10 filmów do obejrzenia w czasie Pride Month

Mamy czerwiec, więc – jak co roku – przez cały miesiąc świętujemy Pride Month. Jest to coroczna tradycja w społeczności LGBT, która jest upamiętnieniem rozpoczęcia walki o równe prawa mniejszości seksualnych. Zostało to zapoczątkowane właśnie w czerwcu 1969 roku zamieszkami w klubie Stonewall.Ponieważ przez pandemię koronawirusa musimy niestety świętować w swoich domach, przygotowałem listę dziesięciu filmów, które ,moim zdaniem, są jednymi z najważniejszych dzieł kina LGBT. 

1. Paris Is Burning (1990)

Bale, tańce, modeling, drag queen i trofea. To wszystko można zobaczyć dokumencie Jennie Livingston, przedstawiające życie nocnych klubów LGBT lat 80. Nowego Yorku. Film pokazuje widzom, jak ważne były dla społeczności były owe kluby. Były często jedynym miejscem, w którym wiele osób mogło poczuć się nie tylko bezpiecznie, ale także normalnie. Dodatkowo, w takich klubach młode, zagubione osoby często znajdywały nową rodzinę, która w pełni je akceptowała. Zapoczątkowało to powstanie domów. W dokumencie przedstawiono historię kilku osób z różnych domów tj. Venus Xtravaganza, Octavia St. Laurent, Willy Ninja czy Pepper Labeija. Jest to film, który polecam wszystkim, którzy chcą poznać lepiej kulturę, slang i historię LGBT.

 

2. Rocky Horror Picture Show (1975)

Film opowiada historię dwójki narzeczonych, zamkniętych w zamku transseksualnego kosmity z transseksualnej Transylwanii. Tematyka, jak na lata 70., trochę odważna, co spowodowało, że w czasie premiery musical nie odniósł zbyt dużego sukcesu. Pomimo tego, Rocky Horror Picture Show ma obecnie miano filmu kultowego i zrzesza sobie spore grono wielbicieli. Od 25 lat film jest puszczany w kinach, a podczas pokazów widzowie siedzą przebrani za postacie z musicalu i wspólnie śpiewają utwory tj. Time Warp czy Hot Patootie. Oprócz barwnych i ciekawych bohaterów, film wyróżnia niezwykle klimatyczna muzyka, która na stałe wpisała się w popkulturę. Oczywiście ważny jest również przekaz filmu – bądź sobą, ciesz się życiem i oddaj się absolutnej przyjemności!

 

3. Tajemnica Brokeback Mountain (2005)

W filmie przedstawiona jest historia zakazanej miłości dwóch mężczyzn. W przeciwieństwie do wielu innych obrazów, w których głównym wątkiem jest romans, tutaj miłość nie przynosi szczęścia, lecz cierpienie. Uczucie staje się przekleństwem dla bohaterów, przez które cierpią nie tylko oni, ale także ich rodziny. Tajemnica Brokeback Mountain, pomimo osadzenia historii w 1963 roku w stanie Wyoming w USA, ma ponadczasowy charakter. Nawet teraz, w XXI wieku, miłość do osoby tej samej płci jest często źle odbierana, a w niektórych miejscach nawet nielegalna. Film pokazuje, jak wyniszczające jest ukrywanie i tłumienie uczucia do drugiej osoby.

 

4. Cheerleaderka (1999)

Ta komedia z 1999 roku w ciekawy sposób ukazuje, jak głupią rzeczą są obozy „nawracające” na heteroseksualizm. Film nie tylko krytykuje terapie konwersyjne, ale także role społeczne z podziałem na płcie i tradycyjny obraz związku. Bohaterowie Cheerleaderki, w czasie pobytu w obozie, muszą brać w wielu ćwiczeniach, uczących jak być „normalnymi”. Tutaj również mamy ważny przekaz (który chyba jest motywem przewodnim tego zestawienia) – wszyscy jesteśmy sobie równi i najważniejsze jest to, byśmy byli po prostu sobą.

 

5. Różowe Flamingi (1972)

Prawdopodobnie najdziwniejszy film na tej liście. Opowiada historię dwóch rodzin, rywalizujących o tytuł Najobrzydliwszych Ludzi Na Ziemi. Jest to jeden z najbardziej kultowych dzieł Johna Watersa. Jest to metafora małomiasteczkowego życia w Ameryce, ukazana poprzez… całkiem ciekawych bohaterów. Główną rolę odgrywa tu drag queen Divine, grająca samą siebie, która była także muzą dla reżysera. Film ten to eksperyment, projekt, który albo się kocha, albo nienawidzi. John Waters to jeden z najważniejszych twórców społeczności LGBT, a Różowe Flamingi idealnie pokazują jego wizję świata.

 

6. Wredne dziewczyny (2004)

Pomimo tego, że w tej komedii wątki LGBT nie są kluczowe, a wręcz są zepchnięte na trzeci plan, film ten i tak jest uważany za kultowy w społeczności. Jest to dzieło feministyczne, w którym mężczyźni pełnią głównie rolę trofea, o które walczą bohaterki lub po prostu występują jako wstawki komediowe. Wredne Dziewczyny miały ogromny wpływ na język używany przez społeczność LGBT. Cytaty z tego filmu stały się już nieodłączną częścią popkultury. You go Glen Coco!

 

7. Modlitwy za Bobby’ego (2009)

Jest to film biograficzny, opowiadający historię dwóch osób: młodego homoseksualisty Bobby’ego Griffitha i jego głęboko wierzącej matki Mary. W Modlitwach za Bobby’ego ukazano bardzo ważny problem, który dotyka wiele młodych, nieheteronormatywnych osób, a mianowicie bycie odrzuconym przez swoich rodziców. Pokazano tu, do czego może doprowadzić dyskryminacja ze strony najbliższej rodziny i usilne próby „naprawienia” swojego dziecka. Jest to tragiczna historia, która daje wiele do myślenia.

 

8. Moonlight (2016)

Ta, nagrodzona Oscarem, adaptacja sztuki teatralnej opowiada historię życia młodego chłopaka, wychowanego w niebezpiecznej dzielnicy Miami. Główny bohater przez całe życie borykał się w wieloma problemami – uzależnioną od narkotyków matką, rasizmem i homofobią. Film  jest wyjątkowy dzięki realistycznemu ukazaniu trudów życia czarnoskórej, homoseksualnej osoby. Moonlight pokazuje próbę akceptacji siebie, takim, jakim się jest. Opowiada również o ważnym wyborze życiowym – czy chcę zadowolić siebie czy innych?

 

9. Życie Adeli (2013)

Życie Adeli to historia o odkrywaniu samego siebie oraz o szukaniu swojej drogi w życiu. Główną bohaterką jest tytułowa Adele, uczennica liceum, której życie się zmienia, gdy poznaje malarkę Emmę. Dzięki swojej nowej partnerce, dziewczyna powoli odkrywa swoją seksualność. Jest to jeden z nielicznych filmów, pokazujących realistycznie uczucie pomiędzy dwiema kobietami. Bohaterki nie są przedstawione jako niezwykle emocjonalne osoby (co często zdarza się reżyserom), tylko jako silne i pewne siebie kobiety.

 

10. Śmierć i życie Marshy P. Jaohnson (2017)

Zestawienie rozpoczął dokument i dokument też je zakończy. W tym filmie Netflixa przedstawiona jest sprawa tajemniczej śmierci aktywistki Marshy P. Johnson. W czasie seansu widz razem z Victorią Cruz prowadzą własne dochodzenie w sprawie śmierci kobiety i próbie zrozumienia, dlaczego policja nie przeprowadziła odpowiedniego śledztwa. Marsha jest uważana za jedną z najważniejszych aktywistek na rzecz praw społeczności LGBT. Poświęciła swoje życie, aby pomagać swojej społeczności i stała się istnym symbolem walki o równouprawnienie.


Autor: Damian Frątczak

Damian Frątczak

Zajmuję się głównie działem kultury. Kocham filmy, szczególnie horrory (nawet te kiczowate i tanie z 2003), ale także interesuję się muzyką i ogólnie popkulturą. Od dziecka jestem fanem simsów, filmów Guillermo del Toro i twarzy Nicholasa Cage'a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *