Technologiczne podsumowanie miesiąca – marzec 2021

Marzec dobiega końca, czas więc podsumować, co ciekawego wydarzyło się w ostatnich tygodniach w świecie nowych technologii. Temat nr 1 dzisiejszego zestawienia to opaska na rękę, która potrafi niemal czytać w myślach. Powiemy też o zbliżającej się nieuchronnie erze wszechobecnej elektromobilności oraz o działaniach łazika Perseverance na Marsie.

Facebook pracuje nad opaską, która niemal czyta w myślach

W gruncie rzeczy urządzenie wcale w myślach czytać nie będzie umiało, ale rezultaty jego pracy będą takie, jakby było inaczej. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, więc zacznijmy od początku. Obecnie chcąc wykonać jakąś czynność na dowolnym urządzeniu, najczęściej konieczna jest nasza fizyczna interakcja z nim. Przykładowo, chcąc powiększyć zdjęcie wyświetlane na smartfonie, musimy dotknąć ekranu i wykonać odpowiedni gest palcami. Zanim jednak to zrobimy, nasz mózg wysyła (w bardzo dużym uproszczeniu) odpowiedni sygnał do ręki, by ta wykonała daną czynność.

Facebook pracuje nad opaską, która będzie przechwytywać ten sygnał wysyłany przez mózg i tworzyć na jego podstawie gotowe polecenie dla urządzenia. Co by nam to dało? Załóżmy, że chcemy przełączyć piosenkę odtwarzaną na telefonie, ale nie chcemy iść do drugiego pokoju, by to zrobić. Wystarczy, że pomyślimy o pominięciu utworu i sam gest wykonamy nawet w powietrzu, a za sprawą opaski smartfon na to zareaguje. Brzmi to niesamowicie, ale musimy pamiętać, że to dopiero wstępna koncepcja. Zapewne minie jeszcze wiele czasu, zanim takie urządzenie faktycznie trafi do produkcji.

W przyszłości będziemy jeździć wyłącznie elektrycznymi samochodami

Ta informacja nie spodoba się wielu miłośnikom motoryzacji. Elektryczne pojazdy przestają być nowinką i fanaberią, a stają się częścią strategii największych koncernów motoryzacyjnych. W przyszłości to właśnie auta na prąd będą jedynymi, jakie spotkamy na ulicach. W marcu tego roku Ralf Brandstätter, dyrektor zarządzający VW przyznał w rozmowie z Automobilwoche, że koncern najprawdopodobniej nie wprowadzi do produkcji nowej generacji silników spalinowych. Obecnie stosowane jednostki napędowe zapewne będą jeszcze przez jakiś czas montowane, lecz później nastanie era elektryków. Oszczędności na produkcji silników benzynowych i diesla VW chce przeznaczyć na budowę fabryki ogniw właśnie do aut elektrycznych.

Łazik Perseverance dostarcza nam wiedzy o tym, co dzieje się na Marsie

O misji związanej z łazikiem Perseverance pisaliśmy już w poprzedniej części Technologicznego podsumowania miesiąca. Pojazd wysłany przez NASA na czerwoną planetę powoli wdraża się do pracy. W ostatnim czasie przesłał nagranie pokazujące, że nad powierzchnią Marsa unoszą się duże ilości pyłu. Wskazuje to również na obecność wiatru. Wkrótce z pokładu łazika wystartuje mały śmigłowiec Ingenuity. Być może już w najbliższych tygodniach poznamy kolejne szczegóły dotyczące tego, co dzieje się na czerwonej planecie.

Spotify zmienia wygląd

W marcu Spotify poinformowało o zmianach w interfejsie swojej aplikacji. Chodzi jednak tylko o wersję na komputery. Oprócz zmienionego wyglądu program ma być bardziej praktyczny, a wyszukiwanie utworów łatwiejsze. Pozostaje nam tylko czekać, by sprawdzić, jak nowa wersja aplikacji będzie działała w praktyce. Stosowna aktualizacja ma pojawić się u użytkowników z całego świata w ciągu kilku tygodni.

To już wszystkie ciekawostki ze świata nowych technologii z marca. Kolejnych możecie spodziewać się już za miesiąc.


Autor: Mateusz Nowak

Zdjęcie: Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *