Pomagajmy nie tylko w Europejskim Dniu Sąsiada!

W ostatni wtorek maja obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. Święto powstało z inicjatywy EFLS – Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. To największe obchody w Europie, pod względem czczenia lokalnych społeczności. Zostało objęte patronatem przez Komisję Europejską, wspiera je także Komitet Regionów. Warto w tym dniu zastanowić się, jak zbudować silną relację z sąsiadami oraz zorientować się, czy któryś z nich nie potrzebuje pomocy, szczególnie w obecnie panujących warunkach.

Widzialna ręka

To inicjatywa, która zrzesza mieszkańców Wrocławia na Facebooku. Początkowo myślałam o stworzeniu grupy dla znajomych, z którymi mogłabym wymieniać się informacjami, wspierać w opiece nad dziećmi czy pomagać z zakupami. Zainspirowała mnie grupa warszawska,  jednak po kilku dniach, grupa miała pięć tysięcy osób, ogarniała cały Wrocław, a lista potrzeb rosła – mówi Marta Listwan, administratorka grupy. Na początku posty dotyczyły maseczek, pomocy w zakupach, opieki nad seniorami, którzy zostali sami, lub nad zwierzętami. Potem głównym celem grupy, była pomoc w wyposażeniu medyków w podstawowe środki ochrony czy pomoc ludziom w DPS-ach, w których brakowało wszystkiego. Teraz posty dotyczą głównie braku środków, braku jedzenia i braku pracy. Są zarzuty, że „Widzialna ręka”, wygląda teraz jak targowisko, ale ludzie naprawdę potrzebują pieniędzy na życie, więc oferują, co mają – kontynuuje.

„Widzialna ręka” pokazuje, jak ważna jest lokalna społeczność. Początkowo była jedna grupa dla całego Wrocławia, później powstały grupy dla poszczególnych dzielnic – „najbardziej skuteczna pomoc, to ta lokalna, w mniejszych grupkach, wśród sąsiadów. Zaczęłam namawiać osoby do tworzenia własnych, osiedlowych grup, które rosły jak grzyby po deszczu. Integrowały sąsiadów i wzmacniały bezpieczeństwo seniorów – bo chętniej godzili się na pomoc od osób, które znają, kojarzą z klatki schodowej. Chętniej udzielamy pomocy, kiedy nie wymaga to od nas wycieczek przez cały Wrocław.

Działalność w Internecie często bywa nieprzewidywalna, nietrudno natknąć się na osoby, które nie są życzliwe, a wręcz bojkotują kolejne działania. Wtedy pomaganie wydaje się trudniejsze. Początkowo ogarniałam grupę sama, jednak w trakcie dołączyły do mnie osoby, których zupełnie nie znam i nigdy nie widziałam „w realu”. Zaproponowały pomoc i dzielnie moderują – Agnieszka Szafarowicz, Anita Anitowska, Agnieszka Jachimiuk, Krzysztof Siamro i Martyna Madej. Bardzo im wszystkim dziękuję i mam nadzieję, że uda nam się kiedyś spotkać i poznać się na żywo” – dodaje Marta.

Inicjatywa lokalna rozrosła się i obecnie w grupie znajduje się ponad 35 000 osób. Obejmuje również osoby, które kierują większymi akcjami – Robert Wagner, Aleksandra Hnat, Kamila Kamińska-Sztark. Wolontariusze nieustannie poświęcają czas, aby wspierać wszystkich potrzebujących.

Telefon Seniora

Zachęcamy do sąsiedzkiej i rodzinnej pomocy seniorom, osobom samotnym i niepełnosprawnym, by mogły one do minimum ograniczyć wychodzenie z domu. Chodzi głównie o zrobienie niezbędnych zakupów w sklepie czy aptece – mówi Beata Nawrotkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego dla portalu wrocław.pl.

71 344 44 44 i 888 999 335 – dzwoniąc pod te numery, można uzyskać informację o obowiązujących zaleceniach epidemiologicznych Ministra Zdrowia, NFZ czy urzędu.

Pomoc psychologiczna

 Fundacja „Promyk Słońca” oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną i wsparcie dla najstarszych mieszkańców Wrocławia. Z fundacją można kontaktować się za pomocą numerów kontaktowych: 601 411 952 i 665 414 595.

Uruchomiono także linię dla seniorów, którzy potrzebują pomocy przy robieniu zakupów czy dokonywaniu opłat. Asystenci działają pod numerem: 603 503 396

Portal Homebroker.pl udostępnił „6 przykazań dobrego sąsiada”: Bądź uprzejmy, Nie hałasuj, Bądź wyrozumiały, Zachowaj dyskrecję, ale i czujność, Dbaj o części wspólne, Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe.
Dodajmy do tego 7. punkt – pomagaj! I zgodnie z powiedzeniem „Nie ma nic gorszego nad sąsiada złego”, bądź dobrym sąsiadem!


Autor: Aleksandra Orłowska

Zdjęcie: przerobione zdjęcie z galaktyczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *