Przytul brzozę w marcu
Dlaczego tulić brzozy? Ze względu na ich lecznicze działanie. A dlaczego tulić brzozy akurat w marcu? Bo marzec jest miesiącem brzóz. Trzeci miesiąc w roku to również miesiąc wypraw wojennych oraz powitania wiosny.
Marzec miesiącem brzóz
Nazwa marca aktualnie pochodzi od łacińskiej nazwy Martius, czyli miesiąc Marsa – rzymskiego boga wojny. Jednak staropolska nazwa tego miesiąca była inna. Brzezień, czyli dzisiejszy marzec nazwę zawdzięcza brzozom. Dlaczego akurat brzozom? Ponieważ właśnie w tym czasie zaczynały odżywać po zimie, co niegdyś wiązało się ze zbiorami soku z brzozy.
Gdzie znaleźć brzozy?
Dziko rosnące brzozy możemy znaleźć w strefach borealnej, arktycznej i umiarkowanej Europy, w Azji i Ameryce Północnej.
Zastosowanie brzóz
Zazwyczaj brzozy uprawiane są jako drzewa leśne. Drewno z brzóz wykorzystywane jest w meblarstwie, przemyśle papierniczym i drzewnym. Można z niego wykonać wykładziny, sklejki, meble. Niektóre gatunki brzozy nadają się na rozpałkę. Ze względu na oryginalny wygląd kory brzozy są sadzone jako drzewa ozdobne.
Lecznicze działanie brzozy
Brzoza brodawkowata jest zaliczona do roślin leczniczych. Działa ona moczopędnie, odtruwająco i wzmacniająco. Ma działanie wspomagające w chorobach tj. kamica nerkowa, przewlekłe choroby dróg moczowych, łuszczyca. Dlaczego jednak mielibyśmy brzozy przytulać? Betulina, która stanowi 30% masy białej kory, może wspomagać leczenie wielu schorzeń, w tym nowotworów.
Przytulanie ludzi aktualnie wyszło z mody, przytulajmy więc brzozy!
Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: pixabay