Wojna z globalnym ociepleniem

Miniony rok był rekordzistą pod względem katastrof naturalnych. Coraz częstsze huragany i pożary lasów to efekt zmieniającego się klimatu. Winnym tego zjawiska jest człowiek. Jeśli teraz nie zaczniemy temu przeciwdziałać, za kilka lat może być już za późno.

Zmiany klimatu trudno jest dostrzec, patrząc z perspektywy dnia, miesiąca czy nawet roku.  Jest to rozciągnięte w czasie zjawisko, na którego wpływ ma wiele niejasnych czynników. Naukowcy z całego świata są jednak zgodni – globalne ocieplenie już trwa i jeśli go nie spowolnimy, czeka nas katastrofa. Oto konsekwencje, których możemy się spodziewać wraz ze wzrostem średniej temperatury na świecie:

– 50% gatunków zwierząt i 60% gatunków roślin będzie zagrożonych wyginięciem

– Poziom wód wzrośnie o pół metra, zalewając wybrzeża na całym świecie i zmuszając 140 milionów ludzi do zmiany miejsca zamieszkania

– Liczba konfliktów zbrojnych wzrośnie o około 40%

– Zniknie 99% raf koralowych, zaburzając ekosystemy złożone z ponad dziewięciu milionów gatunków

– Wzrośnie śmiertelność wśród ludzi z powodu upałów

– Susze regularnie będą powodować straty liczone w setkach miliardów dolarów   

Należy pamiętać, że są to jedynie szacunki oparte na zjawiskach, które możemy przewidzieć. Tak naprawdę naukowcy nie są do końca pewni, jakie zmiany czekają nas po przekroczeniu momentu krytycznego. Jeśli chcesz w jakiś sposób temu zapobiec, możesz to zrobić na kilka sposobów:

1.Bądź jak Greta

Dobry przykładem tego, jak jednostka może walczyć z nadmiernym konsumpcjonizmem, który w dużym stopniu przyczynia się do pogorszenia naszego klimatu,  są ostatnie działania szwedzkiej aktywistki – Grety Thunberg. Świętując trzy tygodnie temu swoje osiemnaste urodziny, oświadczyła, że do końca życia nie kupi nowych ubrań. Ma zamiar je pożyczać lub w ostateczności kupować z drugiej ręki.

Znam ludzi, którzy mają ubrania, więc pytam ich, czy mogliby je pożyczyć lub czy mają coś, czego już nie potrzebują. Nie muszę lecieć do Tajlandii, żeby być szczęśliwą. Nie muszę kupować ubrań, których nie potrzebuję, więc nie postrzegam tego jako poświęcenia” – powiedziała w wywiadzie dla magazynu Sunday Times.

2. Ogranicz spożycie produktów zwierzęcych bądź przejdź na dietę roślinną

Hodowla zwierząt odpowiedzialna jest za 51% rocznych emisji gazów cieplarnianych. Jest to więc główna przyczyna obecnych zmian klimatu. Same krowy, gdyby stanowiły państwo, zajmowałyby trzecie miejsce na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych, zaraz po USA i Chinach.

Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta hodowlane wytwarzają szkodliwe substancje, jakimi są metan oraz tlenek azotu. W ocenie gazów cieplarnianych tona metanu jest tak samo szkodliwa, jak 32 tony dwutlenku węgla, z kolei tlenek azotu ma 310 razy większy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego niż CO2. Naukowcy twierdzą, że bez ograniczenia spożycia produktów odzwierzęcych, globalnego ocieplenia nie da się powstrzymać.

3. Żyj bez korzystania z samolotu

Przelot samolotem jest najbardziej szkodliwą formą komunikacji. Z wyliczeń Europejskiej Agencji Środowiskowej wynika, że każdy kilometr przebyty w ten sposób odpowiada za wydzielenie do atmosfery 300 gramów dwutlenku węgla (na pasażera). W przypadku kolei elektrycznej wartość ta oscyluje w granicach 15 gramów CO2 na kilometr.

4. Unikaj podróży samochodem na krótkie dystanse

Samochód, mimo mniejszej ilości wydzielanego dwutlenku węgla (100 gramów na kilometr) niż samolot, jest używany z większą częstotliwością. Miliony osób dziennie wsiadają za kierownicę, mając do przejechania jedynie parę kilometrów. Jest to wygodna, acz szkodliwa forma komunikacji. Przesiądź się na rower bądź podróżuj komunikacją miejską.

5. Przekonuj innych

Każdy ma w swoim otoczeniu osobę, która nie wierzy bądź bagatelizuje zmiany klimatu. Ważne jest, by takiemu człowiekowi uświadomić zagrożenie płynące z jego podejścia. Walkę z klimatem należy traktować jak wojnę i brutalnie wytykać brak wiedzy oraz krótkowzroczność. Twój kuzyn znów rozpoczyna tyradę na temat globalnego spisku mającego na celu ograbienie ludzi z pieniędzy za pomocą podatku klimatycznego? Sprowadź go do parteru, nie pozwól, by szerzył dezinformację. Jedynym, co może uratować nas i innych mieszkańców planety, jest zaangażowana postawa całego społeczeństwa.


Autor: Filip Karasiewicz
Zdjęcie: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *