RATUNEK DLA PSZCZÓŁ

Czy wiedziałeś, że możesz jednocześnie robić coś przyjemnego i pożytecznego? I jest to niesamowicie proste. Otóż możesz uratować pszczoły poprzez zasianie w ogródku, a nawet na balkonie nasion roślin miododajnych! Ty będziesz miał piękne rośliny, zdobiące ogródek lub balkon, a pszczoły szanse na przeżycie.


ZASIEJ NASIONA. RATUJ PSZCZOŁY

„Ratuj pszczoły” to akcja promocyjna zorganizowana przez firmę Nestlé. Od 20 stycznia do 30 kwietnia 2021 roku można było zakupić promocyjne płatki śniadaniowe Nestlé, a następnie wypełnić wniosek na stronie www.ratujpszczoly.com i otrzymać opakowanie nasion roślin miododajnych.

Śmiało, można stwierdzić, że akcja zakończyła się sukcesem, ponieważ jeszcze przed finałem promocji na stronie firmy widniał komunikat o wyczerpaniu puli nasion (jak można przeczytać w Regulaminie promocji, „nagród”, czyli opakowań nasion było 20 tysięcy).

Mimo iż akcja Nestlé już się skończyła, nasiona roślin miododajnych można kupić np. w sklepie Action lub w internecie.

CZYM SĄ ROŚLINY MIODODAJNE?

Są to rośliny, które zapewniają pszczołom surowiec do produkcji miodu, czyli spadź oraz nektar. Do takich roślin należą m.in. chaber bławatek, gryka zwyczajna, melisa lekarska, szałwia lekarska.

 

KORZYŚCI DLA PSZCZÓŁ

Posiadanie roślin miododajnych w ogródku, działce lub na balkonie zapewni pszczołom pożywienie. Owady, dzięki roślinom miododajnym, będą mogły wyprodukować miód.
Życie pszczół w dużych miastach jest szczególnie trudne. Wpływ na to ma niewielka liczba miejsc zielonych w miastach. Jednakże coraz częściej w klombach oraz na rabatach można zobaczyć rośliny miododajne.

Coraz popularniejsze jest również zakładanie „miejskich pasiek”. Zazwyczaj umieszcza się je na dachach budynków, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i pszczołom.

RATUJMY PSZCZOŁY

Według organizatorów akcji „Pomagamy Pszczołom”, w Polsce co sekundę ginie 105 pszczół. W ostatnich latach sytuacja tych pożytecznych owadów pogorszyła się ze względu na choroby pszczół, inwazje pasożytów, zatrucia środkami ochrony roślin. Musimy zatroszczyć się o byt pszczół, ponieważ to im zawdzięczamy produkcje sporej części żywności, w tym owoców.

Może warto pomyśleć o przydomowej „łące” w doniczce, na rabatce, w ogrodzie?

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną tylko cztery lata życia.”
Myślę, że ten cytat Alberta Einsteina najlepiej obrazuje powód, dla którego powinniśmy ratować pszczoły.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: pixabay, archiwum własne

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *