Wygramy, bo możemy! WOŚP 2021

Zbiórka WOŚP tym razem przebiegła pod hasłem „Finał z głową”.  Zebrana kwota zostanie przekazana na rzecz oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Tegoroczna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miała się odbyć 10 stycznia, ze względu na pandemiczne obostrzenia zdecydowano się przełożyć finał na ostatnią niedzielę miesiąca. Nie zaszkodziło to inicjatywie, nie powstrzymało dobrych ludzi, a Orkiestra, już po raz 29. zagrała dla dzieci w całej Polsce.

Hasło „Finał z głową” dotyczy nie tylko celu 29. zbiórki, ale także epidemii, podczas której należy działać rozsądnie, ostrożnie, zapewniając bezpieczeństwo darczyńcom. Stąd eSkarbonki, internetowe puszki wolontariuszy oraz koncerty i panele dyskusyjne transmitowane online. I tak oto wrocławski Stary Klasztor stał się centrum nadawczym. Przez dwa dni mogliśmy oglądać występy m.in. Majki Jeżowskiej, Baranovskiego, Budki Suflera, Vavamuffin czy Nocnego Kochanka. Dodatkową atrakcją były panele rozmów z gośćmi, wystąpił Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Noblistka Olga Tokarczuk, Prezes MPK Wrocław – Krzysztof Balawajder i wielu innych znamienitych gości.

W całym kraju i na świecie działało ponad 1300 sztabów i blisko 120 tysięcy kwestujących. We Wrocławiu puszek nie brakowało. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska wybór mieli przeogromny, z puszkami mogliśmy spotkać wolontariuszy, Pana Prezydenta, a nawet dzielne i piękne pieski, prawdziwe zuchy, które włączyły się w zbiórkę Wielkiej Orkiestry. I choć wielu z rozrzewnieniem wspomina zeszłoroczny, huczny koncert i tłumne, wzruszające światełko do nieba, to w warunkach reżimu sanitarnego chyba również udało się poczuć jedność i razem zawalczyć o lepszy start małych wojowników.

Przekaz Jurka Owsiaka był jasny: gramy radośnie, z głową, niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. Dostosowując się do realiów 2021 roku, wiele działań przeniosło się do sieci. WOŚP mogliśmy wesprzeć poprzez udział w tysiącach licytacji, wpłacając pieniądze do eSkarbonek, kupując e-produkty, licytując spacery z psami, kolacje z osobami publicznymi, czy… kurtkę Marcina Najmana, która niestety była tylko jedna, a została sprzedana za 20 100 zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, niezmiennie, nabierając coraz większego tempa gra od 1993 roku. Do dziś zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,1 mld zł. Deklarowana kwota po 29. finale to 127 495 626 zł, co daje kolejny rekord, jednocześnie dowodząc, że dobro zwycięży nawet pandemiczne przeciwności.

W aplikacjach wielu banków WOŚP można wspierać przez cały rok. Pamiętajcie, że każdy z nas może zostać wolontariuszem. Gramy dalej! Do końca świata i jeden dzień dłużej.


Autor: Karolina Augustyn

Zdjęcia: Instagram, archiwum własne

Karolina Augustyn

Jak zostać omnibusem? Kompulsywnie kupuj książki, buduj z nich stosy wstydu, które następnie stworzą literacką fortecę. Zuchwale nazywaj rzeczy po imieniu, analizuj, goń za faktami i bryluj wśród fascynującego uniwersum fikcji. A jak już uświadomisz sobie, że świat jest niemożliwy do ogarnięcia, zachwycaj się nim, ludźmi i prozą życia. I zostań ze mną, przeczytaj o kulturze. Dobrze jest być kulturalnym, prawda? PS W moim sercu mieszka Podkarpacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *