Pole dance – od klubów nocnych po dyscyplinę sportową

W ostatnich latach pole dance, czyli taniec na rurze, zyskuje coraz większą popularność. Niegdyś okryty złą sławą taniec, kojarzony wyłącznie z klubami nocnymi, striptizem, erotyką i rozpustą, dziś figuruje w ofertach szkół tańca i klubów gimnastycznych. Zatem, czym tak naprawdę jest pole dance i co wspólnego ma ze średniowiecznymi Indiami?

Pole dance to taniec na rurze, zawierający elementy akrobatyki i gimnastyki. Polega na wchodzeniu w przeróżne figury na pionowej rurze. W czasie tańca prezentuje się sylwetkę oraz siłę. Nie ma on zatem nic wspólnego z jego zseksualizowaną siostrą z klubów go-go. Pole dance jest wymagającym, ale i bardzo efektownym sportem. Podczas ćwiczeń pracują mięśnie ramion i barków, ale także „core”, czyli mięśnie rdzeniowe, odpowiadające za prawidłową postawę. Regularne treningi pięknie modelują sylwetkę, uelastyczniają stawy oraz rozciągają całe ciało. Obecnie taniec na rurze skierowany jest głównie do kobiet – pomaga zbudować pewność siebie, wydobywa i podkreśla kobiecość. Jednak coraz więcej panów decyduje się na uprawianie tej sztuki.

Narodziny na Wschodzie

Pomimo swojej nowoczesnej formy i faktu, że pole dance jako sport jest dość młodą dyscypliną, ma on swoje korzenie aż w średniowiecznych Indiach. Taniec mallakhamb jest wciąż praktykowaną w niektórych rejonach Indii sztuką z ponad osiemsetsetletnią tradycją. Ten tradycyjny sport polega na wykonywaniu przez tancerza ćwiczeń jogi lub pozycji gimnastycznych na drewnianym, pionowym drążku. W niektórych przypadkach organizuje się nawet zapasy odbywające się na słupkach. Zapaśnicy wsiadają, zsiadają i wykorzystują drążek do różnych złożonych ćwiczeń, których celem jest rozwijanie przyczepności, wytrzymałości i siły ramion, nóg oraz górnej części ciała. Oprócz Pole Mallakhamb istnieją również dwie inne odmiany tego tańca – Wiszące Mallakhamb oraz Rope Mallakhamb. Wszystkie są praktykowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, chociaż Pole Mallakhamb jest częściej praktykowane przez mężczyzn oraz chłopców, a Rope Mallakhamb przez kobiety, a także dziewczęta. Mallakhamb jako sport wyczynowy został po raz pierwszy opracowany przez Federację Mallakhamb w Indiach w styczniu 1981 r., i tego samego roku po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa kraju.

Kryzys sztuki w XX wieku

Erotyczny taniec na rurze narodził się w Ameryce i ma swoje korzenie w objazdowych pokazach „Małego Egiptu” (pseudonim sceniczny dla co najmniej trzech popularnych tancerek brzucha od końca XIX wieku do początku XX wieku. Miały tak wielu naśladowców, że nazwa stała się ogólnym określeniem na  tancerki brzucha) z lat 90. XIX wieku, na których występowały zmysłowe tańce brzucha tzw. „Kouta Kouta” lub „Hoochie Coochie”. W czasach, gdy kobiety ubierały się w skromne gorsety, tancerki w krótkich spódniczkach i bogato ozdobione biżuterią, wywoływały spore poruszenie. W latach dwudziestych tancerki wprowadziły do swoich występów zmysłowe obroty na drewnianych masztach namiotowych, co przyciągnęło tłumy.

Inwazja rock and rolla w latach pięćdziesiątych XX wieku pośrednio spowodowała wprowadzenie rurki do szerszej publiczności. To wszystko za sprawą teledysku Elvisa Presleya do piosenki „Jailhouse Rock” w 1957 roku. Wideo ukazuje Presleya wykonującego na drążkach liczne ślizgi i obroty.

Ostatecznie taniec na rurze przeniósł się z namiotów do barów i połączono go z tańcem burleskowym. Od lat 80-tych striptizowy taniec na rurze włączał ruchy sportowe, takie jak podjazdy, obroty i przewroty, najpierw w Kanadzie, a następnie w Stanach Zjednoczonych. W latach 90. taniec na rurze zaczął być nauczany jako sztuka przez Kanadyjkę Fawnię Mondey, która przeprowadziła się do Las Vegas w USA. Jest znana jako pierwsza na świecie instruktorka tańca na rurze. Od tego czasu zajęcia pole dance stały się popularną formą sportu rekreacyjnego i wyczynowego, praktykowaną oraz wykonywaną w różnych sytuacjach seksualnych, nieseksualnych, a także sportowych.

Sportowa rewolucja

Taniec na rurze w sportowym wydaniu cieszy się dziś wielkim zainteresowaniem i wciąż rosnącą popularnością wśród amatorów oraz profesjonalistów obu płci. W 2012 roku, pod patronatem Międzynarodowej Federacji Pole Dance, odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Już pięć lat później, w 2017 roku, taniec na rurze stał się oficjalną dyscypliną sportu, wpisaną na listę Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowych Federacji Sportowych. Sportowcy i działacze starają się także o włączenie pole dance do programu letnich Igrzysk Olimpijskich.


Autorka: Martyna Borowiec

Zdjęcia: Instagram @poleempire
taniec mallakhamb: Adarsh ​​Upadhyay
tancerka brzucha: Ratwod

Martyna Borowiec

Lubię K-pop i kino grozy. Chcę się tu dzielić wszystkim, co wpadnie mi w ręce. Trochę na poważnie, a trochę z przymrużeniem oka ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *