10 filmów na poprawę humoru

Ostatnie tygodnie mogą być dosyć przytłaczające. Na świecie panuje pandemia, wszyscy siedzimy pozamykani w domach, Tom Hanks ma koronawirusa i jeszcze odwołano Eurowizję w tym roku. To trudne do zniesienia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na odwrócenie uwagi od obecnej sytuacji na świecie i poprawę humoru. Jednym z nich jest oglądanie filmów. Pozwala to, chociaż na chwilę, oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o wszystkich problemach. Oto lista 10 filmów wartych obejrzenia w czasie kwarantanny.

1. Fantastyczny Pan Lis (2009)

Ekranizacja książki Roalda Dahla wyreżyserowana przez Wesa Andersona. Opowiada ona historię grupy leśnych zwierząt, które przez zachowanie tytułowego Pana Lisa, zmuszona jest do ucieczki pod ziemię w strachu przed farmerami z pobliskiej wioski. Animowana komedia, nominowana w dwóch kategoriach do Oscara, w której można usłyszeć głosy największych gwiazd Hollywood, m.in. Meryl Streep, George’a Clooney’a oraz Willema Dafoe, utrzymana w typowej estetyce Andersona.

Dostępność: Chili

2. Spirited Away: W krainie Bogów (2001)

Duchy, bożki, wiedźmy i smoki – to wszystko można zobaczyć w oscarowej animacji studia Ghibli. Kiedy rodzice Chihiro zostają zamienieni w świnie, dziewczynka musi sama znaleźć sposób, aby ich uratować. W tym celu zaczyna pracę w łaźni, prowadzonej przez czarownicę Yubabę. “Spirited Away” nie jest jedynie bajką dla dzieci, ale również niezwykłą filmową przygodą, na której można się dobrze bawić, niezależnie od wieku.

Dostępność: Netflix

3. Służące (2011)

Słodko-gorzka komedia z gwiazdorską obsadą (Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer, Jessica Chastain). Film jest ekranizacją powieści Kathryn Stockett o czarnoskórych kobietach pracujących jako służące dla białych rodzin na południu USA w latach 60. Nierówności społeczne, rasizm oraz rola kobiety w społeczeństwie to nie jedyne problemy, jakie poruszają “Służące”. Pomimo tego, dzięki kolorowej estetyce lat 60. i humorowi, film nie jest przygnębiający.

Dostępność: VOD

4. Lady Bird (2017)

Nominowany do Oscara w pięciu kategoriach film Grety Gerwig o dojrzewaniu, buncie i walce z samym sobą. “Lady Bird” to historia młodej dziewczyny uczęszczającej do katolickiego liceum. Bohaterka cały czas próbuje pokazać swoją niezależność i indywidualność, głównie dlatego, że nie chce być jak jej matka, choć, jak się okazuje, łączy je o wiele więcej niż dzieli. Wzruszający portret młodości, idealny na filmowe wieczory.

Dostępność: Netflix

5. Grand Budapest Hotel (2014)

Kolejny na tej liście film Wesa Andersona, zdobywca czterech Oscarów. Konsjerż Gustave H., pracujący w jednym z najsłynniejszych hoteli w Europie, zostaje uwikłany w kradzież bezcennego obrazu oraz musi walczyć o ogromny, rodzinny majątek Madame D. z jej synem Dimitriem. Film nie tylko oferuje dobrą historię i aktorstwo na wysokim poziomie (w rolach głównych Ralph Fiennes, Tony Revolori i Adrien Brody), ale także niezwykłe zdjęcia, scenografię i kostiumy.

Dostępność: HBO GO

6. Co robimy w ukryciu (2014)

Nowozelandzki dokument o życiu wampirów w XXI wieku. Tak można opisać w skrócie komedię Taiki Waititi z 2014 roku (w której sam zagrał jedną z głównych ról). Film pokazuje problemy, z jakimi spotykają się współcześnie żyjący krwiopijcy: od poszukiwania nowych ofiar po korygowanie wyglądu bez możliwości przejrzenia się w  lustrze. W “Co robimy w ukryciu” Taika wykorzystał stereotypy o wampirach i, ukazując je w współczesnym świecie, stworzył niesamowitą komedię.

Dostępność: VOD

7. Córki dancingu (2015)

Film Agnieszki Smoczyńskiej, stanowiący mieszankę komedii, horroru i musicalu. “Córki dancingu” to historia dwóch syren – Srebrnej i Złotej, które chcąc poznać życie zwykłych kobiet, dołączają do zespołu muzycznego Figi i Daktyle. Dziewczyny szybko podbijają warszawską scenę klubową i stają się sensacją w stolicy. Ta mroczna, namiętna i tajemnicza opowieść, ubrana w błyszczące stroje i neonowe znaki klubów, sprawia, że seans staje się wyjątkowym przeżyciem pełnym kampu, radości i strachu.

Dostępność: Chili

8. Sklepik z horrorami (1986)

Zakupiona przez młodego sklepikarza – Seymoura – dziwna roślina, nazwana Aubrey II, przynosi mu sławę i uwielbienie, lecz nie za darmo. Jak się okazuje, roślina nie potrzebuje do życia wody, tylko krwi. Musical, nominowany w dwóch kategoriach do Oscara (najlepsza piosenka i najlepsze efekty specjalne), pełen czarnego humoru, ekscentrycznych bohaterów i chwytliwej muzyki.

Dostępność: VOD

9. Rocky Horror Picture Show (1975)

Film opowiada historię młodej pary, która w burzliwą noc zatrzymuje się w zamku szalonego naukowca twierdzącego, że wynalazł sposób na stworzenie człowieka idealnego. Bohaterowie muszą się odnaleźć w nowym, hedonistycznym świecie doktora Frank-n-Furtera. Musical ten uznawany jest obecnie za kultowy. Swoją reputację zawdzięcza wyjątkowemu soundtrackowi, z takimi utworami jak “Time warp” czy “Hot Patootie”, barwnym postaciom i ponadczasowemu przesłaniu – by po prostu być sobą i cieszyć się życiem.

Dostępność: Chili

10. Martwe Zło (1981)

Klasyk gatunku. Grupa przyjaciół postanawia wyjechać w góry i zatrzymuje się w starym domku w środku lasu. W nocy znajdują księgę zmarłych i taśmę z nagraną inwokacją przywołującą złe duchy. Debiut reżyserski Sama Raimi ma status filmu kultowego, stanowi inspirację dla wielu filmów grozy i jest przykładem horroru lat 80. Dzięki kampowej estetyce tamtych lat, “Martwe Zło” nie tylko straszy, ale także potrafi czasem rozbawić.

Dostępność: HBO GO

Damian Frątczak

Damian Frątczak

Zajmuję się głównie działem kultury. Kocham filmy, szczególnie horrory (nawet te kiczowate i tanie z 2003), ale także interesuję się muzyką i ogólnie popkulturą. Od dziecka jestem fanem simsów, filmów Guillermo del Toro i twarzy Nicholasa Cage'a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *