione jako najlepszy kierunek w 2022 roku. I nic w tym dziwnego.

Porto urzeka już od pierwszych chwil na miejscu. Planując podróż, warto poświęcić temu miastu więcej niż dwa dni, aby w pełni odkryć uroki krętych uliczek zabytkowej części Porto, odwiedzić klimatyczną dzielnicę Ribeira, która znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczyć znajdujący się nieopodal most Ponte Louis I, czyli główny symbol miasta oraz odwiedzić chociaż jedną z osławionych winnic w dzielnicy Vila Nova de Gaia i spróbować autorskiego wina Porto produkowanego na miejscu. 

Spacerując między zabytkami Starego Miasta, warto wypatrywać budynków pokrytych Azulejos — ceramicznymi płytkami o charakterystycznych błękitnych wzorach i motywach. Tysiące z nich zostało użytych, aby pokryć ściany i fasady budynków w Porto, które co rusz można napotkać przy wielu uliczkach.

Podczas pobytu w Porto, oprócz listy miejsc do zobaczenia, warto zaplanować listę potraw do zjedzenia, bo nie można wyjechać z tego miasta bez spróbowania kultowej kanapki Francesinha, serwowanej niemal w każdej knajpie lub restauracji oraz słodkiego, budyniowego przysmaku — Pasteis de Nata. 

Dystrykt Algavre

Ciągnące się w nieskończoność plaże, najlepsze fale w Europie, wysokie klify i mnóstwo słońca — Algavre to najbardziej turystyczny rejon w całej Portugalii. Szczególnie przypadnie do gustu podróżującym, którzy szukają wytchnienia od miejskiego szumu — w całym rejonie znajdują się jedynie trzy niewielkie miasta położone nad Oceanem Atlantyckim. W zamian za to przyjezdni mogą korzystać  z najpiękniejszych plaż w całej Portugalii. Te, które warto odwiedzić, to Praia de Tonel, Praia de Castelejo oraz Praia de Camilo.

Jeśli plaża, to i surfing. Amatorzy tego sportu zjeżdżają niemal z całej Europy, żeby skorzystać z najwyższych fal w Algavre, dlatego nie ma lepszego miejsca, żeby spróbować tego sportu niż właśnie tutaj. Na terenie całego regionu funkcjonuje wiele szkółek surfingu na każdym poziomie zaawansowania. Lekcje z instruktorem zaczynają się już od 40 euro – w cenę wliczony jest również sprzęt niezbędny w trakcie zajęć.

Lizbona

Stolica Portugalii to kolejne miejsce, w którym można się zakochać i do którego chce się wracać. W odróżnieniu od klimatycznego i spokojnego Porto Lizbona to miasto, które temperamentem przypomina największe europejskie stolice. 

Lizbona oferuje turystom wiele punktów, które trzeba zobaczyć, dlatego na zwiedzanie stolicy najbezpieczniej jest zarezerwować co najmniej trzy dni, niekoniecznie w szczycie sezonu. Gdzie udać się będąc w Lizbonie?

Praça do Comércio

Charakterystyczny, rozległy plac leżący nad rzeką Trejo, który często można znaleźć na pocztówkach. Ówcześnie odzwierciedlał wpływy i bogactwo Portugalii.

Elevador da Santa Justa

Najsłynniejsza winda Lizbony, wykuta w całości z żelaza. Działa niezmiennie od 1902 roku, a powstała, aby łączyć ze sobą dwie odległe dzielnice Lizbony. 

Torre de Belem

Pozostałości średniowiecznej twierdzy obronnej położone w turystycznej dzielnicy Belem nad Oceanem Atlantyckim. Sama dzielnica znana jest z nadmorskiego klimatu, restauracji z owocami morza i wieloma zabytkami. Będąc w okolicy, warto odwiedzić również pałac Belem z domem prezydenckim.

Przejażdżka tramwajem

Jak Nowy Jork  słynie z taksówek, tak Lizbona z żółtych tramwajów. Odwiedzając miasto, nie można nie przejechać się chociażby jednym z nich, to główny środek transportu miejskiego. Najpopularniejsza trasa tramwajowa w całym mieście — linią numer 38 bywa najczęściej oblegana przez turystów, dlatego warto wybrać alternatywne połączenie i przejechać się wzdłuż ciasnych, kolorowych i gwarnych uliczek miasta. Najbardziej malownicza z nich to ulica Rua de Bica de Durate Belo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *