Technologiczne podsumowanie miesiąca – luty 2021

Żyjemy w czasach, w których informacje docierają do nas ze wszystkich stron. Większość z nas wie całkiem sporo o sporcie czy kulturze, nawet jeśli nie interesujemy się szczególnie którąś z tych dziedzin, a nasza wiedza pogłębiona. We współczesnym świecie bardzo ważną rolę odgrywają też nowe technologie. Ich znaczenie dla rozwoju społeczeństwa jest znacznie większe, niż wskazywałaby na to ilość miejsca poświęcona im w większości mediów. Technologiczne podsumowanie miesiąca powstało po to, by przybliżyć Wam ciekawe wydarzenia z tego zakresu.

Lądowanie na Marsie

W lutym na marsie wylądował łazik Perseverance (ang. wytrwałość). To już piąte tego typu urządzenie, które NASA wysłała na czerwoną planetę. Perseverance jest jednak z kilku powodów wyjątkowy. W skład jego wyposażenia wchodzą m.in. laboratorium mobilne oraz dron o nazwie Ingenuity (ang. pomysłowość). Sam łazik pomoże Międzynarodowej Agencji Kosmicznej szukać śladów życia na Marsie oraz przygotowywać się do przyszłych misji załogowych na tę planetę.

Oszustwo w zawodach sportowych online

Przez pandemię formuła niektórych zawodów sportowych znacznie się zmieniła, co nie wpłynęło korzystnie na uczciwość niektórych zawodników. Platforma Zwift zorganizowała mistrzostwa w kolarstwie, podczas których kolarze rywalizowali między sobą, znajdując się w… swoich domach. Wystarczyło odpowiednio zmodyfikować rowery i mieć dostęp do internetu, by móc wziąć udział w zawodach. Zwift zdyskwalifikowało jednak dwóch kolarzy, którzy edytowali dane dotyczące swoich przejazdów przed wysłaniem ich do systemu.

Nowe przepisy o hulajnogach elektrycznych

Sejm zajął się kwestią hulajnóg elektrycznych. Tego typu pojazdy są coraz popularniejsze, ponieważ świetnie sprawdzają się w dużych miastach. Jeśli macie do pracy lub na uczelnię zbyt daleko, by iść pieszo, a nie chcecie utknąć w korkach lub nie macie samochodu, hulajnoga elektryczna może być świetnym kompromisem. Przyjęte w ostatnich dniach przepisy sprawiają jednak, że kierujący hulajnogami elektrycznymi będą musieli stosować się do pewnych zasad. Użytkownicy wspomnianych pojazdów powinni poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeśli takiej nie ma, to po ulicy. Tutaj ważny warunek – jeśli na danej drodze można jechać szybciej, niż 30 km/h, to użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien jednak wybrać chodnik. Tam nie może jednak poruszać się szybciej od pieszych i musi ustępować im pierwszeństwa. Osoby niepełnoletnie pojadą na elektrycznych hulajnogach tylko z prawem jazdy AM, A1, B1, T lub z kartą rowerową.

Duża awaria Messengera

W ostatni piątek Messenger miał niemałą awarię. Przez kilka godzin bardzo duża liczba użytkowników zgłaszała brak możliwości wysyłania i odbierania wiadomości. W wielu przypadkach utrudniło to skuteczną komunikację. Jak przy każdej tego typu awarii pojawiły się głosy mówiące o tym, że warto szukać alternatywnych komunikatorów. Niekiedy mogą być one bardziej stabilne, a w dodatku bezpieczniejsze. Bądźmy jednak realistami – Messenger jest tak popularnym i uniwersalnym rozwiązaniem, że jego pozycja jest raczej niezagrożona.

To już wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w mijającym miesiącu. Co ciekawego w świecie nowych technologii wydarzy się w marcu? Przekonamy się w najbliższych dniach.


Autor: Mateusz Nowak

Zdjęcie: mars.nasa.gov

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *