Strefa wolna od telefonów komórkowych!

Codziennie iPhone pokazuje mi, ile czasu spędziłam przed ekranem – „średni czas wzrósł ostatnio o 33%”. Wiele razy podejmowałam próby ograniczenia korzystania z telefonu, jednak za każdym razem kończyło się to fiaskiem. Za pomocą telefonu można opłacić rachunki, porozmawiać z przyjaciółką i sprawdzić, co dzieje się na świecie. 15 lipca to Dzień Bez Telefonu – czy w obecnych czasach rzeczywiście uda się spędzić bez niego cały dzień?

Relacje towarzyskie

Często słyszy się, że przez używanie telefonów i bycie online, zatraca się piękno rozmów twarzą w twarz. Warto jednak pamiętać, że komórka czy Internet, mogą pomóc w utrzymaniu relacji. Nie zawsze jest możliwość, żeby widywać się z przyjacielem na tyle często, aby kontaktować się jedynie „na żywo”. Technologia może okazać się pomocna w codziennych kontaktach – wystarczy krótkie „co u ciebie?”, wysłane SMS-em, aby pozostać w kontakcie z bliskimi.

Z drugiej strony należy odnaleźć „złoty środek” i nie stawiać kontaktów online ponad spotkania w realu.

Szybciej i łatwiej?

Smartfon pozwala na szybkie załatwienie spraw, które jeszcze parę lat temu wymagałyby spotkania lub długiej telekonferencji – świadczy o tym nawet praca zdalna, która zyskała na popularności (i użyteczności!) szczególnie w czasie pandemii. Symbolem „home office” stał się ubiór – dresowe spodnie, lub ich brak, i elegancko wyprasowana koszula!

O ile w sferze zawodowej okazało się to być niezwykle udanym rozwiązaniem, nie warto przekładać tego na relacje towarzyskie – mowa ciała może przekazać coś zupełnie innego, niż słowa.

 

Smartfon bez tajemnic

Instytut Globalnej Odpowiedzialności (IGO) opublikował w sieci film, który pokazuje, że nie warto zakładać, że ma się wiedzę na temat użytkowania telefonu w stopniu wystarczającym – zawsze należy zadać niewygodne pytania.

Choć do wideo warto podejść z dystansem, może sprawi, że temat użytkowania smartfona podda się weryfikacji.


Autor: Aleksandra Orłowska

Zdjęcie: pikio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *