Światowy Dzień Łamigłówek i Składanek

Czy rozwiązałeś dzisiaj krzyżówkę? Jeśli nie? To musisz to nadrobić! Zapytasz, dlaczego, bo właśnie obchodzimy międzynarodowy dzień łamigłówek i składanek! A więc ołówek w dłoń (jeśli jesteś pewny swego umysłu, może być też długopis) i do pracy!

Krzyżówki

Zacznijmy od jednej z bardziej popularnych rozrywek naszych mam i babć (może także nas). Krzyżówki są wynalazkiem z XX wieku. Autorem pierwszej krzyżówki był Arthur Wynne, pracownik „New York World”. Opublikował ją w gazecie w grudniu 1913 roku. W 1924 roku ukazała się książka złożona z 50 opublikowanych dotychczas łamigłówek. W Europie krzyżówki rozpowszechnili Brytyjczycy.

Krzyżówki są wspaniałą formą rozrywki, która rozwija umysł. Podczas odgadywania haseł uczymy się nowych słów, określeń. Poniekąd poznajemy też świat.

Zazwyczaj na okładkach krzyżówek widnieją uśmiechnięte panie, jednakże całkiem niedawno TECHNOPOL umieścił na okładce wizerunek pana. I to nie byle jakiego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jakob Kosel (@jakobkosel)

Rebusy

Jedno z przyjemniejszych zadań w ćwiczeniach z podstawówki – rozwiąż rebus. Wystarczyło połączyć ze sobą zestawione słowa (pokazane w formie obrazków) oraz dodać lub odjąć literkę. Co ciekawe rebusy układał np. Leonardo da Vinci, Voltaire czy Twain. W dobie internetu tworzenie rebusów staje się jeszcze prostsze.
Wystarczy wejść na stronę:https://www.rebusy.edu.pl/ i podążać za instrukcjami.

Jeśli ktoś odgadł stworzony przeze mnie rebus – gratuluję!

Sudoku

Łamigłówka złożona z liczb. Ma wersje łatwiejsze i trudniejsze. Dostępna nie tylko w formie tradycyjnej – papierowej, ale też jako aplikacja na telefon. Każdy z nas zna zasady sudoku. Wpisujemy liczbę tam, gdzie powinna się znaleźć. Nie jest to jednak takie proste, jak się może wydawać. Niektórzy mają rozwiązywanie sudoku w małym palcu. Na przykład Jana Tylová z Czech, która jako pierwsza wygrała w 2006 roku Mistrzostwa Świata w Sudoku.

Kostka Rubika

Łamigłówka manualna. Trzeba ułożyć kwadraty tak, aby na każdej ścianie znajdował się jeden kolor. Liczba kombinacji wynosi 43 252 003 274 489 856 000. W skrócie: ponad 43 tryliony. Układanie kostki Rubika na czas stało się dyscypliną międzynarodową. W 2017 roku we Francji odbyły się Mistrzostwa Świata w układaniu Kostki Rubika. Mistrzami zostało nawet czterech Polaków.
Kategorie:
3x3x3 – bez patrzenia (Grzegorz Jałocha),
3x3x3 – stopami (Jakub Kipa),
Rubik’s Clock (Wojciech Knott),
Skewb (Łukasz Burliga).

Na filmie Jakub Kipa w 2016 roku w Talent Show „Mam Talent!”.


Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: Wikipedia, pixabay

Aleksandra Desperak

Zwykła dziewczyna - miłośniczka zwierząt, wegetarianka, z dystansem do siebie. Bezkompromisowa, jeśli chodzi o krzywdę ludzi, zwierząt, przyrody. Ostatnio odkryła w sobie pierwiastek ogrodniczy. Pierwiastek kulinarny odkrywa powoli, ze względu na bezpieczeństwo rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *