Technologiczne podsumowanie miesiąca – maj 2021

Kolejny miesiąc dobiega końca, a wraz z nim do historii przechodzą wydarzenia związane z kulturą, sportem, sprawami społecznymi oraz technologiami. W Technologicznym podsumowaniu miesiąca tradycyjnie przyjrzymy się bliżej tym ostatnim. W maju mogliśmy dowiedzieć się m.in. o wyjątkowych dronach, nad którymi pracują Polacy oraz o testach na alergię, w których zastosowano sztuczną inteligencję. 

Drony, które mogą zastąpić satelity

Orbitalne satelity nie są urządzeniami bez wad. Są drogie, a w dodatku wykonane przez nie fotografie pokazują Ziemię ze znacznej odległości. Polacy pracują jednak nad dronami stratosferycznymi, które w przyszłości mogą zastąpić satelity. Są dużo tańsze i mogą poruszać się znacznie bliżej naszej planety, niż obecnie używany w przestrzeni kosmicznej sprzęt. Polski startup Cloudless ma już za sobą pierwsze testy dronów. Bezzałogowe statki powietrzne wzniosły się na wysokość 27 km nad powierzchnię Ziemi. Zanim rozpoczną kosmiczne misje, będą służyć do tworzenia map i badania środowiska. Nad podobnymi rozwiązaniami za granicą pracuje m.in. Airbus.

Sztuczna inteligencja na ratunek alergikom

Diagnostyka alergii zajmuje wiele czasu nawet w rozwiniętych krajach. Bez postawienia odpowiedniej diagnozy trudno mówić o skutecznym leczeniu, a nieleczona alergia daje bardzo uciążliwe objawy. Przełomem mogą być skanery do odczytu skórnych testów alergicznych. Zastosowanie w urządzeniach znalazła sztuczna inteligencja. W Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano 100 pacjentów z użyciem nowej metody – okazało się, że ta jest skuteczna. Jeśli w przyszłości zostanie rozpowszechniona, alergolodzy będą mogli szybciej diagnozować pacjentów.

Systemy szyfrujące odporne na ataki hakerów

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego uruchomili dwa systemy szyfrujące. Ich wyjątkowość tkwi w odporności na ataki hakerów. Wykorzystano zasady mechaniki kwantowej, dzięki którym przechwycenie przesyłanych wiadomości jest niemożliwe bez zaalarmowania stron uczestniczących w wymianie danych. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie przy przesyłaniu wiadomości związanych m.in. z medycyną i bankowością.

To już wszystkie technologiczne newsy z maja – z niecierpliwością czekamy, co przyniesie nam czerwiec.


Autor: Mateusz Nowak

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *