#CHIDO 3 – Dom nie do końca z papieru

Na 3 grudnia wyznaczona została premiera drugiej części ostatniego sezonu „Domu z Papieru”. Serial od samego początku bije rekordy popularności, a obsada momentalnie stała się pierwszoligowymi gwiazdami. O czym jest produkcja? Co warto przypomnieć sobie przed najnowszymi odcinkami? UWAGA: tekst zawiera spoilery.

Niezastąpiony duet

Pierwsze plany na serial narodziły się w głowach Álexa Piny oraz Jesúsa Colmenara już w 2008 roku w trakcie wspólnej pracy nad pewnym projektem telewizyjnym. Duet, po kilku sukcesywnych i pracowitych latach, postanowił wdrożyć w życie marzenia o stworzeniu produkcji innej niż pozostałe. Tak powstało Vancouver Media – niezależna przedsiębiorczość produkcyjna. Po dwumiesięcznych castingach i prawie półrocznej postprodukcji z początkiem stycznia 2017 roku w Madrycie padł pierwszy klaps na planie serialu. Serialu, który wywrócił świat do góry nogami.

Mało kto wie, że pierwotnie serial zakończyć się miał na drugim sezonie. Spowodowane było to słabnącymi wynikami oglądalności serialu na hiszpańskim kanale Antena 3. Wszystko zmieniło się, gdy Netflix odezwał się do twórców produkcji z propozycją jej dystrybucji na całym świecie i stworzeniem kolejnych sezonów. Po dwumiesięcznych obradach duet zgodził się, a serial dostał drugą szansę, której nie zmarnował.

Naszym planem było stworzenie bardzo małego projektu i to w bardzo prosty sposób – chcieliśmy przekroczyć granice, których nie mogliśmy przekroczyć w poprzednich produkcjach, pod względem struktury i narracji, bez żadnych pośredników – mówi portalowi Drama Quarterly Esther Martinez Lobato, jeden z twórców serialu.

Fabuła

Głównymi bohaterami serialu jest grupa ośmiu przestępców-amatorów, która napada na mennicę narodową w Hiszpanii. Ich celem jest, przy pomocy zakładników, ukraść prawie 3 milardy euro. Wszystko dzieje się pod bacznym nadzorem tajemniczego Profesora, który od lat udoskonalał plan na rabunek. Nie ma sprytniejszego od niego. Przestępcy, aby nie zostać zidentyfikowani, ubrani są w czerwone kostiumy i charakterystyczne maski. Dodatkowo nie znają swoich imion – posługują się pseudonimami. Wszystko zmienia się, gdy zakładnicy się buntują, a planem na napad kierować zaczynają prywatne uczucia.

Początkowo główni bohaterowie mieli chorować na nieuleczalne choroby – ten fakt byłby główną przyczyną zorganizowania napadu. Scenariusz do serialu pisany był natomiast na bieżąco. Scenarzyści bacznie obserwowali sytuację na planie oraz w prawdziwym życiu, a co za tym idzie – aktorzy mieli bardzo mało czasu na zapoznanie się z tekstem; ich kwestie często bywały spontaniczne.

Ostatni etap

Drugi napad trwa w najlepsze. Niestety nic nie idzie już zgodnie z planem Profesora. Nairobi nie żyje, Helsinki nadal jest w ciężkim stanie. Nie wiadomo także jak potoczyły się losy Tokio. Według wielu – rzeczywiście nie żyje. Wojskowi gotowi są do zaatakowania Narodowego Banku w Hiszpani. Z pozoru „niewinny” napad zamienia się w wojnę. Początkowo precyzyjnie obmyślony plan zamienia się w jedną wielką improwizację. Bohaterowie tracą zmysły, kończy im się również amunicja. Nie wiedzą co z Profesorem, ten natomiast zostaje zaatakowany przez Alicię. Pomimo niedawnego urodzenia dziecka, kobieta pozbywa się sprzymieżeńców dowódcy i obezwładnia go. Jest zdeterminowana do poznania prawdy i doprowadzenia do porażki zespołu.

‎Uważam, że piąty sezon jest najbardziej brutalny ze wszystkich – z wielu powodów. Jednym z nich są tortury, którym zostaną poddani Profesor i jego ekipa. (…) Ostatecznie powstało aż 33 różnych scenariuszy finałowego sezonu – mówi w wywiadzie dla portalu Esquireme, producent Álex Pina.

Finałowe odcinki na pewno wzbudzą spore emocje. Wielu zdążyło pokochać bohaterów serialu, utożsamić się z nimi (pomimo złej przeszłości są to jednak ludzie o dobrym sercu) i zżyć. Koniec produkcji wzbudzi również wzruszenie dla całej ekipy – to dzięki temu serialowi aktorzy zdobyli rozgłos na całym świecie oraz upragnioną sławę, a ich talent w końcu jest doceniany. Jak zakończy się produkcja? Tego dowiemy się już w piątek, 3 grudnia, na platformie Netflix.


Autor: Kacper Bora

Zdjęcie: Youtube.com/NetflixPolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *