Przegląd wrocławskich inicjatyw, z których i ty możesz skorzystać!

Miasta tworzą ludzie. To właśnie oni sprawiają, że Wrocław jest tak kolorowy, pełen ciekawych osób z ciągłymi pomysłami na udoskonalenia. W dobie konfliktu zbrojnego, inflacji i ciągłych podwyżek, ważni są ludzie, którzy chcą pomóc innym. Pomocy nie muszą szukać tylko osoby bardzo potrzebujące i to właśnie cechuje różne podjęte inicjatywy w mieście — korzystać z nich może każdy, niezależnie od wieku, płci czy swojej nacji. Tworzone są przez zwykłych ludzi, którzy zauważyli problem i podjęli próbę rozwiązania go w przystępny dla innych sposób.  

Oto lista 6 miejsc i inicjatyw, dzięki którym odkryjecie Wrocław i być może poznacie jego mieszkańców trochę bliżej: 

Centrum Reanimacji Kultury – CRK  

Kazimierza Jagiellończyka 10C/d 

Centrum reanimacji kultury to przestrzeń dla aktywistów społecznych oraz rozwoju kulturalnego i artystycznego. Odbywają się tam koncerty, wolontariaty, a przy tym w czwartki, wydawane są tony jedzenia dla chętnych — od dojrzałych owoców, po warzywa i inne produkty. Miejsce te otwarte jest dla każdego, co z pewnością zjednuje mieszkańców Wrocławia.  

źródło: https://polska-org.pl/691324,foto.html 

 Inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb (Food Not Bombs) 

plac Powstańców Wielkopolskich/przystanek MPK Dworzec Nadodrze 

Food Not Bombs to inicjatywa społeczna organizowana również w wielu innych miastach Polski, takich jak Bydgoszcz, Kraków czy Warszawa. Założona została w 1980 roku, na polskich ulicach działa po dziś dzień. Głównym celem jest pomoc osobom potrzebującym, których na co dzień nie stać na jedzenie. Co niedzielę, mogą oni dostać wegańskie lub wegetariańskie posiłki przygotowane przez chętnych, jednakże korzystać z wydawki może każdy, tak samo jak pomóc i zostać wolontariuszem. Wystarczą chęci i trochę czasu!  

 

 Lodówki Foodsharing

Lodówki Foodsharingowe to inicjatywa mająca na celu zapobieganie marnowaniu jedzenia. Warto tam oddać jedzenie, którego nie damy rady zjeść – ważnym aspektem jest to, by było ono przydatne do spożycia. Jednocześnie częstować się jedzeniem z lodówek może każdy, nie tylko osoby w potrzebie. We Wrocławiu, znajdują się one w wielu różnych miejscach, przy czym na bieżąco powstają nowe punkty. Lodówki Jadłodzielni znajdziesz tu:

 • ul. Gajowicka 96a (Powstańców Śląskich)
 • ul. Swojczycka 118 (Swojczyce)
 • ul. Swojczycka 82 (Swojczyce)
 • ul. Ludwika Rydygiera 25a (Nadodrze)
 • ul. Hercena 13 (Przedmieście Oławskie)
 • róg Mińska/Zagony 63 (Muchobór)
 • ul. Prusa 37 (Ołbin)
 • ul. Kamieńskiego 190 (Poświętne)
 • ul. Hubska 8-16 (Huby)
 • ul. Grabiszyńska 56 (Grabiszyn)
 • aleja Śląska 1 (Pilczyce)
 • aleja Hallera 52 (Grabiszyn)
 • ul. Krzywoustego 286 (Psie Pole)

 źródło: https://www.radiorodzina.pl/2019/10/23/kolejne-lodowki-spoleczne-we-wroclawiu/

 

 

 

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

Kuźnicza 29A   

Nieważne, czy jesteście już rodzicami czy po prostu macie młodsze rodzeństwo. Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka to organizacja pozarządowa, oferująca wiele przeróżnych warsztatów dla dzieci, młodzieży, jak i również osób powyżej 18 roku życia. Ciekawe zajęcia z pewnością zainteresują pasjonatów teatru, przedstawień, jak i szeroko rozumianej sztuki. Jeśli macie trochę czasu, możecie również zostać wolontariuszami — swoją obecnością z pewnością wspomożecie pracę całego zespołu i pozwoli to również zyskać pewne doświadczenie!  

 

Księgarnia Hiszpańska – La Librería Española de Wrocław

Karola Szajnochy 5 

Księgarnia Hiszpańska to kolorowe, z pewnością pełne ciekawych osób miejsce na mapie Wrocławia. Dla osób zainteresowanych występowaniem, poezją czy literaturą, miejsce te oferuje wystąpienia z własną poezją w konkursach poetyckich, darmowe spotkania z pisarzami i kręgi, w których można wymienić się spostrzeżeniami na temat książek. Polecam – to miejsce dla osób, które nie mają co robić popołudniami, a przy tym chcą się napić pysznej kawy! 

 źródło: https://archiwum.wroclife.pl/tag/wroclawska-ksiegarnia-hiszpanska/ 

 Dzielciuch

Inflancka 4 

 Dzielciuch to inicjatywa, jak sama nazwa mówi, polegająca głównie na dzieleniu się ubraniami, ale również i innymi rzeczami – zabawkami, książkami czy akcesoriami. Otwarty jest w poniedziałki (17:00–19:00), środy (17:00–19:00) i soboty (10:00–13:00). Cel  przedsięwzięcia to przede wszystkim pomoc rodzicom, troska o środowisko i przeciwdziałanie w bezmyślnym kupowaniu dziecięcych ubrań. Jak wiadomo, dzieci szybko wyrastają ze swoich ubranek, dlatego warto skorzystać z pomocy Dzielciucha i wybrać coś dla swojego dziecka – a gdy z ubranka wyrośnie, oddać je z powrotem, by inni mogli z niego skorzystać. Świadome kupowanie jest ważne, a ta inicjatywa z pewnością pomaga rodzicom znacznie przyoszczędzić! 

 

źródło: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/dzielciuch-szuka-nowej-siedziby 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *