Zimowe transfery Chelsea Londyn sezon 2022/2023: Santos i Gusto

Prezentowana dwójka zawodników to gracze, którzy razem mają mniej lat niż lider obrony The Blues, Thiago Silva. 18-letni Andrey Santos, były już piłkarz brazylijskiego CR Vasco da Gama oraz 19-letni, pozostający na wypożyczeniu w Olympique Lyon, Malo Gusto.

Najmłodszym zawodnikiem, który zawitał w szeregach Chelsea jest 18-letni Andrey Santos. Jak widać, w zimowym oknie transferowym Todd Boehly skupił się na młodych i perspektywicznych zawodnikach. Kontrakt najnowszego nabytku The Blues został podpisany do 30 czerwca 2030 roku, co w kontekście wydanych 12,5 miliona euro może przynieść wymierne korzyści w przyszłości, chociażby na późniejszym transferze Brazylijczyka.

Choć to dopiero początek kariery Santosa to zdobył on 11 goli w 43 meczach, co dla defensywnego pomocnika jest bardzo dobrym wynikiem. Oczywiście, trzeba pamiętać, że aż 34 spotkania zostały przez niego rozegrane na drugim szczeblu rozgrywkowym w Brazylii. W samej Reprezentacji Brazylii Andrey został doceniony i jest aktualnym kapitanem drużyny U20. Co może zwiastować kontynuację reprezentacyjnej kariery w pierwszej drużynie narodowej. Na ten moment pozostaje obserwować młodego Brazylijczyka i liczyć na to, że jego kariera poszybuje, a on sam zostanie w Chelsea godnym następcą N’Golo Kanté.

Malo Gusto to 19-letni wychowanek francuskiego Olympique Lyon. Transfer obrońcy opiewał na 15 milionów euro. Mimo swojego młodego wieku został zawodnikiem pierwszego składu. W trwającym sezonie 2022/23 rozegrał 81% spotkań w pierwszej jedenastce. Ze względu na swój ofensywny profil może on zostać w przyszłości następcą wychowanka Chelsea, Reeca Jamesa. Ostatnimi czasy Anglika nękają okresowe kontuzje. Na ten moment Gusto, pozostanie na półrocznym wypożyczeniu w Olympique Lyon.

Dodatkowy czas spędzony we Francji pomoże Malo w zniwelowaniu popełnianych błędów w obronie. Tak młodemu zawodnikowi do rozwoju potrzebna jest właśnie regularna gra, z którą w Londynie mógłby mieć problem. Akademia w Lyonie jest jedną z najlepszych na świecie i pozostawienie tam jeszcze na jakiś czas młodego Francuza na pewno zaowocuje w przyszłości. Po powrocie do nowego klubu młody obrońca będzie mógł zbierać doświadczenie wśród takich graczy jak Thiago Silva czy Cesar Azpilicueta. A Zostanie kluczowym zawodnikiem londyńskiej drużyny to raczej kwestia czasu. Chelsea już wielokrotnie pokazała, że ma zmysł do bocznych obrońców i w tym oknie transferowym bardzo mądrze zabezpiecza przyszłość na tej pozycji.


Autor: Michał Mikołajczyk

Zdjęcie: Ungry Young Man

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *