Pogotowie dla drzew – nowa akcja fundacji Dzika Polska oraz Gazety Wyborczej

Pomoc dla natury w zamian za ciekawe i rzetelne artykuły. Taką propozycję składa Gazeta Wyborcza oraz Fundacja Dzika Polska. Redakcja przygotowała specjalną prenumeratę, z której całkowity dochód przekazany będzie na walkę z nielegalnymi wycinkami drzew.

Fundacja Dzika Polska, dzięki zorganizowanej akcji, ma na celu pozyskanie i analizę dokumentacji stanowiącej podstawę do wycinki drzew, diagnostykę stanu drzew, w uzasadnionych przypadkach z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu oraz inwentaryzację gatunków chronionych, występujących w obrębie planowanych do wycięcia drzew. Chce również zająć się przygotowywaniem opinii, raportów:

– oceniających rzetelność dokumentacji urzędowej

– wskazujących na alternatywne wobec wycinki sposoby rozwiązania problemu, zapewnienia bezpieczeństwa.

Dzikiej Polsce bardzo zależy, by zwrócić uwagę opinii publicznej na problem i skalę wycinki drzew w celu zmiany dotychczasowych praktyk, standardów i przepisów.

Zajmujemy się przede wszystkim Puszczą Białowieską. Jeśli sytuacja w Puszczy nie wymaga pilnych działań, angażujemy się w ochronę pozostałości lasów naturalnych w innych kompleksach leśnych, zwłaszcza w Puszczach: Knyszyńskiej i Augustowskiej. Wcześniej prowadziliśmy działania również w Puszczy Boreckiej i w Bieszczadach. W ochronie lasów próbujemy wykorzystywać możliwości wynikające z sieci Natura 2000 oraz Certyfikatu FSC. Angażujemy się też w ochronę drzew, zwłaszcza parkowych oraz alei przydrożnych – opowiada Adam Bohdan, wiceprezes zarządu Fundacji Dzika Polska.

By wziąć udział w akcji, Gazeta Wyborcza zaproponowała specjalną subskrypcję. Do wyboru czytelnicy mają trzy pakiety: „Zagajnik” za 60 zł z kodem na 3-miesięczną prenumeratę Premium, „Las” za 120 zł z kodem na 6-miesięczną prenumeratę Premium oraz „Puszcza” za 240 zł z kodem na 12-miesięczną prenumeratę Premium. Oferta przeznaczona jest zarówno dla nowych, jak i dotychczasowych prenumeratorów, którzy zakupiony kod mogą przekazać znajomym lub bliskim. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji Dzika Polska.

Prowadzimy Pogotowie dla Drzew, jednak trudno zdobyć finansowanie na projekty o charakterze interwencyjnym. Dzięki wsparciu od Czytelników „Wyborczej” będziemy mogli prowadzić nasze działania na większą skalę i skuteczniej. Mamy nadzieję, że w ten sposób przynajmniej ograniczymy nieuzasadnioną wycinkę drzew. Zakładamy współpracę z ekspertami z różnych części kraju – mówi Dawid Kaźmierczak, prezes zarządu Fundacji.

Jeśli ktoś z was chce zgłosić nieuzasadnioną wycinkę, to kieruję na internetową stronę fundacji, gdzie zostaniecie poproszeni o wysłanie na adres pogotowiedladrzew@gmail.com zgłoszenia uwzględniającego (w miarę możliwości) poniższe informacje:

 1. Województwo, powiat, gmina, ulica, nr działki, nr drogi, na której znajdują się drzewa
 2. Czy drzewa znajdują się przy drodze? W parku? Skwerze?
 3. Jaki jest status drogi, przy której znajdują się drzewa? Krajowa? Wojewódzka? Powiatowa? Gminna?
 4. Liczba i gatunek/gatunki drzew do wycięcia
 5. Szacowane obwody drzew do wycięcia
 6. Czy została wydana decyzja na wycięcie drzew?
 7. Jaki urząd wydał decyzję na wycięcie drzew?
 8. Kiedy została wydana decyzja na wycięcie drzew?
 9. Do kiedy drzewa mają być wycięte? – zgodnie z decyzją
 10. Czy drzewa są obecnie wycinane?
 11. Czy wiadomo, jakie były powody wycięcia drzew?
 12. Czy Pana/Pani zdaniem drzewa stwarzają zagrożenie?
 13. Jaki urząd jest zarządcą/właścicielem działki, na której rosną drzewa? Jaki urząd wnioskował o wycięcie drzew?
 14. Czy drzewa wycinane są w ramach planowanej inwestycji? Na podstawie Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID)?


Autor: Aleksandra Stefanowicz

Zdjęcia: Instagram

Aleksandra Stefanowicz

Kinomanka i melomanka w jednym. Zapalona globtroterka oraz koncertoholiczka. Zdecydowanie fanka polskiej kultury. Marzycielka, która chce zwiedzić każdy kraj świata z flagą Polski na plecach. Ponadto nie poruszam się w sposób normalny, tylko zawsze taneczny. Optymizm górą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *