Wielkanoc w Polsce i na świecie
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie – celebruje mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc w wielu krajach poprzedzona jest wielkimi przygotowaniami. Jak wyglądają tradycyjne święta wielkanocne w Polsce i na świecie?
Polska
Jednym ze słynniejszych polskich zwyczajów jest święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę do koszyczka wkładamy babki, chleb, mięsa, jajka, sól oraz wiele innych produktów, które są święcone przez duchownego w Kościele. Na następny dzień domownicy podczas świątecznego śniadania dzielą się święconką oraz składają sobie życzenia. Na świątecznym stole najczęściej znajdziemy mazurki, babki, serniki, białą kiełbasę, żurek, jajka oraz wiele innych.
Oczywiście jednym z ważniejszych momentów jest ozdabianie jajek. Barwnikiem, nożykiem, igłą – jest wiele sposobów, a efekt jest piękny.
Śmigus-dyngus – symbolicznie (bądź wiadrem) oblewamy się wodą w domach, a także na ulicach.
Norwegia
Norweska Wielkanoc odbywa się pod znakiem kryminałów. W gazetach pojawiają się zagadki kryminalne, główne kanały w telewizji emitują thrillery. Oprócz czytania i oglądania kryminałów Norwedzy wybierają się na wyprawy. Najczęściej wyjeżdżają w góry lub nad morze.
Wielka Brytania
Na północy Anglii, Irlandii Północnej oraz w Szkocji nadal kultywowana jest tradycja toczenia jajek ze wzgórz. Popularne jest również „polowanie na jajka”, dzieci poszukują ukrytych w domach lub ogrodach czekoladowych jajek. Wygrywa to, które pierwsze znajdzie najwięcej słodyczy.
Stany Zjednoczone
Amerykanie świętują Wielkanoc jedynie w niedzielę. Nie ma tam zwyczaju święcenia pokarmów. Głównym symbolem Wielkanocy w USA jest zajączek i malowanie jajek. W Waszyngtonie co roku odbywało się toczenie jaj przed Białym Domem. Zapraszano rodziny z dziećmi przed siedzibę prezydenta USA i organizowano zawody w toczeniu jaj po trawniku. Od dwóch lat zwyczaj ten nie może się obywać ze względu na pandemię.
Wszystkim, którzy właśnie przygotowują się do świętowania Wielkanocy, życzę spokojnych, zdrowych i wesołych świąt!
Autor: Aleksandra Desperak
Zdjęcia: Wikipedia