Ludowe mądrości

Mawia się, że “wiedza to potęga”. Ten, kto posiada klucz do wiedzy, posiada klucz do świata. 

Wyobraźmy sobie, że taki Marvel ma nowego superbohatera – Kapitan Wiedzę. Mam nadzieję, że panowie się nie obrażą, ale “wiedza” jest rodzaju żeńskiegoA nasza (hipotetyczna) bohaterka nie dość, że jest SUPER, wie WSZYSTKO i posiada magiczny KLUCZ, to jeszcze NIE MA PELERYNY.  “Prawdziwy Bohater nie nosi peleryny”. Dlaczego Marvel, a nie DC? Nie wiem, tak jakoś. Ale nie pytajcie o to, spytajcie lepiej, co Kapitan Wiedza robi na urodzinach Wikipedii 

 15 stycznia 2001 r. – to właśnie wtedy narodziła się Wikipedia. Malutka, niewinna. W USA.  Jej pierwsze słowa brzmiały This is the new WikiPedia!” (pierwszy wpis jej współzałożyciela – Jimmiego Walesa). Niedługo później zaczęła już mówić po polsku: „Zaczynamy! Czy ja zwariowałem?Mała i niewinna szybko przerodziła się w olbrzymie monstrumZaczęły powstawać całe artykuły i definicje haseł.  

Co sama o sobie mówi?

Kusi – oczywiście, że tak. Tworzy ją KAŻDY, bez względu na kompetencje. I korzysta z niej KAŻDY. Ona pierwsza pojawia się w wyszukiwarce ”Google’a”. Ma monopol na wiedzę.  

Tort, muzyka, prezenty. Urodziny. Wikipedia zasypuje swoich gości tonami informacji. Prawdziwymi lub nie. Gada, gada, gada. Jak Kapitan Wiedza postanowiła ją pokonać? Jej własną bronią. Głosem ludu.

 

Głupcowi wydaje się, że wie wszystko. Mędrzec wie, że nic nie wie.”  

(Wikipedia milczy. Nie wie, że to Amanda Hocking) 

 “Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć.” 

(Wikipedia zarzuca hasła: “frustracja”, “Książę”, “motywacja”. Brak informacji o ErichMaria Remarque) A ja dodam od siebie, że nie bez powodu mawia się, iż Ci najinteligentniejsi ludzie, to Ci najsmutniejsi. Do tego dzisiejszy świat, w którym jesteśmy podłączeni do sieci, gdzie informacje napływają z każdej strony – życia nie ułatwia. 

 Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona. 

(Wikipedia mówi: Albert Einstein.) A Kapitan Wiedza wie, że ludzie nigdy nie posiądą wiedzy całkowitej. Dlatego potrzebna im jest wyobraźnia. Dlatego myślą magicznie. Stosują powiedzenia, przysłowia, przesądy. Tam, gdzie kończy się wiedza, zaczyna się myślenie magiczne.  

 Prawda jest straszna, ale niewiedza jeszcze gorsza. 

(Wikipedia wychodzi z własnych urodzin. BUM! Pokonana) 

 Prawda jest taka, że Wikipedia działa sprawnie, ale wiele jej brakuje. Tworzą ją ludzie. Ci sami, którzy mimo iż dawno temu wyszli z lasu, dalej wierzą w pecha przynoszonego przez czarne koty, pobite lustra i przejście pod drabiną. Ci sami, którzy tworzą hasła na Wikipedii tylko po to, żeby zareklamować własną markę. Ci sami, którzy przerabiają hasła swojej konkurencji, licząc na to, że tamci tego nie zauważą. Ludzka pomysłowość nie zna granic. 

Teraz, aby obejść przepisy, na stokach narciarskich zjeżdża się na sankach, wyciągi działają (bo nie chodzi tu o narty), a restauracje są teraz “poczekalniami”. Poczekalnie mają prawo być otwarte i można tam normalnie zjeść. Polak potrafi. Genialne i przerażające zarazem. 

Tak jak sama Wikipedia. A prawda jest taka, że w Internecie łatwo nas oszukać. I łatwo dajemy się oszukać. Ludowe mądrości nie zawsze są słuszne. 


Autor: Karolina Sobczyńska

Zdjęcie: it:Utente:Paulatz

Karolina Sobczyńska

Czym byłoby życie bez sztuki... Lubię patrzeć na świat i dużo rozmyślać. Często odpływam myślami gdzieś daleko. Co robię w wolnych chwilach? Uprawiam sztukę. Maluję farbą, tworząc obrazy. Maluję dźwiękiem, tworząc muzykę. Ale przede wszystkim - maluję słowem. Dajcie znać, czy podoba wam się to, co widzicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *