Stoki narciarskie w Polsce – gdzie warto jechać?

W Polsce i na świecie jest wielu miłośników sportów zimowych. Narciarstwo jest jedną z najchętniej wybieranych aktywności na śniegu. Polskie góry to doskonały pomysł na wyjazd nie tylko dla początkujących, ale także i dla doświadczonych narciarzy. Rozwinięta infrastruktura narciarska daje nam możliwość wyboru odpowiedniego stoku, dopasowanego pod nasze umiejętności. W prawie każdym mieście na południu Polski spotkamy stok narciarski, dlatego nie trzeba szukać daleko, aby móc skorzystać z szusowania na ośnieżonych skarpach. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, gdzie tych stoków będzie najwiecej, gdzie będzie najtaniej, czy gdzie najbliżej. Oto kilka propozycji najchętniej wybieranych kierunków przez narciarzy.

Zieleniec
To największa stacja w Polskich Sudetach i jedna z najchętniej wybieranych. To tutaj zapaleni narciarze kierują się na zimowe zjazdy. Zieleniec Ski Arena to sieć narciarskich ośrodków na terenie Gór Bystrzyckich i Orlickich, do których wejście umożliwia jeden karnet. To jeden z plusów, które daje nam ta lokalizacja. Kolejny plus to klimat, w Zieleńcu śnieg utrzymuje się około 150 dni w roku. Jeżeli chodzi o trasy udostępniono tu aż 23 kilometry powierzchni zjazdowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce tu znajdą początkujący i doświadczeni narciarze, ale także rodziny z dziećmi. Największą atrakcją na stoku w Zieleńcu jest pierwsza kolejka liniowa Skyway Express, która umożliwia wjazd na górę w 6 lub 8 – osobowych wagonikach. Na tym terenie oprócz kolejki funkcjonuje Łącznie 30 wyciągów, a te najbardziej znane to Winterpol, Gryglówka, Nartorama i Diament. W tym mieście znajduje się także bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, turystyczna i gastronomiczna, a stacja śmiało może być porównywalna do zagranicznych ośrodków. Ceny karnetów różnią się w zależności od ilości godzin oraz możliwości ulg. Za 5 godzin na stoku osoba dorosła zapłaci 125 zł, a za bilet ulgowy zapłacimy 110 zł. 7 godzin jazd dla osoby z biletem normalnym kosztować będzie 140 zł, natomiast z ulgowym tylko 120 zł.

Białka Tatrzańska

BiałkaSki to najlepszy i największy ośrodek narciarski na Podhalu. Świetnie rozwinięty kurort sprowadza do siebie ludzi z całego świata. To tutaj narciarze mają do dyspozycji 23 trasy, na które można dotrzeć wyciągami i kolejkami krzesełkowymi, których łącznie jest aż 20. Ośrodek w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwinął się i łączy obecnie trzy narciarskie stacje: Banię, Kotelnicę i Kaniówkę, a wejście na każdą z nich umożliwia jeden karnet. Stację można zmienić poprzez korzystanie z łączącego je wyciągu orczykowego, co znacznie ułatwia dostęp. Ośrodek wyposażony jest również w jeden z najnowocześniejszych systemów naśnieżania, co daje nam gwarancję dobrych warunków na stoku przez całą zimę. Plusem godnym uwagi jest również fakt, że stoki są otarte do godziny 22:00, gdzie w innych ośrodkach zjazdy kończą się godzinę wcześniej. Wstęp do narciarskich ośrodków zapewnia karnet TatrySki, umożliwiający korzystanie także ze stoków po stronie słowackiej. Przy zakupie wejściówki jest możliwość określenia ilości godzin lub dni zjazdów, a także wyboru lokalizacji lub dodatkowych atrakcji. Jeśli mowa o atrakcjach należy wspomnieć o kompleksie basenów termalnych, dużej ilości lodowisk, a także wielu restauracjach, kawiarniach i sklepach. Dobrze rozwinięta jest także baza noclegowa, ponieważ wiele hoteli usytuowanych jest tuż obok stoków. Wracając do stoków należy wspomnieć o cenach. Za 4h (jest to najmniejsza ilość godzin do wyboru) jazdy osoba dorosła zapłaci 135 zł, natomiast bilet ulgowy kosztuje tam 125 zł. Wypożyczenie sprzętu wacha się od 45 do 55 zł.

Szczyrk

Mówiąc o najlepszych stokach w Polsce nie można zapomnieć o ośrodku narciarskim Szczyrk Mountain Resort. Znajdują się tu najdłuższe stoki narciarskie w Polsce, o długości aż 25 kilometrów zróżnicowanych nartostrad i szerokich zjazdowych trasach, a część z nich jest dodatkowo oświetlona. Takie unowocześnienie możliwe było dzięki słowackiej grupie Tatry Mountain Resort, która jest udziałowcem tego ośrodka. Od kilku lat stacja w Szczyrku współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Areną, co zaowocowało utworzeniem wspólnego SkiPassu, obfitującego w ponad 40 kilometrów tras. Na terenie stacji znajdują się trzy koleje 6 – osobowe i jedna 10 – osobowa kolejka gondolowa. Szczyrk jest tak samo jak Białka Tatrzańska w posiadaniu nowoczesnego systemu naśnieżania, co daje nam doskonale warunki do jazdy. Ceny karnetów wąchają się od 80 do 130 zł za osobę dorosłą (2/3/4h) oraz od 50 do 90 zł za dziecko (2/3/4h) w zależności od ilości godzin. Cena biletu całodniowego to koszt 165 zł. Szczyrk jest jednak chętnie wybieranym miejscem nie tylko ze względu na stoki, ale także atrakcje w mieście. Będąc tam warto zajrzeć do pobliskich restauracji i barów, przejść się szlakami turystycznymi, których jest tam niemało, czy przejechać się saniami w towarzystwie muzyki i gorącej herbaty.

Jurgów
Ośrodek narciarski Jurgów to z pewnością mniej znana nazwa dla wielu. Zapaleni narciarze jednak z pewnością dobrze znają ten kurort. Będąc w np. Białce Tatrzańskiej warto wybrać się kilka kilometrów dalej na stok w Jurgowie. Choć stacja ta nie oferuje długich kilometrów tras, to jest miejscem spotkań narciarzy z całego kraju. Nasuwa się tutaj pytanie dlaczego, ale odpowiedź jest bardzo prosta. Ze szczytów stoków można podziwiać widoki, które rozpościerają się na całe Tatry. Widoki te są tak niezapomniane, że zostaną w pamięci na długo. Same trasy są różnorodne pod wieloma względami. Różnią się trudnością zjazdu, nachyleniem, długością. Są trasy dla najmłodszych oraz początkujących narciarzy (3), kolejne 3 są dla średniozaawansowanych, a następne 2 (czerwona i czarna) przeznaczone są już dla odważnych i wprawionych sportowców. Jedna z nich jest uważana za jedną z najtrudniejszych nartostrad w Polsce. Wspominając widoki warto także zwrócić uwagę na sferę gastronomiczną. Po wjechaniu na najwyżej położną trasę w oczy rzuci nam się trzypiętrowa restauracja. Możemy w niej usiąść odpocząć, ogrzać się przy ciepłej herbacie, a nawet zjeść prawdziwe góralskie dania. Koszty karnetów nie różnią się od tych wyżej wymienionych. Za 4 h jazdy osoba dorosła zapłaci 135 zł, a dziecko 125 zł. Wypożyczenie sprzętu podstawowego (buty ,narty, kijki) to koszt 45 zł.

Jeden komentarz do “Stoki narciarskie w Polsce – gdzie warto jechać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *