CHIDO #5 – Zabytki w Hiszpanii

Zbliża się moment, w którym każda pracująca osoba zaczyna planować swój wakacyjny urlop. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Hiszpania. Nic dziwnego – uśmiechnięci ludzie, przepyszne jedzenie oraz widoki, które zapierają dech w piersiach to jedne z wielu atrakcji, które co roku przyciągają tysiące turystów właśnie tam. Oto pięć miejsc, które należy zobaczyć, będąc tam.

1. Catedral de Santa María de Palma de Mallorca (Katedra La Seu w Palma de Mallorca)
Gdzie: Palma de Mallorca
Godziny otwarcia: tutaj
Bilety zakupisz na stronie: tutaj
Pomimo swojego nieco surowego wyglądu z zewnątrz katedra jest istnym muzeum kolorowych witrażowych rozet. Największa z nich ma aż 13,8 m średnicy i powierzchnię ponad 100 m2. Do jej utworzenia użyto ponad tysiąca kawałków pięknie oszlifowanego, kolorowego szkła. Oprócz tego wbudowany został tam żelazny baldachim z podwieszonymi latarenkami, symbolizujący koronę cierniową. Budowę katedry rozpoczęto się w 1229 roku na prośbę króla Aragonii – Jakuba I. Zrobił to ku czci Matki Boskiej, do której modlił się w momencie przejęcia przez niego wysp zajmowanych przez Maurów. W tym samym czasie panowała straszny sztorm, który zagrażał jego życiu. Wierzył, że to właśnie dzięki modlitwie podbój skończył się sukcesem.

2. La Giralda (Giralda)
Gdzie: Sewilla
Godziny otwarcia: tutaj
Bilety zakupisz na stronie: tutaj
Katedralna wieża to dziedzictwo dwóch cywilizacji oraz religii: arabskiej i chrześcijańskiej , które znacznie wpłynęły na charakterystyczną architekturę miasta. Początkowo Giralda inspirowana była afrykańskimi zabytkami – Wieżą Kutubijja w Marrakeszu (69 metrów wysokości) oraz Wieżą Hassana w Rabacie (44 m). Na samym szczycie znajduje się rzeźba Giraldillo, (z hiszpańskiego girar – kręcić się), od której powstała nazwa całego zabytku. Jest to postać kobiety stojącej na wielkiej kuli (jej średnica ma aż 1,45 m), trzymającej w jednej dłoni liść palmowy, a w drugiej półokrągły sztandar, wprawiający figurę w ruch obrotowy. La Giralda mierzy 98,5 m, a razem z rzeźbą 104,1 m.

3. La Mezquita de Cordoba (Wielki Meczet w Kordobie)
Gdzie: Kordoba
Godziny otwarcia: tutaj
Bilety zakupisz na stronie: tutaj
Budowę Wielkiego Meczetu zainicjował pierwszy emir Kordoby – Abd Ar-Rahman – w 786 roku. Meczet wielkościowo rózni się od tego, który powstał tam pierwotnie.Każdy kolejny władca dobudowywał nową część świątyni, stąd można zauważyć w niej wiele różnorodnych elementów charakterystycznych dla poszczególnych epok kultury arabskiej. Jedną z najpiękniejszych rzeczy w zabytku jest ośmiokątny mihrab z kopułą w kształcie muszli (Nisza wskazuje modlącym się muzułmanom kierunek Mekki). Wejście ozdobione jest mozaiką. Ciekawostką jest, że Meczet posiada bardzo dobrą akustykę. Legendy mówią, że słowa wypowiadane wewnątrz tego małego pomieszczenia są słyszane nawet w odległych zakątkach całej świątyni.

4. Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny)
Gdzie: Barcelona
Godziny otwarcia: tutaj
Bilety zakupisz na stronie:tutaj
Budowa tego neogotyckiego kościoła rozpoczęła się w 1882 roku pod okiem Antoniego Gaudiego – młodego architekta. Nagła śmierć projektanta sprawiła, że budowla do dziś nie została w pełni ukończona. Kościół przesiąknięty jest pięknymi chrześcijańskimi symbolikami oraz odważną geometrią, opartą na najbardziej skomplikowanych krzywiznach; był to znak rozpoznawczy Gaudiego. Zabytek złożony jest z 18 wież – symbolizują one liczbę 12 apostołów, 4 ewangelistów, Chrystusa oraz Dziewicę Maryję.W 2015 kościół Temple Expiatori de la Sagrada Família zwiedziło blisko 3,7 miliona osób.

5. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii)
Gdzie: Madryt
Godziny otwarcia: tutaj
Bilety zakupisz na stronie: tutaj
W zajmującym 84 m2 muzeum można zobaczyć ponad 20 tys. dzieł sztuki – głównie artystów żyjących w XIX i XX wieku, w tym najsłynniejszy obraz Pablo Picassa Guernica. Muzeum zostało oficjalnie otwarte 10 września 1992 roku. Główny budynek to XVIII-wieczny szpital. „Zwiedzając Centrum Sztuki Królowej Zofii, wyruszysz w wielowątkową podróż, podczas której przyjmiesz określony punkt widzenia. Dzięki ukrytym w kolekcji muzeum tajemnicom związanym ze sztuką zrozumiesz, dlaczego nie powinno się jej odczytywać w jeden, z góry narzucony sposób”.

Zachęcam jednak do obserwowania godzin otwarcia oraz cen, które mogą się zmieniać się z uwagi na nadal panującą pandemię koronowirusa.


Autor: Kacper Bora

Zdjęcie: Hiszpania360/YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *