Nowoczesny zawrót głowy – @mystendhalsyndrome jako wirtualna galeria sztuki

Średniowieczny Prada, renesansowy Gucci, barokowa Chanel – instagramowa kreatywność nie zna granic. Moda od wieków jest bliźniaczą siostrą sztuki, a włoski artysta Antonio Patruno Randolfi znalazł sposób, jak przenieść w czasie najnowsze trendy z wybiegów.

Nasza rzeczywistość ściśle łączy się z wirtualnym światem. Niezależnie od wieku, pochodzenia czy zainteresowań social media to nieodłączna część życia. Rozwój technologii nadał nowy wymiar codzienności. Łatwiejsza komunikacja, szybki dostęp do informacji oraz rozmaite formy rozrywki to niewątpliwie zalety ery internetu. Jednak nowoczesne rozwiązania przyniosły również wiele wyzwań. Żyjemy w świecie nieustannych zmian i rozwoju. Społeczeństwo stale pędzi, nie mając czasu na to, co nie przynosi realnych korzyści. Skupiając się na „istotnych” aspektach, współczesny człowiek wybiera coraz mniej angażującą rozrywkę. Dlatego też tradycyjna kontemplacja sztuki została zastąpiona jej masowym pochłanianiem.

Technologia przyczyniła się do powstania dynamicznej kultury, która nie zna granic. W sieci każdy może być twórcą. Rozmaite platformy internetowe oraz portale społecznościowe pozwalają na rozwijanie naszej kreatywności. Nowe media dają możliwość ciągłego „nadawania” bez względu na przekazywane treści czy wyznawane wartości. Ilu internautów na świecie, tyle artystycznych wizji.

Współczesna sztuka to nie tylko obraz na płótnie czy monumentalna rzeźba, to również pomysłowe selfie, zabawne memy, street art oraz kolaże. Każdego dnia media społecznościowe udowadniają, że oprócz czysto rozrywkowej funkcji mogą zaoferować nam coś więcej. Dostarczana kultura uległa komercjalizacji, stając się „produktem” masowego odbioru. Tak sprzedawany przekaz powinien być jasny dla szerokiego grona odbiorców. Przekornie jednak coraz więcej artystów dostrzega, że w silnie ujednoliconym świecie to właśnie nieszablonowe projekty są pożądane przez publiczność.

Instagram jest jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych. Oprócz możliwości komunikowania się ze znajomymi znajdziemy tam wiele inspiracji dotyczących niemal każdej dziedziny życia. Jednak włoski projektant Antonio Patruno Randolfi nadał tej platformie społecznościowej jeszcze inne znaczenie. Za sprawą kreatywnych pomysłów artysta tworzy sztukę na nowo, zamieniając instagramowe konto w najwyższej klasy wystawę dzieł.

Antonio postanowił połączyć swoje zamiłowanie do klasycznych portretów oraz mody, tworząc niezwykłe kolaże. Artystę interesowało, jak historyczne postaci z obrazów wyglądałyby z kultowymi dodatkami z wybiegów. Dlatego też postanowił to sprawdzić, przenosząc najnowsze projekty popularnych domów mody do średniowiecza, oświecenia czy renesansu. Prace włoskiego stylisty zacierają granicę między klasyczną sztuką i nowoczesnym high – fashion. Antonio Patruno Randolfi udowadnia, że Maria Stuart, Louis-Benoit Zamor czy Maria Józefa, bez względu na epokę, mogą wyglądać stylowo w dodatkach od Chanel, Prady oraz Gucciego.

 

Ciekawa jest także sama nazwa konta mystendhalsyndrome, która nawiązuje do Syndromu Stendhala. Zaburzenie to przejawia się przyśpieszonym biciem serca, dezorientacją, zawrotami głowy czy halucynacjami powstającymi u niektórych osób na widok niezwykłych dzieł sztuki. Tym samym artysta już na wstępie informuje nas o wielkiej mocy swojej kreatywnej twórczości.

Antonio Patruno Randolfi nadał nowe życie klasycznej sztuce. Za sprawą jego pomysłowości historyczne portrety zaczęły nosić modne dodatki od najpopularniejszych projektantów. Połączenie nowoczesności oraz klasyki stworzyło uniwersalny język zrozumiały dla coraz większego grona odbiorców. W świecie, w którym mamy nieograniczony dostęp do treści tworzonych masowo przez rozmaitych użytkowników portali społecznościowych, ludzie pragną doświadczyć też czegoś więcej niż atakujących z każdej strony selfie oraz zdjęć jedzenia. Dążąc do upragnionej autentyczności, Antonio stworzył wirtualną galerię sztuki. Pokazał również, jak wiele nowoczesności ukrywa się w klasyce, udowadniając, że prosta rozrywka może być jednak nieco bardziej skomplikowana.


Autor: Oliwia Józefowiak

Zdjęcia: Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *